مقام معظم رهبری

موزه هدایای مقام معظم رهبری میزبان چه آثاری است؟

موزه هدایای مقام معظم رهبری در ۲۲ بهمن سال ۱۳۷۳ شمسی، در طبقه همکف ساختمان گنجینه قرآن و نفایس حرم رضوی به مساحت ۴۰۰ متر مربع  فضای نمایشی، با حضور حضرت آیت‌الله واعظ طبسی نماینده ولی‌فقیه، تولیت آستان قدس رضوی و حضرت آیت‌الله محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری بازگشایی شد.

این گنجینه شامل آثار هنری همچون تابلوهای خط و تذهیب، نقاشی، تابلوفرش، تراش روی شیشه، معرق چوب و صدف، سوزن دوزی، قلم‌زنی روی مس، انواع ظروف، ماکت‌ها، مدال‏‌ها و سکه است که توسط سران کشورهای خارجی، شخصیت‏‌های برجسته ایرانی و خارجی، هنرمندان و ارادتمندان به رهبر معظم انقلاب، آیت‌الله خامنه‏‌ای اهدا شده و ایشان این مجموعه‌ها را  در چندین مرحله به موزه آستان قدس رضوی اهدا کرده‌اند.

با توجه به کثرت، اهمیت آثار و تأکید مسئولان بر نمایش حداکثر اشیاء اهدایی و با هدف افزایش رضایتمندی زائران و مجاوران همراه با ارتقاء کیفیت ارائه خدمات موزه به صورت مفهومی و مجازی در سال‌های ۱۳۸۸  و ۱۳۹۵ شمسی، گنجینه هدایای رهبری به مساحت ۱۳۱۴متر مربع فضای نمایشی توسعه یافت که در این فضا از فناوری جدید و دیجیتال نیز استفاده می‌شود.

برخی ازمحورهای اساسی نمایش آثار در موزه شامل انقلاب اسلامی، تقسیم‌بندی مفهومی و محتوایی، معرفی رهبر قرآنی، جهان‌شمولی مقام معظم رهبری، ارائه اینفوگرافیک‌های تصویری در خصوص دستاوردهای معنوی، سیاسی، فرهنگی، علمی و …. مقام معظم رهبری می‌شود.

آیه تطهیر

این تابلو در اندازه ۲۲۵ در۷۲ سانتی‌متر و از جنس کاغذ، با استفاده از تکنیک خوش‌نویسی بر زمینه کاغذ دیواری خلق شده است. این اثر در تاریخ معاصر طراحی شده و توسط آیت‌الله سید مرتضی نجومی در سال ۱۳۷۱ هجری شمسی اهدا شده است.

موزه هدایای مقام معظم رهبری میزبان چه آثاری است؟/۳/

در این اثر آیه ۳۳ سوره احزاب ( تطهیر) با مضمون «بسم الله الرحمن الرحیم، انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیراً» به خط ثلث بر زمینه کاغذ دیواری با نقش برجسته به قلم استادانه سید مرتضی نجومی نوشته شده است.

آیات و ادعیه

این اثر در اندازه ۳۶۸ در۷۲ سانتی‌متر با استفاده از تکنیک قلمکار بر روی پارچه کتان طراحی و خلق شده است. این اثر در دوران معاصر طراحی شده و آقای سیلانی آن را اهدا کرده است.

موزه هدایای مقام معظم رهبری میزبان چه آثاری است؟/۳/

بر  روی این تابلو، آیات قرآنی و ادعیه مفاتیح‌الجنان به خط غبار بر روی پارچه کتان با تکنیک قلمکار اجرا شده است. شیوه اجرا به صورتی است که پس از قلم‏‌گیری خطوط اصلی (ثلث) در زمینه اثر آیات و ادعیه به خط غبار به رنگ‏‌های مشکی و قرمز روشن نگاشته شده که با اجرای آن خطوط ثلث نمایان شده است.

تابلو خوشنویسی طلااندازی نستعلیق

این تابلو در انداز ۱۱۳ در۶۹ سانتی‌متر و از جنس مقوا در دوره معاصر طراحی شده است. این اثر در سال ۱۳۸۹ شمسی توسط علیرضا کدخدایی اهدا شده است.

موزه هدایای مقام معظم رهبری میزبان چه آثاری است؟/۳/

در این تابلو مصرعی از شعر حافظ شیرازی «در زلف چون کمندش ایدل مپیچ کآنجا» به خط نستعلیق خوشنویسی و طلااندازی شده و با نقش شمسه شرفه‏دار هشت‏پر تزئین شده است. مصرع دوم این شعر نیز در تابلوی دیگری اجرا شده است.

تابلو نقاشی منظره طبیعت

موزه هدایای مقام معظم رهبری میزبان چه آثاری است؟/۳/

این تابلو بر روی پارچه‌ای در اندازه ۷۸ در۷۸ سانتی‌متر و با بهره‌گیری از تکنیک رنگ و روغن در سبک امپرسیونیسم طراحی شده است. این اثر در دوره معاصر خلق شده و در سال ۱۳۸۹ شمسی توسط نخست‌وزیر بنگلادش اهدا شده است.

تابلو نقاشی رنگ و روغن اسب سواران

موزه هدایای مقام معظم رهبری میزبان چه آثاری است؟/۳/

تابلو نقاشی رنگ و روغن اسب سواران در اندازه ۱۰۰ در۸۰ سانتی‌متر و از جنس پارچه ایجاد شده است. تکنیک به کاررفته در این اثر رنگ و روغن بوده که با سبک رئالیسم در دوره معاصر اجرا شده که این اثر در سال ۱۳۸۹ توسط رئیس جمهور مغولستان اهدا شده است.

تابلو نقاشی نوازندگان آفریقایی

موزه هدایای مقام معظم رهبری میزبان چه آثاری است؟/۳/

این تابلو در اندازه ۱۲۵در ۵۸ سانتی‌متر و با تکنیک رنگ و روغن کشیده شده است. جنس بوم آن نئوپان بوده که با سبک رئالیسم انتزاعی در دوره زمانی معاصر خلق شده است. اهداکننده این اثر، رئیس جمهور بنین بوده که در سال ۱۳۸۹ آن‌ را اهدا کرده است.

تابلو نقاشی آبرنگ

موزه هدایای مقام معظم رهبری میزبان چه آثاری است؟/۳/

ابعاد این تابلو ۵۷ در۶۷ سانتی‌متر بوده و جنس بوم آن از مقوای فابریانو است. این اثر توسط ایرج اسکندری با استفاده از تکنیک آبرنگ و با سبک سمبلیسم انتزاعی خلق شده است. این اثر در دوره معاصر طراحی شده و در تاریخ ۲۵ تیرماه ۱۳۸۰ توسط رئیس دانشگاه هنر تهران اهدا شده است. این تابلو ترکیبی از نقوش آسمان، خورشید، پرنده و گیاه است که به صورت انتزاعی با استفاده از آبرنگ اجرا شده است.

منبع: ایسنا

مرتبط:

تبدیل موزه مردم شناسی به موزه فرش

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *