یزد

میراث بجا مانده از سفر تا زندگی امام رضا(ع) در یزد

یزد، استانی زیارتی نیست اما ظرفیت قابل توجه و به جا مانده از سفر تاریخی امام رضا(ع) در این استان می‌تواند در قالب تورهای گردشگری دوران پساکرونا به صورت منسجم‌تر میزبان علاقمندان رضوی باشد.

مشهد مقدس یکی از مقاصد بزرگ و اصلی گردشگری مذهبی‌- معنوی ایران به واسطه‌ی وجود آستان قدس رضوی است اما علاوه بر آن، مقاصد زیارتگاهی دیگری نیز در همین رابطه در کشورمان مانند امام‌زاده شاهچراغ در شیراز و امام‌زاده عبدالله(ع) در بافق یزد وجود دارد.

از دیگر مقاصد این نوع گردشگری که البته در یزد نیز بسیار پررنگ است، قدمگاه‌های منسوب به ائمه اطهار(ع) هستند که عمدتاً نیز در روستاها و مقاصد گردشگری روستایی قرار گرفته‌ و هرساله میزبان بخشی از گردشگران فرهنگی خصوصاً گردشگران مذهبی و معنوی هستند.

مسیر عمده حرکت امام رضا(ع) و وجود تعداد زیادی از قدمگاه‌ها، منزلگاه‌ها و مساجد و روایت‌های تامل برانگیز و جالب مردم در خصوص امام رضا(ع)، ظرفیتی است که علاقمندان به این امام معصوم را به این مناطق می‌کشاند و امروز این ظرفیت مورد توجه بیشتری قرار گرفته و با شکل گردشگری تعریف شده‌ای، میزبان برگزاری تورهای گردشگری به ویژه در ایام پساکرونا خواهد بود.

 

آیت الله «سیدکاظم مدرسی» نائب رئیس شورای حوزه‌های علمیه استان یزد در همین رابطه با بیان این مطلب که بیشترین بخش از مسیر جغرافیایی عزیمت امام هشتم(ع) از مدینه تا مرو(خراسان) در استان یزد بوده است، اظهار می‌کند: در همین راستا نیز بیشترین قدمگاه‌های تاریخی مشخص شده ایشان در این مسیر نیز در یزد واقع شده و حتی سنگ‌نوشته‌هایی در این قدمگاه‌ها از دوران صفویه وجود دارد که مصادیق آن را در مناطقی مانند فراشاه(روستای اسلامیه) و مسجد فرط در شهر یزد می‌توان مشاهده کرد.

وی با تاکید بر این که قدمگاه‌های موجود می‌توانند تعیین‌کننده مسیر فرهنگی و گردشگری رضوی در یزد باشد، تصریح می‌کند: این ظرفیت می‌تواند حتی منجر به ارزش‌یابی اقتصادی و مکانی برای درامدزایی با برکت از ناحیه مسیر گردشگری رضوی در یزد شود.مسیر حرکت امام رضا(ع) در یزد می‌تواند از نظر اقتصادی با توجه به جذب و حضور گردشگران، کارآفرین باشد.

گردشگری با برکت

نائب رئیس شورای حوزه‌های علمیه استان با بیان این که این نوع گردشگری می‌تواند برکت‌های فراوانی داشته باشد، می‌گوید: این مسیر فرهنگی می‌تواند از نظر اقتصادی با توجه به جذب و حضور گردشگران، کارآفرین باشد و تاثیر اقتصادی برای استان داشته باشد، البته در این باره امیدواریم که مسئولان استان اعم از مسئولان اقتصادی، فرهنگی و اجرایی اهتمام لازم را داشته باشند.

«سیدمصطفی فاطمی» مدیر کل میراث فرهنگی استان نیز در این خصوص به خبرنگار می‌گوید: مسیر تاریخی حرکت امام رضا(ع) در ایران عمدتاً در یزد بوده و در طول دوران تاریخ نیز به آن توجه زیادی شده و در نقاط مختلفی از استان مانند ابرکوه، تفت، فهرج، خرانق، مسیرها و قدمگاه‌های منتسب به امام را داریم.

وی با بیان این که از گذشته شاهد برگزاری مناسبات متعدد و حضور گردشگران در این حوزه تحت عنوان گردشگری مذهبی و معنوی بوده‌ایم، اظهار می‌کند: وجود قدمگاه‌ها، نه تنها این ظرفیت را برای استان مذهبی و شیعه‌پرور یزد فراهم آورده که در قبال آن، برگزاری مراسم‌هایی مانند مراسم نمادین ورود امام رضا(ع) همراه با تعزیه خوانی شاد و متفاوت را در یزد و تفت شاهدیم که ظرفیت این نوع گردشگری را در استان تقویت کرده است.

 

گردشگری در مسیر رضوی

این مسئول با اشاره به این که امام رضا(ع) در بین شیعیان و ایرانیان از جایگاه بسیار والایی برخوردار است، می‌گوید: یزد می‌تواند گردشگران مذهبی به ویژه دوستداران امام هشتم(ع) را به این دیار بکشاند و در این سفر، نه تنها می‌توانند مسیر حرکت این امام را بپیمایند بلکه می‌توانند روایات و جریان‌های گسترده این سفر را براساس متون تاریخی و روایات موجود دنبال کنند.

فاطمی با اشاره به این که روایاتی مانند منزل گزیدن امام رضا (ع) در مسجد بیرون ابرکوه، فرط، فهرج و تفت و همچنین منزلگاه امام رضا(ع)در خرانق طی سال‌های گذشته مورد توجه قرار گرفته و همگی مرمت شده‌اند، عنوان می‌کند: این اماکن می‌تواند نه تنها در قالب گردشگری بلکه به عنوان بخشی از تاریخ اسلام، معماری و فرهنگ مردم این دیار نیز معرفی شود.

منبع: ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *