سفر-با-اتوبوس-شیراز-کرونا

ناوگان حمل‌ونقل عمومی جاده‌ای در نوروز ۱۴۰۱ افزایش نرخ نخواهد داشت

مدیر کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خراسان رضوی گفت: همه ساله از ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین ۲۰ درصد افزایش نرخ در ناوگان حمل‌ونقل عمومی داشته‌ایم که امسال هیچ افزایش نرخی در این ناوگان نخواهیم داشت و این موضوع می‌تواند مشوقی برای استفاده بیشتر مردم از این ناوگان باشد.

ابراهیم نصری در جلسه ستاد خدمات سفر که در استانداری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: در نوروز ۹۸ بیش از ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار زائر به مشهد آمدند. در نوروز ۹۹ تعداد مسافران به ۲ میلیون و ۸۹۰ هزار نفر کاهش پیدا کرد و در نوروز ۱۴۰۰ به ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسید. در این ایام ۸۵ درصد مسافران و زائران از طریق خودروهای شخصی به مشهد تردد داشتند.

وی افزود: با این رویکرد که شرایط کرونایی مشهد همانند سال گذشته باشد، ورود حداقل ۸ میلیون مسافر به مشهد پیش‌بینی شده است. یعنی تقریبا معادل نوروز ۹۸ زائر و مسافر خواهیم داشت که نیازمند افزایش ۴۰ درصدی ظرفیت‎‌سازی نسبت به سال گذشته برای نوروز پیش‌رو داریم.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خراسان رضوی ادامه داد: اولویت ما رعایت مصوبات ستاد ملی کرونا است. ضمن اینکه با استان‌هایی که در زمان بازگشت زائران خود مشکلات بیشتری خواهیم داشت، جلساتی برگزار کرده‌ایم تا تعداد ناوگان حمل‌ونقل عمومی جاده‌ای خود را افزایش دهند.

نصری گفت: همه ساله از ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین ۲۰ درصد افزایش نرخ در ناوگان حمل‌ونقل عمومی داشته‌ایم که امسال هیچ افزایش نرخی در این ناوگان نخواهیم داشت که این موضوع می‌تواند مشوقی برای استفاده بیشتر مردم از این ناوگان باشد، منتها بازگشت حجم بالای زائران در روزهای پایانی نوروز می‌تواند برای ما چالش ایجاد کند که تقاضا دارم هماهنگی‌ها و تعاملات لازم در این خصوص انجام گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در طرح نوروزی ۹۸، ۱۰۰ رام قطار به صورت روزانه به راه‌آهن مشهد رفت‌وآمد داشتند که در نوروز ۱۴۰۱ به دلیل مشکلات تحریم و نبود قطعات لازم به ۷۹ رام کاهش پیدا کرده است. همچنین در بخش ناوگان حمل‌ونقل عمومی جاده‌ای در نوروز ۹۸ حدود ۱۶۵۰ دستگاه اتوبوس در راه‌های خراسان رضوی شناسایی شده و فعالیت می‌کردند، در حالیکه برای نوروز ۱۴۰۱ حدود ۲۰۰ دستگاه از دسترس خارج شده و حمل‌ونقل جاده‌ای با ۱۴۵۰ دستگاه اتوبوس انجام خواهد شد.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خراسان رضوی ادامه داد: در نظر داریم برای مدیریت ایام پرازدحام در نوروز از ۲۵۰ اتوبوس‌ شرکت جوان سیر استفاده کنیم، اما به دلیل انجام ماموریت راهیان نور استفاده از اتوبوس‌های جوان سیر تا ۱۰ فروردین امکان پذیر نیست.

نصری در خصوص عملکرد اداره‌کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خراسان رضوی در محورهای استان در نوروز ۱۴۰۱ تصریح کرد: ۷۲ اکیپ در راه‌های حوزه استحفاظی جهت گشت‌زنی طرح زمستانی و نوروزی مستقر شده‌اند. راه‌ندازی ۳ ایستگاه ثابت خدمات‌رسانی به زائران، تجهیز و آماده‌سازی ۳۲ باب راهدارخانه جهت اسکان اضطراری مسافران، لکه‌گیری محورهای حوزه استحفاظی پیش از تعطیلات نوروزی، احیاء خط‌کشی محورهای مهم و اصلی و پر ترافیک استان از دیگر اقدامات اداره‌کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای برای راه‌ها و مسیرهای خراسان رضوی در نوروز ۱۴۰۱ است.

منبع: ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *