نیزار خور

هوای دلپذیر نیزار خور را از دست ندهید

زیبایی نیزار خور در تمام طول سال مشهود است و در فصل بهار این نیزار همراه با محدوده تالابی آن نمای زیبایی را در دل کویر خلق کرده است.

نیزار خور در ۱۰۰ کیلومتری بیرجند و ۳۵ کیلومتری روستای خور واقع شده است. این نیزار یکی از جاذبه‌های طبیعی بوده و با توجه به وسعتی که دارد، آبشخور اصلی حیات وحش کویر لوت ایران است.

پوشش گیاهی گز همراه با آب شور این نیزار را دربر گرفته است. همچنین گونه‌های متنوعی از گیاهان بوته‌ای، علفی و درختچه‌ای از قبیل گونه‌های کاروانکش، پیچک، مریم گلی، ریواس، کنگر، آفتاب پرست، جغجغه، پرند، چوبک، باریجه، خارشتر، اسپند، بومادران، آتریپلکس، لاله، شکرتیغال، پیچک، ، تلخه بیان، گل جالیز، بید، تاغ، پنیرک، لاکتوکا، گل قاصد، علف شور، بادبر، دم گربه‌ای، زیره، آویشن، انواع گراس‌های یکساله و … سطح منطقه را پوشش داده است.

این منطقه زیستگاه پرندگان مهاجر در فصل زمستان و همچنین منبع تامین علوفه و آب برای دامداران محلی است که مورد استفاده عشایر استان قرار گرفته است.

زیبایی نیزار در تمام طول سال مشهود است و در فصل بهار این نیزار همراه با محدوده تالابی آن نمای زیبایی را در دل کویر خلق کرده است.

تالاب نیزار خور در فصل زمستان نیز با بارش برف و باران، زیبایی خاصی به خود می‌گیرد و این منطقه همواره توقفگاه گونه های مختلفی از پرندگان مهاجر است.

از مهم‌ترین ارتفاعات شاخص حاشیه منطقه ارتفاعات کوه آبگرم، کوه انجیر و کوه گرمو است که حیات وحش متنوعی را از قبیل قوچ و میش، کل و بز، هما و در دشت‌های اطراف آن زاغ بور، آهو و جبیر را در برمی‌گیرد.

مرتبط:

جنگل ناهارخوران یادگاری از عصر ژوراسیک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *