کاروانسرای ایران

واگذاری بزرگ‎ترین مجموعه کاروانسرای ایران به بخش خصوصی

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستبافت و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی از واگذاری میاندشت بزرگ‎ترین مجموعه کاروانسرای ایران به سرمایه‌گذار بخش خصوصی خبر داد.

هادی میرزائی در بازدید از خانه تاریخی طاهریان سمنان اظهار کرد: کاروانسرای میاندشت به عنوان بزرگ‎ترین مجموعه کاروانسرای ایران که سه کاروانسرای از دوره‌های صفوی و قاجار است قبل اجرای طرح های گردشگری، توسط سرمایه‌گذار مرمت خواهد شد.

وی با اشاره به اهمیت این مجموعه بزرگ تاریخی اضافه کرد: کاروانسرای میاندشت میامی در مزایده اخیر به یک سرمایه‌گذار توانمند و متخصص واگذار شده و در روزهای آینده اقدامات مرمتی و حفاظتی مجموعه کاروانسراهای میاندشت آغاز می‌شود.

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستبافت و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی همچنین اظهار کرد: کاروانسرای شاه عباسی دامغان نیز هفته آینده به سرمایه‌گذار بخش خصوصی واگذار می‌شود.

وی با قدردانی از سرمایه‌گذار بخش خصوصی در خانه طاهریان سمنان، گفت: سرمایه‌گذاران خوب و فعال استان از علاقمندان به حوزه میراث‌فرهنگی هستند و با راهبری و نظارت هوشمندانه اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان ضمن رعایت چارچوب‌های حفاظتی، مرمت ابنیه را برای بهره‌برداری و باززنده‌سازی به عنوان بخشی از زیرساخت های گردشگری تامین می‌کنند.

میرزائی تاکید کرد: انتظار می‌رود که سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در دوران کرونا زیرساخت‌های مورد نیاز را توسعه دهند تا در دوران پس از کرونا عقب‌ماندگی‎ها در حوزه گردشگری به سرعت جبران شود.

وی خاطرنشان کرد: خانه طاهریان سمنان با مرمت اصولی انجام شده می‌تواند به مرکز مناسبی برای نمایش سبک زندگی ایرانی و تجربه زندگی گذشتگان برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شود.

او افزود: استان سمنان از جمله خطه‌های قدیمی و دارای تاریخ کهن است و مجموعه چشمه‌علی دامغان نیز در ردیف واگذاری‌های بعدی صندوق احیا قرار دارد.

او خواستار اعلام کاربری مناسب برای چشمه‌علی برای واگذاری بر اساس چارچوب‌های میراث‌فرهنگی شد.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان نیز در این بازدید گفت: شهرام ذوالفقاری، سرمایه‌گذار خانه طاهریان و عمارت بادگیر سمنان از برندهای موفق سرمایه‎گذاری است.

حبیب ا… خجسته پور با اشاره به اینکه وجود کاروانسراهای متعدد از ویژگی‌های استان است، افزود: خوشبختانه در سال‌های اخیر اقدامات خوبی توسط میراث‌فرهنگی در زمینه افزایش تعداد اقامتگاه‌های بوم‌گردی انجام شده است.

او با اشاره به اینکه پیش از شیوع کرونا بیش از ۲۰ میلیون‌ مسافر از جاده‌های استان عبور می‌کردند، گفت: مرمت و بازسازی خانه‌های تاریخی در فزایش زمان اقامت مسافران در استان، موثر است.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان نیز گفت: مرمت و حفاظت از بناهای تاریخی از جمله مجموعه تاریخی خرقان و بسطام شاهرود، تپه‌حصار و چشمه‌علی دامغان، بافت تاریخی شهرها و … از جمله برنامه‌های مداوم این اداره کل است.

مهدی جمال افزود: حمایت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و رفع مشکلات سرمایه‌گذاران از اولویت‌های مهم این اداره کل است.

کارونسرای میاندشت در ۴۰ کیلومتری شرق میامی در مسیر جاده میامی به مشهد قرار دارد. میاندشت بزرگ‎ترین مجموعه کاروانسرای ایران شامل سه کاروانسرای صفوی و قاجار است.

کاروانسرای غربی مربوط به دوره صفوی و دو کاروانسرای دیگر مربوط به دوره قاجار است.

منبع:ایسنا

مرتبط:

رقابت ۹ کاروانسرای یزد بر سر جهانی شدن

کاروانسرای رباط شرف _موزه آجرکاری ایران

کاروانسرای شاه‌ عباسی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *