چشمه-قیر-دهلران

چشمه قیر دهلران از جاذبه های مهم گردشگری استان ایلام است

چشمه قیر دهلران از جاذبه های مهم گردشگری استان ایلام است که به دلیل عدم معرفی مورد غفلت واقع شده است.

شاید با شنیدن کلمه چشمه ذهن به سراغ آب زلال کشیده شود اما این گزارش از چشمه ای دیگر است. از دور دست نمایان است، ثروتی که در دل این خاک نهفته است ثروتی به نام نفت خام، جستن در آن نقطه شما را به چشمه می رساند اما نه چشمه آب، این ثروت خدادادی گاهی پسوند آب را از این چشمه می گیرد آن وقت چشمه قیر نامش می شود.

چشمه قیری که در هفت کیلومتری شهرستان دهلران حوضچه ای با قیر روان دارد که به عنوان یکی از جاذبه های طبیعی و ملی استان ایلام محسوب می شود دمای آب این چشمه ۳۵ درجه سانتی گراد بالای صفر است که از ترکیب مواد نفتی از میادین نفتی زیرزمینی منطقه دهلران سرچشمه می گیرد که قیر مذاب تولید می کند.

نشت مواد از میادین نفتی در سطح زمین

حاجی کریمی استاد گروه زمین شناسی دانشگاه ایلام اظهار داشت: در این منطقه میادین نفتی و مخازن نفتی فراوانی داریم که از این میادین نفتی گاها موادی نشت می کند که سنگ پوشش این مخازن را می شکند و در نهایت به صورت چشمه های قیری همانند چشمه قیر در دهلران ظاهر می شوند.

blank

علیرضا نصوری رئیس اداره حفاظت محیط زیست دهلران هم در خصوص چشمه قیر اظهار داشت: چشمه قیر دهلران با توجه به این که دمای آب این چشمه حدودا ۳۵ درجه سانتی گراد است و خود گرمای خاصی دارد قیر به صورت مضاعف در سطح چشمه وجود دارد و چشمه قیر به عنوان یک اثر طبیعی است که عده ای از مردم منطقه هنوز هوای آن را دارند. وی تاکید کرد: مردم منطقه و افرادی که برای تفریح و بازدید به این نقطه می آیند آشغال و یا پلاستیکی در داخل چشمه نریزند.

توسعه زیرساخت های گردشگری در کنار چشمه قیر دهلران

فرج فاضلی رئیس میراث فرهنگی شهرستان دهلران نیزاظهار داشت: می توان کارهای بسیار زیادی در بحث اشتغالزایی دراین نقطه انجام داد و همچنین می توانیم اینجا را به سرمایه گذار دهیم و سرمایه گذار آن را بازسازی کند که به بحث اشتغالزایی هم کمک شایانی می کند.

محمد نصیری یکی از شهروندان دهلرانی این منطقه گفت: انگلستانی ها حتی  کمی آن طرف تر از چشمه قیر  کمپ های را زده بودند تا برای همیشه در این نقطه بمانند و ساختمان های که تقریبا تا الان مخروبه هایی از آنها باقی مانده است هم دارای بخش اداری و هم بخش خوابگاهی برای خانواده های آنان بود.

منبع:توریسم پرس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *