کاخ ابراهیم پاشا

کاخ ابراهیم پاشا

کاخ ابراهیم پاشا که امروزه به موزه هنرهای اسلامی و ترکی استانبول تبدیل شده است، یکی از جاذبه های گردشگری در میدان سلطان احمد (هیپودروم) منطقه فاتح این شهر است. ساختمان این موزه در قرن شانزدهم میلادی بنا شده و در اصل قصر مسکونی ابراهیم پاشا، وزیر سلطان سلیمان عثمانی بوده است.

 تاریخچه کاخ ابراهیم پاشا (موزه هنرهای اسلامی و ترکی استانبول)

کاخ ابراهیم پاشا، در استانبول که به عنوان یکی از نمادهای معماری قرن شانزدهم میلادی دانسته می شود، در اراضی میدان تاریخی هیپودروم که توسط امپراتوری بیزانس ساخته شده بود، بنا شد. ساخت این کاخ، احتمالا به دوره امپراتوری سلطان بایزید برمی گردد.

این کاخ توسط سلطان سلیمان عثمانی به ابراهیم پاشا وزیر و همسر خواهرش (خدیجه سلطان) اعطا شد. کاخ ابراهیم پاشا در تاریخ خود اتفاقات مهمی را از سر گذرانده است که شورش ها و نافرمانی های مدنی، در کنار جشن های عروسی و فستیوال های عمومی تنها گوشه ای از آنهاست.

پس از اعدام ابراهیم پاشا به دستور سلطان سلیمان و به تحریک خرم سلطان، این کاخ برای مدتی به عنوان منزل مسکونی برخی وزرای عثمانی مورد استفاده قرار گرفت. اما پس از آن، کاخ ابراهیم پاشا تغییر کاربری داد و به عنوان سفارتخانه، خزانه داری، زندان، اقامتگاه نظامی، اقامتگاه نوازندگان ارتش عثمانی و… استفاده شد.

پس از اعلام انقراض سلطنت عثمانی و اعلام جمهوریت در ترکیه در اوایل قرن بیستم، کاخ ابراهیم پاشا، به باد فراموشی سپرده شد. در سال ۱۹۳۸ میلادی، معماری به نام سدات چتین تاش این کاخ متروکه را در حالی یافت که قرار بود به زودی تخریب شود و ساختمان دیگری به جای آن ساخته شود. وی با انتشار مقاله ای در روزنامه جمهوریت، این موضوع را رسانه ای و از آن انتقاد کرد. سالها بعد، در سال ۱۹۸۳ میلادی این مکان تبدیل به موزه هنرهای اسلامی و ترکی استانبول شد.

کاخ ابراهیم پاشا

آثار موجود در موزه هنرهای اسلامی و ترکی استانبول

موزه هنرهای اسلامی و ترکی استانبول هم نمونه های کم نظیری از آثار خوشنویسی، کتیبه و فرش و قالی را در بر دارد و هم شامل آثاری از اقوام بیابانگرد وچادرنشین است. در این موزه آثار هر دوره تاریخی در غرفه یا بخشی جداگانه قرار داده شده اند.

این موزه گنجینه بی نظیری از آثار هنر اسلامی مربوط به دوره عثمانی (قرون ۱۴ تا ۲۰ میلادی)، دوره سلجوقی (قرون ۱۱ تا ۱۳ میلادی) و دوره های تاریخی پیش از آن (از قرن هشتم میلادی به بعد) را شامل می شود.

موزه هنرهای اسلامی و ترکی استانبول از بخش های مختلفی تشکیل شده است، که عبارتند از؛ بخش خط و خوشنویسی، بخش قالی و گلیم، بخش مُهر و سکه، بخش آثار و کتیبه های سنگی، بخش قوم شناسی، بخش سفال و سرامیک، و بخش آثار چوبی.

کاخ ابراهیم پاشا

چگونه به کاخ ابراهیم پاشا برویم؟
برای دسترسی به کاخ ابراهیم پاشا، علاوه بر تاکسی، می توانید از خطوط مترو و تراموای استانبول که بسیار ارزانتر هم هستند، استفاده کنید. ایستگاه متروی سلطان احمد، تنها ۲۰۰ منر و ایستگاه تراموای جانکورتاران تنها یک کیلومتر با این جاذبه توریستی استانبول فاصله دارند.
کاخ ابراهیم پاشا
آدرس کاخ ابراهیم پاشا
کاخ ابراهیم پاشا (موزه هنرهای اسلامی و ترکی استانبول) در منطقه فاتح بخش اروپایی استانبول قرار دارد. این جاذبه زیبای توریستی در محله سلطان احمد، و در میدان سلطان احمد (هیپودروم) واقع است. بسیاری از اماکن دیدنی و جاذبه های توریستی تاریخی استانبول در همین منطقه هستند. مهمترین و شناخته شده ترین همسایگان این کاخ، مسجد سلطان احمد (مسجد کبود)، موزه – مسجد ایاصوفیا، کاخ موزه توپکاپی و باسیلیکا سیسترن هستند. علاوه بر این همسایگان مشهور، صدها رستوران و هتل مجلل نیز در همسایگی کاخ ابراهیم پاشا فعالند که از آن جمله می توان به هتل های پنج ستاره هاجیاصوفیا و سلطان احمد اشاره کرد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *