کرمانشاه

کرمانشاه پایتخت نوروز ایران می‌شود‌

رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر کرمانشاه با اشاره به ظرفیت‌های بسیار این شهر در حوزه فرهنگی و تاریخی گفت: کرمانشاه، به عنوان پایتخت نوروز کرمانشاه معرفی می‌شود.

ابراهیم مرادی در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه ایجاد مسیر گردشگری غرب کشور که در هتل پارسیان کرمانشاه برگزار شد اظهار داشت: کرمانشاه، به عنوان پایتخت نوروزی ایران معرفی می‌شود و این فرصتی نه‌تنها برای کرمانشاه، بلکه برای استان‌های مجاور است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های بسیار فرهنگی و تاریخی در استان کرمانشاه عنوان کرد: لباس محلی کردی یکی از ظرفیت‌های استان است اما دست‌هایی پشت پرده هستند که لباس مادری ما را از بین می‌برند.

رئیس کمیسیون گردشگری شورای اسلامی شهر کرمانشاه عنوان کرد: لباس محلی سنندج و کرمانشاه، تغییر پیدا کرده و این نشان‌دهنده فعالیت گسترده شبکه‌های ماهواره‌ای برای از بین بردن شرف و انسانیت است و از طرف دیگر فرهنگ و زبان مادری ما توسط کشورهای دیگر دزدیده می‌شود.

مرادی با بیان اینکه لباس، زبان و غذای ما جذب گردشگر می‌کند گفت: در کرمانشاه، دلاور مردان و مشروطه‌خواهانی را داشتیم اما خانه مشروطیت در کرمانشاه وجود دارد که جذب گردشگر شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر کرمانشاه افزود: قدم به قدم سرزمین ما کنده‌کاری شده که میراث او را بدزدند اما آیا سیاست دولت بر این است که آن را نجات دهد و این سرزمین تالاب‌های دیدنی دارد اما آیا کسی مانع شکارچیان می‌شود که گردشگر جذب پرندگان مهاجر در آن‌ها شود.

مرادی با بیان اینکه منازل اورامانات همه واحد‌های بوم‌گردی هستند بیان کرد: نمای رومی در شهرهای ما نباید جایگاهی داشته باشد و از طرفی بعد از زلزله خانه‌هایی نازیبا و زمخت و به دور از جذب گردشگر توسط بنیاد مسکن در روستاها ساخته شده است.

وی با اشاره به اینکه باید از روستاییان حمایت مالی و معنوی شود که مهاجرت به شهر کاهش یابد گفت: هیچکس از هنرمندان موسیقی این سرزمین حمایت نکرد و اکنون سرچهارراه‌ها موسیقی سنتی را می‌شنویم.

مرادی با بیان اینکه هنرمندان در کشور مورد حمایت مالی قرار نمی‌گیرند و حتی بیمه نیستند افزود: روستاییان و هنرمندان باید آموزش ببینند که این فرهنگ غنی را به نسل‌های آینده انتقال دهند.

وی با اشاره به اینکه آثار تاریخی ما در حال از بین رفتن است گفت: موزه خوراک باید در کرمانشاه راه‌اندازی شود.

منبع:تسنیم

مرتبط:

کرمانشاه _سرزمینی سرشار از جاذبه‌های گردشگری

سفری مهیج به غار قوری قلعه کرمانشاه

تاق بستان _رویای روبه فراموشی کرمانشاه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *