کلوت های کویر شهداد در کرمان

سیتی پدیا/ کویر با تمامی وسعت خود و خاک و ماسه اش، با خورشید و آسمانش و با نقش های چشم نوازش بزرگترین آزمایشگاه و مرکز تحقیقات به شمار می ورد.

blankرصد ستارگان، پرورش گیاهان در شرایط کویری، بیابان زائی، مهار انرژی باد و خورشید و ده ها کنکاش دیگر می تواند راه آورد این سفر باشد در این میان جاذبه های ورزشی مانند اسکی روی شن، موتور سواری، اتومبیل رانی و حتی پیاده روی را نباید نادیده گرفت.
از زیباترین بخش های کویر که تماشای آن به یک رویا شباهت بیشتری دارد، دیدار از کلوت های کویر است، کلوت ها بزرگترین عارضه طبیعی کلوخی دنیا و زیبا ترین پدیده کویر به شمار می رود. در نواحی بیابانی، به برجستگی‌ های بین شیارهای U شکل کَلوت می‌ گویند. رأس این برجستگی‌ ها مسطّح، طرف رو به باد آن‌ ها پرشیب و طرف دیگر آن‌ ها کم‌شیب است. کلوت‌ها (کلوت اصطلاح محلی است) که خندق‌ های بسیار عظیم که حاصل فرسایش آبی و بادی است، به عنوان پدیده‌ ای بی نظیر در دنیا شناخته شده‌ است.

blank

کلوتها سرتاسر قسمت غربی کویر لوت، مرکزی را پوشانده و از دور به شهری بزرگ می ماند که ماه ها و سال ها، ده ها بنا و کارگر نسبت به ساخت آن اقدام کرده اند.
این شهر کلوخی در فاصله ۴۰ کیلومتری شرق و شمال شهداد قرار گرفته و طول متوسط آن ۱۴۵ کیلومتر و عرض متوسط آن، ۸۰ کیلومتر و مساحت آن بیش از ۱۱ هزار کیلومتر مربع است.

 

 

blank

کویر شهداد که در استان کرمان واقع است به دلیل وجود کلوت های آن همواره یکی از جاذبه های گردشگری این استان به شمار می رفته است.مهم‌ترین بادی که دیواره‌ های کلوت‌ ها را فرسایش می‌دهد، بادهای ۱۲۰ روزه سیستان است. همچنین رود شور که در آن منطقه وجود دارد، در مرطوب کردن دیواره این کلوت‌ ها اثر کافی داشته و فرسایش‌ های آنها را تسهیل کرده‌ است.
در فاصله کلوت‌ ها زمین پوشیده از ماسه بادی است و در نقاطی که ماسه بادی نیست زمین از نوع رس لائی و رس است.
سفر به کویر شهداد، پهنه گسترده ای که با دانه های ریز زر مفروش گردیده و در سایه روشن آفتاب هر لحظه به رنگی در می آید و یقین و باور آدمی را بیش از پیش به عظمت صانع افزون می سازد. گویی هر روز فراش باد، گستره، آن را به گونه ای آرایش می دهد و نقش هایی را در چشمخانه آدمی می نشاند که باور کردنی نیست. پس حتما سفری به این منطقه داشته باشید تا زیبایی بی نظیر آن را از نزدیک مشاهده فرمایید

 

اقدامات وسیع و گسترده ای که طی سال های اخیر برای اسکان ایرانگردان و جهانگردان صورت گرفته، زمینه مناسبی است تا دیدار از این سرزمین رویایی مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

blankلازم به ذکر است در حال حاضر علاوه بر جاده آسفالته بین شهداد و بخش های نخستین کویر، کپرهایی ساخته شده که می تواند برای اسکان شبانه مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این، وجود آب، آشپزخانه و سرویس بهداشتی هر گونه نگرانی را در این مورد مرتفع ساخته است. ضمناً در مسیر کویر دیدار را از روستای زیبا سیرچ، گشت و گذر در بخش شهداد که روزگاری پایگاه تمدن ایران به شمار می رفت و نیز بازدید از قلعه تاریخی شفیع آباد نیز مغتنم خواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *