کلیسای غرغن ،شهرستان فریدن

 کلیسای سنت نشان یکی از آثار تاریخی روستای غرغن است که در ۲۲ آبان ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۸۶۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان فریدن، غرغن نام روستایی از توابع بخش مرکزی فریدن در استان اصفهان است که در فاصله ۱۶ کیلومتری از مرکز شهرستان فریدن، با طبیعتی زیبا و منحصر به فرد از میان کوه های سر به فلک کشیده و شاخ و برگ رنگارنگ درختان تنومند، خودنمایی می کند.
غرغن از لحاظ ساختار روستایی معماری ویژه و منحصر به فردی دارد. روستا از چندین قلعه تشکیل شده است که نحوه چینش قلعه‌ها و همچنین ساخت طویله‌های احشام، دیوار ها، آشپزخانه‌ ها و کاهدان‌ ها، ارتباط زیر زمینی قلعه‌ها، چاه‌ها و همچنین جوی‌های آب قابل توجه می‌باشد.
اهالی روستا به دام پروری و کشاورزی مشغول هستند که بهترین سوغاتشان هم صنایع دستی و همان فرآورده های لبنی است که زنان فداکار و زحمت کش این روستا تولید می کنند.
blank
مناظر طبیعت زیبای اطراف غرغن منحصر به فرد است که تپه های اطراف آن نیز نمای زیبای به این روستا داده است.رودخانه و چشمه هایی  اطراف این روستا وجود دارد که به جاذبه های گردشگری آن می افزاید.
یکی از ویژگی های اهالی این آبادی زبان شیرین ترکی شان می باشد که نسبت به ترک زبانان منطقه متفاوت است و  با لهجه خاصی که مختص روستانشینان اطراف شهرستان چادگان می باشد تکلم می کنند، مهم ترین ویژگی مردان شجاع و زنان فداکار این روستا مهمان نوازی آنها است.
blank
ساکنان اصلی این روستا ارامنه‌ای بودند که در زمان صفویان به فریدن بزرگ کوچانده شدند.نام این روستا نیز واژه‌ای ارمنی است و بسیاری از عناوین مزارع و باغات روستا نیز ارمنی است.در سال ۱۳۴۹ پس از این که احداث و آب گیری سد زاینده رود سبب مهاجرت ساکنان روستا های پشت سد شد، تعدادی از اهالی روستای یان چشمه و بابادگان به این روستا کوچ کرده و زمین‌های کشاورزی و منازل ارامنه را خریداری کردند.
blank
کلیسای سنت نشان یکی از آثار تاریخی روستای غرغن است که در ۲۲ آبان ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۸۶۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.این کلیسای زیبا و تاریخی که مربوط به اواخر دوره قاجار است؛ هر ساله در مناسبت های مختلف آئین مسیحیت،  پذیرای خیل عظیمی از هموطنان مسیحی است.
blank
بر اساس کتیبه های چوبی به جای مانده ، این بنا درسال ۱۹۰۳ میلادی ساخته شده است.تابلوهایی زیبا و قدیمی دیوارهای داخلی آن را زینت داده و در محوطه بزرگ اطراف ساختمان کلیسا نیز، اقامتگاه هایی کوچک  تعبیه شده است.دیوارهای اطراف محوطه این کلیسا که نمایانگر قدمت بلند این بناست از سنگ و خاک ساخته شده و بر روی آن ردیف هایی از خار چیده شده است.
blank
نمای داخلی ساختمان این کلیسا نیز آجری است.سقف چوبی کلیسا  و نیزستون های چوبی که آن را نگه داشته است گواهی دیگر بر تاریخ پر ریشه این مکان است.در این کلیسا اشیاء قدیمی  از جمله  فرش ها و تابلوهای زیبا از اعتقادات و تاریخ ارامنه ،چشم هر بیننده ای را خیره می کند؛ به طوری که به فاصله کمی پس از ورود به این کلیسا سفری شگفت به تاریخ غنی و پر رمز و راز این روستا آغاز می گردد.
blank
روستای غرغن در ایام نوروز و فصل بهار پذیرای هم وطنان مسیحی و ارمنی است.
منبع:ایمنا
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *