گردشگاه باباامان

گردشگاه باباامان

گردشگاه باباامان یکی از قدیمی ترین و زیباترین تفریحگاه‌های کشور است که هرساله میزبان میلیون‌ها مسافر و گردشگر داخلی و خارجی است.

گردشگاه باباامان بجنورد یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین پارک‌های طبیعت‌گردی کشور است که با طبیعتی زیبا همه ساله میزبان میلیون‌ها مسافر و زائر حرم قدس رضوی است. مسافران و زائران بسیاری که قصد سفر به شهرهای شمالی کشور، به‌ویژه مشهد مقدس را دارند، برای استراحت از این گردشگاه دیدنی استفاده می‌کنند. در باباامان چشمه‌ای است که از دل صخره می‌جوشد و آب آن به استخرهایی می‌ریزد که با اختلاف سطح ساخته شده، تا آبشارهای مصنوعی را که چهره‌ای زیبا و دلنشین به پارک داده‌اند، تولید کند. نوای لطیف و شب‌های دل‌انگیز و زیبای باباامان هر گردشگری را به سمت و سوی خود جذب می‌کند.

دلیل نام گذاری:

برای علت اسم اینجا داستان جالبی نقل می‌کنند. می‌گویند امامزاده اسماعیل به ده آمده و بعد اهالی ده تصمیم می‌گیرند او را بکشند.

امامزاده از ترس جانش به پیر روستا پناه می‌برد و وقتی به خانه‌اش می‌رسد، می‌گوید بابا، امان. اما پیرمرد هم به او رحم نمی‌کند و امامزاده کشته می‌شود. برای همین اسم بابا امان را روی ده گذاشته‌اند.

blank

دلایل جذابیت گردشگاه باباامان:

گردشگاه باباامان که در کیلومتر ۱۰ جاده بجنورد-مشهد، قرار گرفته، یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین پارک‌های گردشگری در ایران است. این پارک قدیمی و زیبا استخرهای متعدد داشته و پارک جنگلی آن دارای ۴۰۰ هزار اصله درخت است. از جمله درختان این گردشگاه، چنار، چنارک، زالزالک، اقاقیا، بید و زردآلو را می‌توان مثال زد. پارک مزبور پوشش گیاهی به وسعت ۲۵۰ هکتار دارد. پارک باباامان پوشش قطور و درختان چنار قطور ۴۰۰ ساله دارد. این درختان علاوه بر افزودن بر زیبایی پارک و طبیعت آن، سایه‌بان‌هایی مطمئن برای استفاده گردشگران و مسافران محسوب می‌شوند.

چشمه‌ها از جاذبه‌های دیگر گردشگاه هستند. چشمه‌هایی که در مرکز و اطراف گردشگاه باباامان می‌جوشد، زیبایی طبیعت این پارک را دوچندان می‌کند. جایی که سرسبزی طبیعت و آب روان و جوشان و پاک در طبیعت کنار هم قرار می‌گیرند، دیگر تمامی زبان‌ها برای توصیف این مناظر قاصر خواهند بود. شاخه‌ای از رودخانه اترک نیز از کنار پارک می‌گذرد و علاوه بر ایجاد چشم‌اندازی زیبا برای گردشگاه باباامان، وجود آن، امکان ماهی‌گیری را برای گردشگران و علاقه‌مندان به این تفریح و سرگرمی فراهم می‌کند. چشمه‌ای که در این مجموعه تفریحی قرار دارد و با عنوان چشمه باباامان از آن نام برده می‌شود از نوع آب‌های معدنی است که ۳۰۰ الی ۴۰۰ لیتر در ثانیه آبدهی دارد. این چشمه از چهار نقطه درون تپه‌ای جوشیده و به درون استخرهایی می‌ریزد که با اختلاف سطح ساخته شده است. آب این چشمه‌ها جزو دسته آب‌های سولفاته کلسیک و سدیک است و مصرف آن صفراآور، ملین و تسهیل‌کننده اعمال گوارشی و دافع سموم است. وجود چنین مزایایی در آب چشمه، در روی آوردن هرچه بیشتر گردشگران به این مکان بی‌تاثیر نیست.

چشمه باباامان از چهار نقطه درون‌تپه جوشیده و در ثانیه ۳۵ تا ۴۰ متر مکعب آبدهی دارد و آب آن به درون استخرهایی می‌ریزد که با اختلاف سطح نسبت به هم ساخته شده‌اند تا آبشارهایی مصنوعی را در محل گردشگاه باباامان، برای گردشگران ایجاد کنند. در دامن تپه‌ها و درختان بی‌شمار، امکاناتی برای رفاه مسافران و گردشگران در نظر گرفته شده است. از جمله امکانات موجود در گردشگاه باباامان می‌توان به امکاناتی مثل رستوران، هتل، پارک، نانوایی و نمایشگاه‌های فصلی و نانوایی اشاره کرد. در گردشگاه باباامان، روی تپه‌ای از این پارک، محلی به نام قوری و سماور نیز در نظر گرفته شده که برای استراحت کوتاه مدت و نوشیدن چای توسط مسافران و گردشگرانی که به این مکان سفر می‌کنند، ساخته شده است. علت نام‌گذاری این مکان، وجود ماکت و نمادی بزرگ از قوری و سماوری به ارتفاع بیش از ۴ متر در آن محل است. وجود شاخه‌ای از رودخانه اترک در گردشگاه باباامان و عبور آب از آن منطقه، سبب شده است تا علاقه‌مندان به ماهی‌گیری ساعاتی از وقت خود را به این امر اختصاص دهند. چند استخر پرورش ماهی قزل‌آلا در قسمتی از پارک است که توسط بخش خصوصی اداره می‌شود.

در گردشگاه باباامان، حیات وحشی نیز وجود دارد که در غرب پارک ساخته شده است. این حیات وحش زیبا دارای حیوانات متنوعی است که در آن، نوعی از گوزن زرد، قوچ، میش، قوچ اوریال و آهو از گونه‌های نادر و شاخص، دیده می‌شود که برای تکثیر و آشنایی علاقه‌مندان در این پارک، رها شده‌اند و چشم‌انداز بی‌نظیری برای علاقه‌مندان به حیوانات در این پارک ایجاد کرده‌اند. در کنار تفرجگاه باباامان، بقعه‌ای ساخته شده که منسوب به شاهزاده اسماعیل فرزند امام موسی کاظم(ع) بوده و به امامزاده باباامان شهرت پیدا کرده است. وجود این امامزاده در این مکان زیبا سبب شده است که علاوه بر گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت، پارک و حیات وحش، زائران و علاقه‌مندان به امامزاده نیز از این مکان برای زیارت دیدن کنند. تفرجگاه دل‌فریب و دیدنی باباامان به دلیل قرار داشتن در کنار جاده اصلی در فصول مسافرتی یکی از محل‌های اصلی اتراق مسافران و زائران است.

گردشگاه باباامان

بش قارداش – گردشگاهی نزدیک به باباامان

 

در جنوب بجنورد بلوار چمران را پیدا کنید و بعد وارد جاده شاهرود – گرمه – بجنورد بشوید. به سه راه که رسیدید، مسیرتان را از سمت چپ ادامه بدهید تا به بش قارداش برسید.بش قارداش هم مثل گردشگاه بابا امان یک جای تفریحی است که طبیعت زیبا و کم‌نظیری دارد. راستی می‌دانید معنی بش قارداش چیست؟

بش قارداش در زبان ترکی خراسانی یعنی پنج برادر. اینجا تاریخچه‌ای طولانی دارد و ماجراهایش به زمان ساسانی‌ها بر می‌گردد.بش قارداش قبل از اسلام جایی بوده برای عبادت راهب‌های زرتشتی. برای همین است که اینجا ثبت ملی شده و از قدیمی‌ترین پارک‌های ایران به شمار می‌آید.

در بش قارداش یک بنای تاریخی هست که ناصرالدین شاه دستور ساختش را داده. چند سال بیش تعدادی از افراد خاندان شادلو بجنورد را در آن دفن کردند.استخر اصلی بش قارداش را که پیدا کنید، رو به رویش یک دروازه می‌بینید که از دوره قاجار همانجا باقی مانده. در استخر خیلی‌ها شنا می‌کنند و تنی به آب می‌زنند.

در اطراف پارک، فروشگاه‌هایی هست که شیرینی‌های محلی و آب‌نبات و ترشی می‌فروشند. در بش قارداش هر چیزی که بخواهید را پیدا می‌کنید.

 

به گفته اداره میراث فرهنگی، این منطقه گردشگری، سالانه بیش از ۱۵میلیون نفر از مسافران و زائران آستان قدس رضوی که برای زیارت هشتمین امام شیعیان جهان، امام رضا (ع) از این مسیر عبور می‌کنند، از گردشگاه باباامان دیدن کرده یا در آن اتراق می‌کنند.

طبیعی است که شب طبیعت بسیار دیدنی‌تر از روز است. بنابراین شب‌های گردشگاه باباامان نیز شب‌های دلنشین و زیبایی دارد که می‌توانید آن را تجربه کنید. امروزه گردشگاه باباامان به دلیل موقعیت خاص خود مورد توجه بسیاری است. شما نیز اگر به استان خراسان سفری زیارتی داشتید، می‌توانید از این محل برای اتراق و استراحت خود استفاده کرده و از دیدنی‌های کم‌نظیر آن بهره‌مند شوید.

گردشگاه باباامان

 

آدرس گردشگاه باباامان

اول باید به شهر بجنورد بروید و بعدش وارد بلوار امام رضا بشوید. مسیر را ادامه بدهید تا به کنارگذر شمالی بجنورد برسید. کمی ‌بعد تابلوی پارک بابا امان را می‌بینید. دور بزنید و وارد گردشگاه بشوید.

فاصله مشهد تا گردشگاه بابا امان بجنورد، ۲۶۵ کیلومتر است و سه ساعت طول می‌کشد تا مشهدی‌ها خودشان را به اینجا برسانند. البته گردشگاه درست سر راه زائران امام رضا (ع) است.

 

مرتبط:پاریس کوچولوی ایران کجاست؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *