ییلاقات رویایی و شگفت انگیز ماسال گیلان

ماسال شهری در استان گیلان ایران که در کنار کوه های تالش واقع شده است. فاصلهٔ ماسال از شهر تالش ۶۰ کیلومتر است و با رشت از راه صومعه سرا ۵۵ کیلومتر فاصله دارد.

در گذشته شهرستان ماسال بخشی از شهرستان تالش بود و در سال ۱۳۷۶به دو بخش، مرکزی و شاندرمن تقسیم بندی شد.شهر ماسال در کنار رودخانه خالکایی واقع شده است به همین خاطر در قدیم به ماسال رودکنار می گفتند.

ماسال گیلان

هر دو بخش ماسال با داشتن جاذبه های گردشگری و طبیعت زیبای خود همواره گردشگران و مسافران زیادی را به خود جذب می کنند. شهر زیبا و کوهستانی ماسال و بخش شاندرمن دارای جاذبه های گردشگری و تاریخی زیادی است.

جاذبه های گردشگری و تاریخی ماسال

شهر آبشارهای بلند

ماسال به شهر آبشارهای بلند معروف است پس حتما بعد از رفتن به ماسال از آبشارهای آن مانند آبشار ویوز در مجاورت منطقه ییلاقی النزه در شاندرمن، آبشار خون با ارتفاع بیش از ۱۵ متر، آبشار تولی نساء و آبشار رامینه است .آبشار رامینه در یک منطقه جنگلی قرار گرفته است و ارتفاع ۱۰ متر دارد و از پر آب ترین آبشارها در این منطقه محسوب می شود.

دیواره سنگی «اسبه ریسه»

یکی از صخره های بلند سنگ نوردی کشور ، دیواره سنگی «اسبه ریسه» است که محل برگزاری مسابقات بزرگ ملی، منطقه ای و حتی جهانی می باشد.حرفه ای های ورزش سنگ نوردی می توانند این دیواره سنگی را برای سنگ نوردی انتخاب کنند . این صخره همچنین امکان کایاک سواری را هم به قایقران هایی می دهد که دوست دارند در رودخانه خروشان پایین صخره ورزش کنند.

سفر به ماسال گیلان-عروس گیلان

یادمان میرزا کوچک

محل شهادت میرزا کوچک خان جنگلی «ارتفاعات آلاله پشته» است . او این ارتفاعات را امن قلمداد کرده بود و قصد گذر از این منطقه و رسیدن به خلخال را داشت که بر اثر کولاک و یخبندان به شهادت رسید. آلاله پشته در ۴۵ کیلومتری مرکز شهر ماسال است.

جاذبه توریستی و تفریحی اولسبلنگاه

در بالاترین نقطه ماسال روستای ییلاقی اولسبلنگاه قرار دارد. خانه های چوبی که در این منطقه خوش آب وهوا و مه آلود قرار دارند از جاذبه های توریستی ماسال هستند.

ییلاق خان بند

ییلاق خان بند با مناظری زیبا و سر سبز در ارتفاعات سر سبز ماسال قرار دارد . برای گذراندن یک روز آرام و خاطره انگیز در دامن طبیعت به این مناطق ییلاقی بروید.

باغ پرندگان

باغ پرندگان به اسب ریسه معروف است که دارای امکانات تفریحی است و در آن گونه های مختلف پرندگان وجود دارد.

پارک جنگلی ریزه مندان

یکی از مناطق خاص در ماسال پارک جنگلی و سر سبز ریزه مندان است که جنگل های این منطقه ۲۰۰ هزار و دارای طبیعتی سر سبز و خاطره انگیز هستند.

دشت آلنزه

از مناطق ییلاقی در ماسال دشت آلنزه است که در آن بنای تاریخی امامزاده ابراهیم النزه قرار دارد و از مراتعی سبز و مرتفع برخوردار است .

ییلاق-آلنزه-ماسال گیلان

شاندرمن ماسال گیلان

بخش شاندرمن دارای چشم اندازهای دلنشین بسیاری مانند منطقه جنگلی تاسکو، ییلاقات خوش آب و هوا و بقاع متبرکه متعدد است. بسیاری از افراد شهر شاندرمن را به نام «بازار جمعه» نیزمی شناسند. شاندرمن در گذشته نام ایلی بوده که از ۱۲ طایفه تشکیل شده بود و در این منطقه زندگی می کردند.

وجه تسمیه شاندرمن

واژه شاندرمن در گویش تالشی، شاندرمن به معنای با من رفتن است. برخی معتقدند دلیل نامگذاری شاندرمن این است که در گذشته شاندرمن دارای کاروانسراهایی بوده و محل عبور و اتراق کاروان هایی به سمت تالش شمالی و خلخال بوده است. همانطور که در بخش گردشگری نمناک اشاره کرده ایم برخی دیگر دلیل نامگذاری این منطقه را شاه نشین بودن این منطقه می دانند و به این دلیل آن را شاندرمن (شاه در من) نامیده اند

روستا سیاهمرد پهناورترین روستای استان گیلان

روستا سیاهمرد پهناورترین روستای استان گیلان است که در شاندرمن قرار دارد و دارای چهل هزار نفر جمعیت است.

جمعه بازار شاندرمن

بازارهای محلی گیلان به دلیل آنکه جاذبه های دیداری زیادی دارد ، گردشگران زیادی را جذب می کند و این گردشگران می توانند مایحتاج روزانه خود را تهیه کنند. این بازارها سرپوشیده یا روبازهستند و کانون هایی برای خرید و فروش کالا به حساب می آیند.

بسیاری از فروشندگان در این بازارهای محلی زنان هستند و محصولاتی مانند سبزی های تازه ، صنایع دستی و تخم مرغ های محلی تازه ، ماهی ها و البته صنایع دستی بومی مانند وسایلی که با نی ساخته می شود و بافته های محلی برای فروش ارائه می کنند.

غارهای موجود در شاندرمن

در شهرستان ماسال بیش از ۱۷ غار بزرگ و کوچک وجود دارد که از غارهایی معروف این شهرستان ، غار باستانی خندیله پشت، غار چسلی، غار کلچال را می توان نام برد. بزرگترین آنها غار «آویشو» است که در جنوب غربی شهر شاندرمن واقع شده و در ارتفاع ۱۳۰۰ متری از سطح دریا و بین مناطقی همچون «تائی بنه»، «انده چو» و «خماسون» در بستر دره ای کم آب قرار دارد.

قدمت غار آویشو به حدود ۷۵ میلیون سال قبل بازمی گردد و تا کنون بیش از دو کیلومتر از ژرفای غار آویشو توسط غارنوردان و کوهنوردان محلی اکتشاف شده است. برای رفتن به غار آویشو نیز باید از رشت به سمت ماسال و سپس به سمت شاندرمن بروید و از روستاهای سیاهمرد، چالسرا و سپس از کنار بقعه درویش شاه امیر شاندرمن گذر کنید.

شاندرمن ماسال

زبان و مذهب مردم ماسال گیلان

مردم ماسال به زبان تالشی تکلم می کنند و پیرو مذهب شیعه هستند. طبیعت مناسب ماسال نیزسبب رونق کشاورزی و دامداری در این منطقه شده است.

در این شهر زیبا ورزشکاران نام آوری همچون “فردین معصومی” کشتی گیر تیم ملی ایران که قهرمان جهان و آسیا شده پرورش یافته اند و همچنین خوانندگان تالش زبان زیادی در این شهر مشغول به خوانندگی هستند که از جمله آنان میتوان به ” جهانگیر حاجی پور” و “هادی حمیدی “اشاره کرد.

اماکن مذهبی ماسال گیلان

از جمله مناطق زیارتگاهی و اماکن مذهبی شهرستان ماسال ، بقعه متبرکه “سبز قبا” از نوادگان امام موسی بن جعفر (ع)، بقعه ” امامزاده میرزا” از نوادگان امام موسی کاظم (ع)، بقاع متبرکه ” پیر جلودار” و آقا سرای فومن، بقعه “عون بن علی” فرزند محمد حنیفه از فرزندان امام علی (ع) است.

دیگر مناطق طبیعی و گردشگری ماسال گیلان

جاذبه های گردشگری و تاریخی ماسال نیز شامل منطقه جنگلی طاسکوه و آری دول ، منطقه باستانی اسبه ریسه با غارها و صخره های بلند، گردشگاه جنگلی ریزه مندان، ییلاق شالماء، چسلی، بیلگاه دون، اسپی دشت، دشت النزه و ویرگاه، خندیله پشت، مارجونه، رشته پشت و شنه راه، واشیار، اولسه بلنگاه، صی فی، نم نمه پشت، خشکه دریا، تلارگاه ملومه بند، مناطق باستانی درخانه، گیله سرا، وردم، مناطق ییلاقی تاریخی سنگ بست، دره خون، خندیله پشت است.

مرتبط:

سفر به ییلاقات رویایی و باورنکردنی ماسال گیلان

ماسال کجاست؟

بهترین زمان سفر به بام سبز ایران، ماسال

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *