ییلاق لرزره

ییلاق لرزره را بشناسیم

ییلاق لرزره یکی از زیباترین ییلاقات جاده اسالم خلخال است. این ییلاق در حدود سی کیلومتری شهرخلخال و چهل کیلومتری اسالم قرار دارد و در بین ییلاق های دیگری که در گردنه الماس قرار دارند ارتفاع نسبتا بالاتری دارد و در نزدیکی جاده واقع شده است و با طبیعتی بکر و منحصربفرد هر رهگذری را به سوی خود فرا می خواند.

وجود چند قهوه خانه و قصاب و مغازه و رستوران قدیمی در کنار جاده حاکی از مهمان پذیر بودن مردم منطقه است.

مردمانی که هم به زبان تالشی و هم ترکی مسلط هستند و در فصل های سرما به روستاهای پایین دست اسالم رهسپار می شوند تا از گزند سرماهای استخوان سوز منطقه خلخال و گردنه الماس در امان باشند.

ييلاق لَرزرِه larzəre يكي از زيباترين ييلاقات منطقه اسالم در شهرستان تالش است. اين ييلاق در حدود سي كيلومتري شهرخلخال و چهل كيلومتري جاده ييلاقي اسالم به خلخال واقع است. اين ييلاق بعد از ييلاق زتِهzəte و قبل از ييلاق چارَسو çārasu واقع شده است. درباره وجه تسميه اش چيزي نمي دانم و چيزي هم نشنيده ام. اين كه چرا بدان جا لرزرِه مي گويند ،نمي دانم. اين ييلاق زيبا در فصل بهار و تابستان و پاييز محل اطراق و استراحت خوش نشينان تالش زبان اسالم و دامداران منطقه است. اين آبادي ييلاقي فقط داراي چشمه ها و آب كمتري به نسبت ساير ييلاقات منطقه است.

خانه هایی زیبا با سقف های شیروانی رنگارنگ که در محدوده ییلاق ساخته شده اند چشم هر بیننده ای را نوازش می کنند.

بر بلندای تپه ی نزدیک ییلاق بقعه ای یه عنوان زیارتگاه وجود دارد که اهالی آنجا را مقدس می دانند، همچنین غاری هم در نزدیکی تپه قرار دارد که عمقی حدود ۷ تا ۸ متر دارد.

در اطراف تپه قبرستانی وجود دارد که درگذشتگان منطقه را در دل خود جای داده است و سنگ قبرهای قدیمی کوچک و بزرگ نشان از تاریخ طولانی زندگی در این سرزمین دارد. جنگل ها و مراتع نزدیک چراگاه دام های اهالی محسوب می شود و برای مسافرانی که برای گذران تعطیلات جاده رویایی اسالم خلخال را انتخاب می کنند تماشای دام های پخش شده در دامان طبیعت منظره ای وصف ناپذیر می آفریند.

جاده ی اسالم:

بی شک یکی از بهترین و دیدنی ترین جاده های کشور جاده توریستی خلخال – اسالم می باشد که همه ساله هزاران نفر از دوستداران طبیعت را بخود جذب می کند این جاده که استان اردبیل را به استان گیلان وصل میکند دارای اقلیم کوهستانی بوده در تابستان آب و هوای سرد ،خنک و دلپذیری دارد.

مسیر دسترسی : از شهر زیبای اردبیل میدان ایثار بزرگراه خلیج فارس رو مستقیم بطرف کیوی ادامه مسیر بدهید جاده شهر کیوی را به دو بخش علیا و سفلی تقسیم می کند پس از گذر از کیوی به فاصله ۱۰ کیلومتر یک راه فرعی به سمت راست بطرف چشمه آبگرم ازناب وجود دارد که مسافرین می توانند از آن استفاده کنند که بگفته اهالی در تابستانها خیلی شلوغ می شود .

پس از آن جاده کوهستانی آغاز می گردد که حدود ۵۰ کیلومتر می بایست سربالائی بروی پس از پشت سر گذاشتن سربالائی اقلیم آب و هوائی عوض شده و مناطق ییلاقی اسالم ( ییلاق لرزره ) نمایان می گردد که محل ییلاق عشایر منطقه می باشد.

دیدن این مناظر چشم نواز با مراتع سرسبز چشمه های روان جنگلها و کوههای سربه فلک گشیده با درختان تنومندش انسان را به تفکر و تحییر وا داشته و انسان را به عظمت خالق آن متذکر میشود

برا دیدن تصاویر به ادامه مطلب بروید

مناطق ییلاقی لرزره در بهار و تابستان پذیرای عشایر منطقه می باشد که مراتع سرسبز چراگاه خوبی برای گوسفندان آنان است .

مرتبط:

ساخت تونل زمان در بام خلخال

مریان تالش کجاست؟

با قلعه لیسار تالش آشنا شوید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *