آبشار رنگو گرگان

آبشار رنگو گرگان

آبشار رنگو گرگان در موقعیت جغرافیایی E5425 N3644 در استان گلستان واقع است. اين آبشار كه بستری نيم دايره‌ای شكل دارد، شامل يک محل ريزش اصلی و چند محل ريزش فرعی است و حدود ۷ متر ارتفاع دارد. با توجه به وضعيت و نمای زيبای آبشار و وجود تنوع پوشش گياهی در پيرامون آن و برخورداری از هوای خنک و لطيف، يكی از جاذبه‌های طبيعی استان محسوب می‌شود.

جنگل رنگو داراي گرمابه قديمي – امامزاده ابراهيم مي باشد و از لحاظ طبيعي داراي طبيعت زيبا اطراف آبشار- دره هاي مسير رودخانه هاي منطقه مي باشد . پس از حدود ۵ ساعت پياده روي در امتداد دره و رود خانه آبشار رنگو خودنمايي مي كند. این آبشار از مسير پارك جنگلي و روستاي توشن در ۵ كيلومتري جنوب گرگان قابل دسترسي است.

آبشار رنگو گرگان

آغاز ورودي جاده جنگلي رنگو، با ويرانه هاي يک گرمابه قديمي روبرو مي شويم که ساليان سال است متروک افتاده و کمي جلوتر از آن گورستان قديمي روستا جلب نظر مي کند. در ادامه مسير رودخانه و دره به ارتفاع بيش از پنجاه متر نمايان مي شود که دو سوي آن درخت هاي بلند شاخه در شاخه هم انداخته اند. شيب دره در برخي نقاط تا هشتاد درجه نيز مي رسد. پس از حدود پنج ساعت پياده روي، در امتداد اين دره و مسير رودخانه، آبشار رنگو از فراز صخره هاي عظيمي نمايان مي شود که با هيبت سرازير شده و صداي مهيبش از فاصله اي دور شنيده مي شود.

پيش از رسيدن به آبشار رنگو، کمپ رنگو نيز در بين راه قرار دارد. اين کمپ براي اقامت طبيعت گردان و کوهنوردان، تعبيه شده است. مسير دسترسي به آبشار رنگو از دل جنگل هاي پردرخت و تاريک منطقه، مسيري واقعا سخت و گمراه کننده بوده و لازم است حتما از يک راهنماي محلي کمک بگيريد. در مسير آبشار امامزاده اي به نام امامزاده ابراهیم نيز جلب توجه مي کند که بناي آن به تازگي مرمت و بازسازي شده است. علاوه بر آبشار اصلي رنگو، در مسير رودخانه جاري در ميان جنگل، آبشارهاي کوچک و بزرگ زيبايي ايجاد شده که هر کدام جلوه خاص خود را دارند.

آبشار رنگو گرگان

مسیر دسترسی
آبشار رنگو در ۱۵ كيلومتری جنوب غربی شهرستان گرگان واقع شده و از مسیر پارک جنگلی و روستای توشن در ۵ کیلومتری جنوب گرگان قابل دسترسی است.
مسیر دسترسی به آبشار رنگو از داخل جنگل‌های پردرخت و تاریک منطقه، مسیری سخت و گمراه‌کننده است که وجود یک راهنمای محلی به رسیدن به آبشار الزامی است. پس از پیمودن ۲ کیلومتر از روستای توشن و عبور از مسیری خاکی در میان بوته‌های تمشک و درختان بلند، رودخانه‌ای دیده می‌شود که از چشمه‌های زلال جنگل و ارتفاعات رنگو سرچشمه می‌گیرد. در ادامه مسیر رودخانه، دره‌ای به ارتفاع بیش از ۵۰ متر نمایان می‌شود که دو سوی آن درخت‌های بلند در هم تنیده روییده‌اند. شیب دره در برخی نقاط به ۸۰ درجه نیز می‌رسد. پس از حدود ۵ ساعت پیاده‌روی، در امتداد این دره و مسیر رودخانه، آبشار رنگو از فراز صخره‌های عظیمی نمایان می‌شود.

مرتبط:

دیوار گرگان ،دیواری به قدمت دیوار چین

آشنایی با جنگل النگدره | بهشت پاییزی گرگان

آشنایی با پارک جنگلی قرق

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *