سرخه

آسیب جدی بنای قاجاری سرخه

سرپرست نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سرخه از آسیب‌های جدی به خانه عزیزی در سرخه به دلیل همکاری نکردن مالک این بنای ارزشمند دوران قاجار خبر داد.

بهمن اخلاقی ۲۸ مهرماه ۱۳۹۹ از تلاش برای مرمت این بنای ارزشمند خبر داد و افزود: طرح مطالعات مرمت اضطراری خانه عزیزی سرخه که در فهرست آثار ملی نیز ثبت شده پایان یافته است.

وی با اشاره به اهداف مرمت اضطراری این بنا افزود: پی‌بندی قسمت‌های آسیب‌دیده، دیوارچینی بخش‌های تخریب شده، شمع‌کوبی، سبک‌سازی بام، تیر ریزی و اجرای مجدد بام، کاهگل سطح بام و… از جمله برنامه‌های مرمت اضطراری این خانه تاریخی است.

او با اشاره به اینکه خانه عزیزی در فهرست ملی به ثبت رسیده است، گفت: این بنا در تملک مالک خصوصی است و همکاری نکردن مالک، منجر به تخریب و وارد شدن آسیب‌های جدی به این بنای تاریخی با ارزش شده است و بر این اساس، مطالعات مرمت اضطراری این بنا توسط اداره میراث‌فرهنگی سرخه انجام شد.

اخلاقی با بیان اینکه خانه تاریخی عزیزی در محله پشت خندق سرخه که از محلات قدیمی و با اصالت شهر محسوب می‌شود، قرار دارد، گفت: این خانه تاریخی از یادگاران دوره قاجار است.

اخلاقی با اشاره به اینکه این خانه دارای یک در ورودی در قسمت جنوبی خانه بوده که به‌ محض ورود به خانه، نمای سنتی آن ملموس و قابل مشاهده است، تصریح کرد: این خانه اتاق‌های متعددی مشتمل بر بادگیر، آب‌انبار شخصی، مطبخ و … دارد.

او افزود: در بخش شمالی که زیباترین قسمت بناست، بادگیر قرار دارد و ستون‌های ورودی آن نیز با گچ‌بری‌های زیبایی مزین شده است.

سرپرست نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سرخه یادآوری کرد: خانه عزیزی به شماره ۳۲۳۳۶ در ۲۱ اسفندماه ۱۳۹۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

مرتبط:

سفر به دریاچه ی دیدنی پریشان کازرون

بروجرد _ پاریس کوچولوی ایران

گشتی در شربتخانه خراسان به بهانه سمنو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *