دریاچه فصلی خنج

آشنایی با دریاچه فصلی خنج

دریاچه فصلی خنج با ششصد کیلومتر مربع مساحت در جنوب استان فارس قرار دارد، این دریاچه در فصل های بارندگی پر آب شده، باغات و مزارع را سیراب می کند. این دریاچه فصلی شصت میلیون متر مکعب آب در خود ذخیره کرده و به یک تفرجگاه محبوب در جنوب فارس تبدیل شده است. دریاچه فصلی خنج در سال های پربارش، بستری مناسب برای مهاجرت پرندگان قطبی است.

دریاچه فصلی خنج

فصل باران های موسمی، دریاچه لبریز از آب می شود و تبدیل به چشم نواز ترین منطقه خنج می گردد. مناظر و درختان نخل منطقه که نمادی از شهرهای گرم جنوب ایران می باشد، چهره تماشایی و متفاوتی را به این منطقه بخشیده است. در فصل بهار با بارش باران های شدید بهاری، دریاچه مملو از آب می شود و امواج آب را می توان در این دریاچه نظاره کرد. وجود چنین دریاچه ای آن هم میان بیابان های بسیار گرم نعمتی بزرگ و البته پر از شگفتی است که خنج را پر از گردشگر کرده است. تقابل رنگ آبی با مناظر این منطقه، نقاشی بسیار هنرمندانه ای را خلق کرده است.

واقع شدن دریاچه فصلی خنج در مجاورت تالاب هیرم، مکان مناسبی برای تخمگذاری و زاد و ولد پرندگان مهاجر به ویژه در فصل زمستان است. همچنین آبگیری این دریاچه و طبیعت سرسبز اطراف آن، شرایط و چشم اندازهای زیبایی برای استفاده گردشگران فراهم کرده است. هنگامي كه اين درياچه پُرآب مي شود، چشم انداز زيبايي را ايجاد مي كند و مهاجرت و پرواز پرندگان بر فراز آن بر اين زيبايي مي افزايد.

دریاچه فصلی خنج

این منطقه محل آبريز شهرستان هاي لارستان و گراش از شرق و ارتفاعات خنج و همچنين آبريز قسمتي از شهرستان هاي جهرم، قير وكارزين و ارتفاعات شمال، غرب و جنوب شهرستان خنج است.

دریاچه فصلی خنج با حجم تقریبی شصت میلیون مترمکعب آب در پنج کیلومتری شرق خنج قرار دارد.

مرتبط:

تنگه‌ تاریخی سولک کجاست؟

تنگه گمبیل ؛ فارس سرزمین بهشتی کم ندارد

معرفی قلعه دختر فیروزآباد فارس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *