آلاچاتی

آلاچاتی بهشتی مسحور کننده با ساحل مخفی در ترکیه

شهر بندری آلاچاتی با کوه های کم ارتفاع خود در افق، دریایی فیروزه ای آرام و بکر، به همراه خیابان های باریک و سنگفرش شده در کنار کافه ها و رستوران های دنج و راحت، اوقات فراغت ایده آلی را در ساحل دریای اژه فراهم می کند. این شهر که قدمت آن به حدود قرن چهاردهم میلادی باز می گردد، مکانی بی آلایش و با خانه های سنگی پراکنده به رنگ عاج و بوتیک هتل های به سبک روستایی با درهای چوبی قدیمی و کرکره های پنجره ای با رنگ روشن است که با گل های کاغذی بنفش و صورتی پوشیده شده اند.

آلاچاتی که در ساحل غربی ترکیه قرار دارد، در خارج از این کشور هنوز کشف نشده و محلی است که بسیاری از ترک ها، از جمله چندین شخصیت مشهور ملی، برای فرار از فضای توریستی تر بدروم، تعطیلات خود را در آن می گذرانند. این شهر همچنین به عنوان بهترین مقصد بادسواری در جهان شناخته می شود و جام جهانی بادسواری انجمن حرفه ای بادسواری (PWA)، در ماه اوت در اینجا برگزار می شود.

راهنمای تعطیلات تابستانی ترکیه

در روز که بیشتر بازدید کنندگان به سواحل شنی اطراف آلاچاتی می روند، این شهر بسیار آرام است. این گردشگاه ها شامل کلوپ های ساحلی پر جنب و جوش که میزبان میهمانی ها و کنسرت ها در هنگام غروب آفتاب هستند، و فضاهای صمیمی تر برای خانواده ها و دوستداران آفتاب می شود. همه آن ها بین یک تا ۱۶ کیلومتر شهر قرار دارند و برخی فقط با قایق در دسترس هستند. اما آلاچاتی عصرها، وقتی که خیابان های سنگفرش شده، کافه های روباز، مغازه های عتیقه و سوغات فروشی های عجیب اش، با محلی ها و گردشگران پر می شود چهره واقعی خود را نشان می دهد. عده ای دیگر به سمت کافه های کنار آب و رستوران های بندر و تفرجگاه قایق های بادبانی می روند. این بندر توسط معمار فقید فرانسوی فرانسیوس اسپوئری (Francois Spoerry) طراحی شده، که یک مکان توریستی در بندر گریماد (Grimaud) در کوت دازور (Cote d’Azur) را نیز طراحی کرده است و قایق های خصوصی می توانند به طور مستقیم در باغ های پشتی چندین خانه سنتی مدیترانه ای با سقف های سفالینی که الهام بخش جو قدیمی روستاهای ماهیگیری اژه است، پهلو بگیرند.

دریا کنار اژه فقط مربوط به سواحل آن نمی شود. منطقه اطراف ازمیر شامل آلاچاتی و شهر مجاورش چشمه است. چشمه باجیلیک (Çeşme Bağcılık)، در فاصله حدود ۱۵ دقیقه ای از آلاچاتی، یکی از تاکستان های پیشرو بوده و ارزش بازدید چشم اندازهای زیبا از روی سکوی بازدید آن را دارد. بازدید کنندگان می توانند در این سکو بنشینند و از تماشای مناظر لذت ببرند.

آلاچاتی

ساحل مخفی چیرالی (Çıralı) در ترکیه

آلاچاتی همچنین میزبان مجموعه ای از جشنواره ها و رویدادها از جمله جشنواره جدید ناپدید شدن طعمها (Vanishing Tastes) است که هر سال در تابستان و پاییز برگزار می شود. این جشنواره دستورالعمل های غذایی و سنت های آشپزی غذاهای اژه ای را از طریق چشیدن و برگزاری کارگاه ها و نمایشگاه ها توسط سرآشپزهای محلی و بین المللی جشن می گیرد.

چطور به آلاچاتی برویم

آلاچاتی در فاصله ۴۵ دقیقه ای از ازمیر و حدود ۴ تا ۵ ساعتی از استانبول قرار دارد. خطوط هوایی پگاسوس در طول سال به طور مستقیم به ازمیر پرواز دارد. این خط هوایی به تهران و اصفهان نیز پرواز دارد، همچنین پروازهایی به صورت روزانه از استانبول انجام می شود. شرکت های هواپیمایی آسمان، ماهان، قشم و تابان هم به ازمیر پرواز دارند. ترکیش ایرلاینز نیز به تهران و تبریز پرواز می کنند. از طریق استانبول نیز به ازمیر پرواز وجود دارد. هزینه تاکسی ها از فرودگاه ازمیر تا آلاچاتی حدود ۲۲۰ لیر ترکیه است، در حالی که شرکت های حمل و نقل، مانند مای گاراژ (My Garage) بین ۸۰ تا ۱۲۰ لیر ترکیه برای یک سفر رفت و برگشتی هزینه دارند. بازدید کنندگان می توانند از اتوبوس های شرکت هاواش که به صورت رفت و برگشت از فرودگاه در حرکت هستند استفاده نمایند.

کجا اقامت کنیم

ماناستیر (Manastir)

هتل ماناستیر (به معنای صومعه) یک بوتیک هتل تازه ساز و دارای ویژگی های الهام گرفته از کلیسا است، از لابی کلیسا مانند، با سقف بلند و درب های چوبی آن گرفته تا مبلمان و اثاثیه کاملا سفید و نمازخانه راحت شبیه به اتاق های میهمان. ۱۸ اتاق این هتل، استخر ۲۵ متری آن را که به زیبایی در شب روشن می شود احاطه کرده اند. اتاق های دوخوابه از ۴۱۰ لیر ترکیه شروع می شوند، که در این مبلغ صبحانه و مالیات را نیز شامل می شود.

هتل ۱۸۵۰ (۱۸۵۰ Hotel)

این هتل خانوادگی دارای دو قسمت است. از جمله یک ساختمان تاریخی ساخته شده در سال ۱۸۴۹ که با دقت به صورت یک هتل با اتاق های دو خوابه راحت بازسازی شده و دارای مجموعه ای با تراس مشرف به یک رستوران با حس روستایی در پایین، لامپ های سه شاخه، یک کمد پرده ای و یک تلفن قدیمی است. قیمت اتاق های دو خوابه از ۲۵۴ تا ۳۷۷ لیر ترکیه می باشد، که شامل صبحانه و مالیات هم می شود.

آلاچاتی

کجا غذا بخوریم

رستوران آلانچا (Alancha)

این رستوران غیرمعمول بر روی یک تپه دنج و آرام، یک تجربه غذاخوری را با منویی که نشان دهنده بیش از ۱۲۰۰۰ سال تاریخچه غذاهای آناتولی است ارائه می دهد. ایده راه اندازی این رستوران، متعلق به کمال دمیراسال، یک قهرمان باد سواری در ترکیه است که با یک رویکرد آشپزی مشابه با سرآشپز معروف، هیستون بلومنتال (Heston Blumenthal)، شروع به کار کرد. ارائه غذاها به صورت یک رستوران دارای یک ستاره میشلن است و مواد تشکیل دهنده آن ها فقط با یک اجاق چوبی پخته می شوند. برخی از ترکیبات غذایی غیر معمول تر شامل کرم مغز بره با پودر گندم، سرکه توت فرنگی و سیب زمینی سرخ شده با شکلات است. سه یا چهار وعده غذایی فقط از ۱۱۰ تا ۱۶۰ لیر ترکیه هزینه دارد.

رستوران فاوا (Fava)

این رستوران درست در زیر ساختمان هتل ۱۸۵۰ است که غذاهای دریایی مدیترانه ای خوبی را، از هشت پای تاندوری گرفته تا کباب میگوی دودی، با استفاده از مواد محلی، که بسیاری از آنها در باغ خصوصی آن پرورش داده می شود، ارائه می دهد. وعده های غذایی (شامل پیش غذا و غذای اصلی) از ۱۰۰ تا ۱۲۰ لیر ترکیه هزینه دارند.

رستوران اوراسیا (Avrasya)

این رستوران آرام با فضای کافه ماننداش، گزینه های بسیاری از غذاهای ترکی را در منویی که شامل نان های تازه، سالادها، سوپ ها و غذاهای دریایی کبابی و گوشتی می باشد را با طعم خانگی ارائه می دهد. وعده های غذایی کوچک از ۶ تا ۲۰ لیر ترکیه هزینه دارد.

 

بهترین سواحل
آلاچاتی

ساحل کوم (Kum)، یکی از سواحل نزدیک به مرکز شهر و همچنین یکی از آرام ترین سواحل آلاچاتی است. ساحل بکر ایلیجا (Ilıca) در چشمه، ساحلی با استاندارد آبی است و به دلیل داشتن آب و هوای گرم و دریای زلال و ماسه های ابریشمی یکی از محبوب ترین سواحل این منطقه می باشد.

یکی از قدیمی ترین باشگاه های ساحلی در این منطقه، باشگاه ساحلی بابیلون (Babylon Beach Club) است که به خاطر باشگاه های شبانه ساحلی خود معروف می باشد. این باشگاه میزبان چندین رویداد موسیقی از جمله جشنواره ساندگاردن بابیلون (Babylon Soundgarden) در ماه اوت نیز می باشد.

ساحل های محبوب دیگر شامل مراکش (Marrakesh) به عنوان ساحل پاتوق افراد مشهور و باشگاه ساحلی فان (Fun Beach Club) می باشد، که یکی از بزرگترین سواحل منطقه با ظرفیت ۲۲۰۰ نفر است و دو رستوران و چهار بار را به همراه یک مرکز ورزش های آبی ارائه می دهد.

کی به آلاچاتی برویم

بهترین زمان برای بازدید از آلاچاتی از پایان ماه آوریل تا ماه مه، یا از سپتامبر تا اکتبر که دمای هوا هنوز زیاد است (دمای هوا به بیش از ۲۰ درجه سانتی گراد می رسد) و قیمت ها در بهترین میزان خود هستند.

 

منبع: telegraph.co

مرتبط:ادیرنه _شهر تاریخی و مرزی در ترکیه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *