گردشگران

ادامه شیوع کرونا و تاثیر آن بر رفتار گردشگران

یک تورگردان و فعال گردشگری به بررسی ادامه شیوع کرونا و تاثیر آن بر رفتار گردشگران در نوشتاری پرداخته است که آن را شرح می دهیم.

سهند عقدایی، تورگردان و فعال گردشگری در نوشتار ادامه شیوع کرونا و تاثیر آن بر رفتار گردشگران سعی کرده تا به این پرسش پاسخ دهد و تحلیلی از آینده صنعت سفر در صورت ادامه شیوع ویروس کرونا داشته باشد. او در یادداشتی که قبلا منتشر شد، با پیش بینی شرایط کسب و کار، بر لزوم اتخاذ استراتژی های مناسب تاکید کرده و ‏سناریوهای محتمل را درباره ادامه کووید۱۹ بررسی کرد.

او سه سناریو ‏در این باره ترسیم کرد؛ مهار بیماری تا پایان بهار ۱۳۹۹ که بنا به پیش بینی صاحب نظران چنین گزینه ای دیگر محتمل ‏نیست و مهار بیماری تنها با کشف واکسن یا مصونیت گله ای که شرط آن ابتلای بیش از ۷۰ درصد مردم جهان ‏است.

سناریوی دوم ادامه قرنطینه و تعطیلی وسیع کسب ‏ و کارها برای ماه های متمادی بود که عنوان شد این گزینه نیز در توان اقتصاد جهان نیست و به بی تعادلی شدید اجتماعی می انجامد و دولت ها به آن ‏سمت نخواهند رفت.

سناریوی سوم اما تعادل بین کار و سلامت بود که طی آن فعالیت های اقتصادی با رعایت ‏فاصله گذاری ممکن از سرگرفته می شوند. این تورگردان مستند به آمار ابتلا و تلفات نتیجه گرفت که این روند تا ماه ها و بلکه تا دو سال آینده با نوساناتی ادامه ‏خواهد یافت، امواج شیوع تصاعدی کووید۱۹ در برخی مقاطع سال مثل فصول سرد دوباره شدت خواهد گرفت، تشدید بیماری به تناوب ‏در ‏کشورهای مختلف به وقوع خواهد پیوست و در نتیجه باز هم تدابیر قرنطینه در برخی زمان ها و ‏بعضی مناطق ‏به صورت مقطعی اتخاذ خواهد شد.

نهایتا، با رصد اخبار و تصمیمات دولت ها این نتیجه حاصل شد که سناریوی سوم، یعنی تعادل بین کار و سلامت، در حال ‏حاضر ‏منطقی ترین گزینه پیش روی جهان به نظر می آید و لذا در ادامه نیز تحلیل و ‏توصیه ها با فرض وقوع ‏سناریو سوم ارائه خواهد شد.

‏در قدم بعدی به عنوان یکی از تعیین کننده ترین فاکتورهای کسب و کار، باید در حد توان پیش بینی کنیم تداوم طولانی مدت شیوع و تلفات کووید۱۹ در جهان، چه تاثیری در رفتار گردشگران خواهد گذاشت.

سهند عقدایی در ادامه با عنوان «تغییر رفتار گردشگران در ادامه شیوع کووید۱۹» نوشت: دولت‏ها به ناگزیر محدودیت ها را آسان کرده و فعالیت های تولیدی و خدماتی را از سر می گیرند. اما، برنامه فاصله گذاری اجتماعی کماکان تا ماه ها و بلکه دو سال ادامه خواهد داشت.

گردشگران

بنابراین، برای برخی از کسب و کارها که شاکله شان با تجمع انسان ها در فضاهای متراکم امکانپذیر است، ممانعت های زیادی توسط دولت ها ‏وضع خواهد شد و البته بسیاری از مردم نیز از آنها دوری خواهند کرد. در این خصوص البته رفتار دولت و مردم در حوزه تولید با حوزه تفریح و سفر متفاوت خواهد بود.

اراده ای که در پی راه افتادن چرخ تولید و تامین مایحتاج عمومی وجود دارد موجب می شود دولت ها اجازه دهند خطوط تولید کارخانجات با تعهداتی نظیر ضدعفونی کردن فضا و تامین ماسک و دستکش برای کارکنان بازگشایی شوند، اما با چنین تدابیری نمی شود چندان امید داشت که به طور مثال سینماها بازگشایی شوند و حتی دولت ها هم اگر اجازه دهند مردم در فضایی که تدابیر بهداشتی مدام دارد، ترس ابتلا به کووید۱۹ را به ایشان یادآوری می کند با خیالی آسوده نمی توانند بیایند و در فاصله ای نزدیک به یکدیگر به قصد تفرج بنشینند.

در هفته گذشته، بازگشایی برخی مشاغل در اروپا آغاز شد. دانمارک نخستین کشوری بود که دبستان ها و مهدکودک ها را باز کرد با این هدف که والدین بتوانند به سر کارهای خود برگردند؛ اما اعلام داشت جلسه ها با بیش از ۱۰ نفر و نیز برگزاری مراسم های بزرگ و گردهمایی های مهم تا مردادماه همچنان ممنوع است.

در خصوص صنعت سفر نیز بخش زیادی از فعالیت ها احتمالا متاثر از این ترس عمومی خواهند بود. در گردشگری چهار رکن حمل و نقل، اقامت، رستوران و گردش اجزای اصلی سفر را تشکیل می دهند و در هر کدام از این ارکان اجرای تدابیر بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی با چالش هایی رو به رو است.

در حال حاضر، در بیشتر کشورها رستوران ها و کافه ها کماکان بسته اند و در صورت گشایش، موظف به حفظ ‏فاصله اجتماعی هستند. ‏به طور مثال، در اتریش که یکی از کشورهای پیش قدم اروپا در بازگشایی کسب و کارها است، گفته شده رستوران و هتل ها از اواسط ماه مه به طور تدریجی باز می شوند. کورتس، صدراعظم اتریش اما گفت که این امر تحت شرایط امنیتی سختی رخ خواهد داد.

در بخش حمل و نقل هوایی گردشگران نیز چالشی فراروی شرکت های هواپیمایی است که بتوانند به مردم اطمینان دهند و ایشان را دوباره به پرواز ترغیب کنند. در روزهای قبل شرکت هواپیمایی «ایزی جت» که پروازهای ارزان قیمت زیادی را در اروپا سامان می دهد و در پی شیوع کرونا همه پروازهای خود را متوقف کرده بود، اعلام داشت در شروع پروازهایش، صندلی های وسط هر ردیف را خالی خواهد گذاشت تا مقررات فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود.

هواپیمایی امارات هم در ابتکاری دیگر تست سریع کووید۱۹ را برای مسافران خود عملیاتی کرد و یک تست خون ۱۰ دقیقه ای را برای مسافرانی که قصد داشتند از دبی به مقصد تونس خارج شوند، انجام داد. به جمیع جهات فوق این نتیجه محتمل می آید که پس از رفع تدریجی قرنطینه، آن دسته از فعالیت های گردشگران خواهند توانست اقبالی کسب کنند که اساسا به گردشگران اطمینان کافی بدهند که می توانند فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند و سلامت ایشان را با درصد بالایی تضمین کنند.

گردشگران

در این مسیر به مرور دستورالعمل های بهداشتی هماهنگ تری از سوی سازمان بهداشت جهانی و سازمان های بین المللی در حوزه سفر ارائه خواهند شد که به طور جداگانه برای بخش های مختلف صنعت گردشگری تدابیر جلوگیری از شیوع کووید۱۹ و فاصله گذاری اجتماعی تبیین شوند. در این زمینه سازمان بهداشت جهانی در تاریخ ۳۱ مارس، دستورالعمل بهداشتی جامعی را برای صنعت اقامت و هتل داری در مورد کووید۱۹ منتشر کرد.

در این سند ۸ صفحه ای عنوان شده خطر ابتلا به کووید۱۹ به خاطر اقامت در یک هتل یا مراکز اقامتی بیشتر از خطر یکبار حضور فرد در یک مرکز خرید یا دفتر کار نیست! این دستورالعمل رویه های الزامی را برای بخش های مختلف یک هتل تبیین کرد. بخش هایی همچون پذیرش، رستوران، ماشین قهوه ساز، نظافت اتاق ها، خشکشویی که هرکدام لازم است اقدامات مشخصی را به منظور جلوگیری از سرایت بیماری بین میهمانان و پرسنل انجام دهند.

به طور مثال، در دستوری از هتل ها خواسته شده به اندازه لازم بسته های بهداشتی شامل دستکش، مایع ضدعفونی، ماسک یکبار مصرف، عینک محافظ تهیه کرده و در قسمت پذیرش نگهداری کنند و در صورتیکه مسافری را مشکوک به بیماری دیدند به او بدهند و بخواهند که در فضاهای عمومی هتل از آنها استفاده کند.

یا در دستوری دیگر در مورد رستوران هتل ها خواسته شده میز و صندلی ها بگونه ای چیده شوند که در هر ۱۰ مترمربع بیشتر از ۴ نفر میهمان ننشینند و فاصله پشت به پشت صندلی ها در دو ردیف نباید کمتر از یک متر باشد. البته پر واضح است در وهله نخست این وظیفه دولت ها است که این دستورالعمل ها را به اصناف مرتبط در حوزه سفر ابلاغ کرده، بر انجام آن نظارت کنند و در کنار آن با تبلیغ، برای مردم اطمینان سازی کنند تحت تدابیر اتخاذ شده می شود با امنیت بهداشتی قابل قبولی برخی سفرها را آغاز کرد.

اما در این میان، تورگردانان هم با توجه به وسعت کارشان در سراسر جهان طبعا نمی توانند منتظر اقدامات ناهماهنگ و تند و کند دولت ها بنشینند. بنابراین بهتر است خود در تعامل با زنجیره تامینشان بخواهند دستورالعمل های بهداشتی جدید را اجرا کرده و البته تبلیغ و اطلاع رسانی زیادی نیز در این خصوص به نمایش بگذارند و روند اطمینان سازی را در بین مسافران آغاز کنند. در مقاله ای در CNN Travel از کریستف اندرسن، پروفسور دانشکده هتل داری دانشگاه کرنل نیویورک چنین نقل می شود: «همه خدمات دهندگان گردشگری از قبیل اقامتگاه ها و شرکت های کروز از این پس مجبورند نحوه نظافت و نظارت بر بهداشت مکان هایی را که مسافران در تماس مستقیم با آنها هستند تغییر دهند و این امر را مدام به ایشان نشان دهند تا بتوانند رضایت و اطمینان آنها را کسب کنند.»

در همین مقاله از یان فرینتز، معاون ارشد شرکت تجزیه و تحلیل مهمان نوازی SRT نقل می شود که «در تاسیسات گردشگری از این پس ‏لازم است اقدامات جدید و قابل مشاهده ای اتخاذ شود که نشان دهد نظافت و بهداشت بسیار رعایت می شود.» کریستف اندرسن پیش بینی می کند در پی بحران کووید۱۹، مسافران در هتل ها امنیت بیشتری احساس می کنند تا اقامت در خانه های اجاره ای که برخی وبسایت ها نظیر Airbnb ارائه می دهند.

او همچنین می گوید در شروع دوباره صنعت سفر، در ابتدا این سفرهای کاری هستند که آغاز می شوند، آنگاه سفرهای تفریحی داخلی به مقاصد نزدیک و بعد از آن سفرهای خارجی و به مقاصد دور هستند که با تاخیر بیشتری شروع خواهند شد. به هر صورت درک رفتار و نیازهای گردشگران در ادامه بحران کرونا، نیاز به مشاهده مدام دارد و استفاده از این یافته ها برای تورگردان هایی میسر است که شرکت هایی چابک و منعطف داشته باشند.

منبع:ایسنا

مرتبط:ادامه رکود گردشگری تا پایان تابستان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *