غار هیو

با غار هیو دل به تاریخ بسپارید

غار هیو در استان البرز، در شمال غربی هیو و در دامنه کوه و دره تفریحی واسوار واقع ‌شده است. این غار واسوار نیز نامیده میشود.

این غار در لایه‌هایی از سنگ‌های آهکی موسوم به آهک‌های روته واقع شده است، دهانه ۶۰سانتیمتری غار و شیب زیاد، ورود به آن را مشکل ساخته است، بدنه اصلی غار شامل تالار بزرگی است که ارتفاع آن در قسمت‌هایی به بیش از ۲۳متر می‌رسد.

برای دسترسی به این غار باید از انتهای شمالی روستای هیو خارج شد و از طریق جاده‌ای خاکی به سمت شمال غرب حرکت کرده، بعد از گذشتن از باغ‌های روستای هیو و گذر از رودخانه‌ای که به سمت غرب می‌رود و بعد از رسیدن به دومین آب بند سیمانی و بزرگ،  به سمت تپه آن سوی رود رفته و بالای تپه می‌توان دهانه چاه مانند غار را یافت.

ورودی غار چاهی به ارتفاع ۵/۲متر و به شعاع ۶۰الی۷۰ سانتیمتر بوده و بعد از فرود از آن وارد دالان اصلی شده و پیمایش غار آغاز می‌شود. این غار یک راهرو اصلی دارد که دو تالار را در بر گرفته و به تدریج بر ارتفاع سقف تالار افزوده می‌شود.

غار هیو

در داخل تالار‌ها استالاگمیت‌ها و استلاگتیت‌های آهکی که گاهی ارتفاع آن‌ها به بیش از ۷متر می‌رسد چشم اندازی زیبا را خلق کرده اند که پیمایش کامل این غار ۲ساعت زمان می‌برد.

بدنه اصلی غار شامل گالری بزرگی است که ارتفاع آن درقسمت‌هایی به بیش از ۲۳متر می‌رسد. در این بخش استالاکتیت‌ها واستا لاگمیت‌های وجود دارد که بخش بزرگی از آنها به دلیل ناآگاهی از ارزش علمی وزیبایی شناختی برخی از بازدیدکنندگان تخریب شده است.

غار پررمز وراز هیو شما را به دنیای تو درتوی رازهای نهان می‌برد و دیدنش در یک روز پاییزی خالی از لطف نیست.

غار هیو

توصیه های لازم

  • غار کاملا تاریک و بدون نورپردازی می باشد و گردشگران باید تجهیزات غارنوردی شامل کلاه ایمنی، هدلامپ (چراغ قوه ای که روی پیشانی قرار می گیرد) و کفش مناسب داشته باشند.
  • میزان پیاده روی تا ابتدای دهانه غار حدود دو الی دو ساعت و نیم می باشد (حدود یک الی یک ساعت  و نیم در مسیر پاکوپ و مسطح  و حدود نیم ساعت تا رسیدن به دهانه غار همراه با شیب) و همین میزان در مسیر برگشت خواهد بود.
  • مجموع پیمایش رفت و برگشت درون غار حدود  دو ساعت  زمان نیاز دارد.
  • دهانه ورودی غار هیو بسیار کوچک و باریک است و تقریبا نزدیک به دو متر و نیم فرود دارد.
  • همراه داشتن  یک وعده ناهار توصیه می شود.

غار هیو

مسیر دسترسی
برای دسترسی به این غار باید از انتهای شمالی روستای هیو خارج شده و از طریق جاده ‌ای خاکی به سمت شمال غرب حرکت کرده، بعد از گذشتن از باغ‌ های روستای هیو و گذر از رودخانه‌ ای که به سمت غرب می ‌رود و بعد از رسیدن به دومین آب بند سیمانی و بزرگ که بر روی رودخانه ای خشک بسته شده، خودرو ها را در این مکان پارک می کنیم و با راهنمایی یکی از اهالی به سمت تپه آن سوی رود پیاده رفته، بالای تپه می ‌توان دهانه چاه مانند غار را یافت. برای رسسیدن به غار باید از تپّه ای نیمه بلند در حدود پانصد متر که دربردارنده سربالایی تند و نفسگیری است، بالا برویم. دهانه غار، با شکاف کوچکی مشخص است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *