پاییز-سوادکوه

تابلویی هزار رنگ از گردشگری پاییزی در جنگل های سوادکوه

تنوع درختان در مسیر پاییزی جاده کسلیان بابرگ های زرد درختان توسکا، انجیلی و نمدار تابلویی هزار رنگ از گردشگری پاییزی را در منطقه به تصویر کشیده است.

سمیه اسماعیل زاده: تنوع درختان در مسیر پیچ و واپیچ پاییزی جاده کسلیان شهرستان سوادکوه تابلویی سراسر رنگ خلق کرده است؛ از برگ سبززرد درختان توسکا تا برگ‌های زرد و ستاره مانند درختان افرا و برگ‌های قهوه‌ای درختان کهنسال نمدار. اما درخت انجیلی با تنپوش زرد تند، نارنجی سوخته و سرخ خالص و ارغوانی به این تابلو جلوه‌ای دیگر بخشیده است. جنگل‌های انجیلی کسلیان مقصد سفر پاییزی بسیاری از طبیعت‌گردان است. با این حال، مناطق جنگلی پایین‌دست سوادکوه، تنها مقصد طبیعت‌گردی نیستند. مناطق جنگلی-کوهستانی سوادکوه، در این فصل سال، با راش‌های بلند قامت و بلوط‌های زرد و قهوه‌ای، چشم نوازی می کنند.

همه این زیبایی‌ها دوچندان می‌شود اگر راهنمایی آگاه از آنها سخن بگوید که سفر به این جنگل‌ها، نه یک سفر کوتاه در مکان که یک سفر بزرگ در زمان است؛ تنها در ساعتی می‌توان از جنگل‌های جوان پایین‌دست به نسل آخر جنگل‌ها، از رنگ‌های سراسر شاد جنگل جوان به سمت رنگ‌های قهوه‌ای و زرد ملایم جنگل‌ کهنسال و از پاییز هزاررنگ به زمستان سپیدپوش رسید.

اگر در تهران باشی، باید سپیده دم به سمت سوادکوه حرکت کرد تا بتوان پیش از ظهر آماده گلگشت بود. وارد سوادکوه که شوی، تپه‌های پردرخت دورتادور آن را احاطه کردند و ستیغ قله برف‌گیر در پشت تپه‌ها نمایان است و اما این تمام ماجرا نیست و وارد مسیر روستاهای کسلیان شوی، طبیعت بکر، صدای پرندگان و درختان هزار و یک رنگ همه چیز را دگرگون می‌کند.

همگام با بلد محلی پیش می‌روی و داستان و تاریخ جالب هر روستا را با صدایش می‌شنوی و تنوری که بخاطر تو در این وقت روز روشن است و عطر نان و حس گرمای آن در پاییز نیمه سرد روستاهای کسلیان.

blank

کمی که از روستا دور شوی، تازه صدای سکوت جنگل را می‌شنوی، و درختان با حرف‌های بلدمحلی تمایز می‌یایند، لمس عاج‌های درخت توسکا، گره‌های بی‌شمار پوسته انجیلی و پوسته صاف و یک دست درختان آزاد. درختان راش که سری در میان درختان بلند کرده‌اند و انجیلی پر شاخ و برگ کوتاه‌قامت و خوش نقش‌ونگار و اگر آرام در مسیر پیش بروی و خوش‌شانس باشی، می‌توان قرقاول خزری را که بی‌هوا در حاشیه جنگل دانه بر می‌چیند، با چشمانت یا لنز دوربین شکار کنی.

موسم جنگل‌های راش برای گردشگری در آبان ماه و برای جنگل‌های انجیلی از آذرماه است و جنگل‌های انجیلی را می‌توان در منطقه شیرین‌رود، سنگده و کسلیان مشاهده کرد

عباس اسماعیلی، بلد محلی، با بیان اینکه رنگ و نوع خاص درختان در جذب گردشگر بسیار اثرگذار است، گفت: موسم جنگل‌های راش برای گردشگری در آبان ماه و برای جنگل‌های انجیلی از آذرماه است و جنگل‌های انجیلی را می‌توان در منطقه شیرین‌رود، سنگده و کسلیان مشاهده کرد.

وی با تأکید بر اهمیت ساماندهی تورهای گردشگری و لزوم همراهی بلدمحلی با تورها، گفت: تورهای بدون مجوز موجب ایجاد مشکلات زیادی در مناطق جنگلی و زیست محیطی می‌شوند اما با روی کار آمدن بلدهای محلی اوضاع بهتر شده است؛ چراکه بلدها هم توضیحات مفید و جامع درباره تمام نقاط منطقه مورد نظر اعم از جنگل و روستاها به گردشگران ارائه می‌کنند، هم مسیریاب‌ و راه‌بلد خوبی هستند و هم در حفظ محیط‌زیست پیگیر هستند تا زباله‌ای ریخته نشود و هم از مسیرهای پاکوب بروند تا به گیاهان آسیبی وارد نشود اما متاسفانه از بلد محلی و حق و حقوقشان حمایت نمی‌شود.

این بلد محلی با بیان اینکه احترام به طبیعت، فرهنگی بومی و محیط زیست با حضور بلدهای محلی توسط گردشگران رعایت می شود، گفت: حتی بلدها در زمینه نوع خوراک و پوشاک متناسب با هر سفر طبیعت‌گردی، مناسب بودن آب و هوا، کار گردشگران هستند.

سوادکوه مقصد گردشگری در تمام فصول است

محمد حمزه‌نژاد،با بیان اینکه سوادکوه مقصد گردشگری برای تمام فصول است، از جمله علل این امر را نزدیک‌ترین شهرستان ورودی استان مازندران به پایتخت، طبیعت بکر، مناطق جنگلی و کوهستانی و اماکن تاریخی و امنیت گردشگری در شهرستان عنوان کرد.

رئیس گردشگری شهرستان سوادکوه با بیان اینکه در سوادکوه با طی یک مسیر ۲۰ تا ۵۰ کیلومتری و یا با صرف زمان ۳۰ تا ۴۰ دقیقه می‌توان به‌راحتی تغییر دما را در هر فصل سال در شهرستان حس کرد، گفت: اکنون اگر در شهرهای پل‌سفید یا زیرآب هوا نیمه آفتابی است، با طی مسافتی کوتاه تا قلعه کنگلو و یا آلاشت شاهد هوای برفی و زمستانی هستیم و در جنگل‌های کسلیان حال وهوای پاییزی را داریم.

وی با بیان اینکه تنها در یک مسیر کوهنوردی به سمت ارفعده شاهد تغییرات زیادی هستیم، گفت: در ابتدای مسیر در روستای ارفعده می‌توان درخت افرای ۴۶۰ ساله در حیاط امام‌زادگان سام و لام را مشاهده کرد و سپس، پیاده‌روی از جنگل‌های پاییزی شروع شده و نهایت به آب گوارای پرو چشمه می‌رسند و از آنجا نیز مسیر کوهستانی و برف‌گیر آغاز می‌شود.

این مسئول با تأکید بر همراه داشتن الزامات یک سفر پاییزه و خصوصا زمستانه، بر لزوم حضور یک بلد محلی اشاره کرد و با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۲۰ بلد محلی مجوزدار و آموزش‌دیده  در شهرستان داریم، گفت: همراه همه آژانس‌های گردشگری در تورهای طبیعت‌گردی یک بلد محلی می‌فرستیم اما متاسفانه این آژانس‌ها تنها یک بار به ما مراجعه کرده و پس از آشنایی، بدون هماهنگی با ما وارد منطقه می‌شوند.

منبع:خبرگزاری مهر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *