تنگه رغز

تنگه رغز داراب _ هیجان پرش از آبشار

تنگه رغز داراب شاید نامی آشنا نباشد اما باورتان نمی شود که بسیاری از فیلم های پرش از آبشار کشور را که مشاهده کرده اید درون همین منطقه اتفاق افتاده است.

تا ۱۰ سال پیش هیچکس حتی تصورش را هم نمی کرد که بتوان در نزدیکی داراب استان فارس هیجان وصف ناپذیر سقوط از آبشار را تجربه کرد. اما طبیعت گردان حرفه ای این بار دست به کشف بی نظیری زدند که باعث شده تنگه رغز در سال های اخیر مکان مورد علاقه ی بسیاری از طبیعت دوستان شود.

یک بار رفتن به این تنگه را به همه ی دوستداران طبیعت پیشنهاد می دهم هیجان صعود و فرود از آبشارها، شنا در کنار ماهی هایی که بدون هیچ ترسی از کنار شما رد می شوند و چشمه های زلال باعث می شود هرگز نتوانید این تنگه را ترک کنید. البته اگر ترس از ارتفاع و شنا کردن را دارید، تنگه رغز مکانی مناسب برای رسیدن به آرامش نیست.

تنگه رغز نام دره ای است واقع در ۲۵ کیلومتری شهرستان داراب، بعد از فسا و در جنوب استان فارس. مکان دقیق تنگ رغز را در نقشه مشخص کنیم، باید مکانی مابین مثلثی که سه شهر داراب، فسا و استهبان می سازند را نام ببریم.

نام رغز به معنای لغزنده است و به راستی که عبور از بسیاری از مناطق آن به دلیل سر بودن احتیاط بالایی را می طلبد.

این منطقه ی زیبای گردشگری ۶۴ آبشار با ارتفاع های مختلف و صدها چشمه ی زلال را درون خود جای داده است. اما تنها حدود ۱۴ آبشار آن برای طبیعت گردان شناسایی شده و حدود ۱۲ آبشار آن قابل دسترسی است و با رسیدن به آخرین آبشار دره جنوبی به ارتفاع ۳۵ متر این تنگه به بن بست می‌ رسد.

چند حوضچه و آبشار را می‌توان بدون استفاده از وسایل مخصوص یا داشتن تخصصی بازدید کرد ولی مابقی را بدون داشتن راهنما و وسایل مخصوص توانای عبور نیست.

تنگه رغز

نامگذاری این آبشارها توسط گردشگران و با توجه به ارتفاعشان به صورت زیر صورت گرفته است:

آبشار نگین به ارتفاع ۱۶ متر، عمق آب ۸ متر و طول حوضچه ۴۱ متر

آبشار بوم رنگ به ارتفاع ۷ متر، عمق آب ۸ متر و طول حوضچه ۳۱ متر

آبشار مسعود به ارتفاع ۸ متر، عمق آب ۱۲ متر و طول حوضچه ۱۵ متر

آبشار گلاب حوضچه به ارتفاع ۱۱ متر، عمق آب ۷ متر و طول حوضچه ۱۲ متر

آبشار فتح به ارتفاع ۸ متر، عمق آب ۱/۵ متر و طول حوضچه ۶ متر

آبشار حکمت به ارتفاع ۱۱ متر، عمق آب ۱۵ متر و طول حوضچه ۳۲ متر

آبشار کبوتر به ارتفاع ۲۵ متر، عمق آب ۲۰ متر و طول حوضچه ۶ متر

آبشار جام به ارتفاع ۹ متر، عمق آب ۶ متر و طول حوضچه ۳۶ متر

آبشار دماغه (فراز) به ارتفاع ۱۲ متر، عمق آب ۲ متر و طول حوضچه ۴ متر

آبشار آذرخش به ارتفاع ۶۵ متر، عمق آب ۶ متر و طول حوضچه ۱۱ متر

آبشار یادگار به ارتفاع ۴ متر، عمق آب ۸ متر و طول حوضچه ۱۱ متر

آبشار وداع به ارتفاع ۴۶ متر، عمق آب ۱۰ متر و طول حوضچه ۷ متر

منطقه سرچشمه رغز نیز که از مسیر دیگری پیمایش می‌شود ، جنگلی زیباست که محل آغاز آب رغز است. رسیدن به این منطقه نیز با ۳ ساعت کوه‌پیمایی امکان‌پذیر است.

blank

نکاتی که قبل از رفتن به تنگه رغز باید بدانید:

 • اگر برای اولین بار به این تنگه سفر می کنید حتما با راهنما یا تورهای گردشگری تنگه نوردی خود را تجربه کنید. جون عبور از این تنگه نیازمند راهنمایی یک فرد با تجربه است.
 • در فصل های تابستان و بهار حتما اسپری ضد حشره همراه داشته باشید تا از شر حشراتی که اطراف مناطق پر آب فراوانند محفوظ بمانید.
 • برای چشیدن آب چشمه ها از قسمت دهانه ورودی چشمه آب استفاده کنید و از نوشیدن آب های منطقه خودداری کنید.
 • قبل از سفر به تنگه رغز حتما آب و هوای منطقه را چک کنید و مطمعن شوید که تا چند روز آتی بارندگی در منطقه رخ نخواهد داد.
 • اگر می خواهید وسایل خود را به درون تنگه ببرید، حتما از کوله های ضد آب مخصوص دره نوردی استفاده کنید البته می توانید وسایل خود را درون پلاستیک بپیچید و بعد درون کوله بگذارید. سعی کنید تا جایی که امکان دارد سبک سفر کنید.
 • حتی اگر در تابستان به تنگه رغز سفر می کنید لباس گرم به همراه داشته باشید زیرا هنگام بیرون آمدن از آب سردتان شود. برای راحتی کار نیز می توان از لباس های وت سوت استفاده کرد تا سریع لباستان خشک شود.
 • به هیچ عنوان نباید آب درون این کوله پشتی نفوذ کند. چرا که نه تنها تمام وسایل شما خیس خواهند شد؛ بلکه وزن آن افزایش یافته و ادامه مسیر را برای شما با مشکل مواجه خواهد کرد.
 • کفش مناسب را برای تنگه نوردی انتخاب کنید و مطمعن شوید که زیری کفش محکم و انعطاف پذیر است تا از سر خوردن شما جلو گیری کند.
 • در زمان بازدید از تنگه رغز حتما از جلیقه نجات استفاده کنید و از دیگران برای محکم بستن جلیقه نجات کمک بخواهید. معمولا راهنمایان گردشگری به افراد گروه در پوشیدن و بستن جلیقه نجات کمک خواهند کرد. با هر پرش به جلیقه نجات فشار خواهد آمد و اگر آن را درست نبسته باشید، از شما جدا خواهد شد و دیگر بدنتان را محکم نمی پوشاند.
 • از جمله وسایل دره نوردی که حتما باید همراه داشته باشید: دستکش، ضد آفتاب، کوله سبک و ضدآب، لباس اضافه، کلاه ایمنی، وسایل کمکی، طناب و گیره برای صخره نوردی که عمده وسایل تخصصی را تورهای گردشگری که با آن سفر می کنید در اختیارتان قرار می دهند.
 • بکر ماندن منطقه تنگه رغز در گرو رفتار ماست. برای حفظ آن لازم است که فقط چند کیسه زباله همراه خود داشته باشیم.

تنگه رغز

بهترین زمان سفر به تنگه رغز:

بهترین زمان سفر به این تنگه ی هیجان انگیز زمانی است که چشمه هایش پرآب باشد و سردی هوا باعث رنج سفر نشود. از اوایل اردیبهشت تا اواخر شهریور فرصت مناسبی برای  بازدید از تنگه رغز است تا علاوه بر لذت بردن از چشمه های پر آب، از طبیعت سرسبز درختان نیز بی بهره نمانید.

تنگه رغز

دسترسی به تنگه رغز:

اگر از شیراز می خواهید به سمت تنگ رغز داراب بروید، باید مسیر جاده فسا و در نهایت جاده داراب را بپیمایید.

پس از شهر فسا به سمت داراب حرکت کنید. بیشتر پیشنهاد می دهیم که در بین مسیر، فرعی حسن آباد را پیش بگیرید و از سمت حسن آباد و مراتع سرسبز آن به سمت مسیر شروع دره حرکت کنید.

در این منطقه دره رقز، تنگه آب باریک، دره رود شهر و چشمه نیگی قرار گرفته اند که خود از دیگر جاذبه های اطراف هستند. اگر از داراب به سمت تنگه حرکت کنید، ۳۵ کیلومتری را به سمت شمال غربی داراب و بخش حسن آباد باید رانندگی کنید. باقی مسیر بین ۴ تا ۵ کیلومتری درون دره را دیگر باید پیاده بروید.

در مجموع از گردنه دراکویه تا ابتدای مسیر صخره نوردی و دره نوردی با ماشین حدود ۲ ساعت در جاده خاکی رانندگی دارید. در طول مسیر آبشارها دو چشمه را پیش رو خواهید داشت.

مسیر خاکی از اینجا شروع می‌شود. پس از گذشتن از منطقه کوه درختی در سمت چپ و زمانی در حدود ۲ ساعت، مسیر خاکی به اتمام می‌رسد و پیمودن ادامه مسیر با پای پیاده آغاز می‌شود.

از سمت راست جاده که شروع به پیاده‌روی کنید به چشمه به یدک می‌رسید. ادامه مسیر پاکوب بدون شیب است. رفته‌رفته شیب بیشتر می‌شود و سپس رو به سراشیب می‌نهد، با عبور از روی سنگ‌های بزرگ در نهایت در مسیری بدون شیب به چشمه این تنگه می‌رسید.

مرتبط:جاذبه های طبیعی ریجاب

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *