جاهای-دیدنی-گیلان

جاذبه های گردشگری گیلان گردشگری شهری

شهرستان لنگرود در ناحیه شرق گیلان قرار گرفته و فاصله آن با مرکز استان ۶۰ کیلومتر است. لنگرود در شرق گیلان نگینی از کوه و دریا است، ساحل چمخاله آن با شرایط زیبا و دلپذیر در دنیا کم نظیر و و لیلاکوه آن نیز مقصد گردشگران بسیار است.

لنگرود از شمال به دریای خزر، از جنوب و غرب به لاهیجان و از شرق به رودسر منتهی می‌گردد. بافت قومی مردم لنگرود گیلک و به زبان گیلکی با لهجه بیه پس تکلم می‌کنند.از محصولات عمده لنگرود می‌توان انواع برنج، چای، صیفی‌جات را نام برد همچنین صید ماهی در این شهر رایج است. بازار هفتگی لنگرود در روزهای شنبه و چهارشنبه با استقبال فراوان برگزار می‌گردد. ساحل زیبای چمخاله يكي از سواحل زيباي گیلان محسوب مي شود كه در ۱۰ كيلومتري شهرستان لنگرود واقع شده و ساحل نيلگون و آرام آن استراحتگاه مسافران است.

خانه منجم باشی، هنر معماری گیلان در دوره قاجار

خانه منجم باشی یکی از زیباترین ابنیه تاریخی لنگرود است که مظهر زیبایی و هنر معماری دوره قاجار در گیلان را نشان می دهد.این خانه که در فشکالی محله واقع شده است، متعلق به خاندان منجم باشی است که با روی کار آمدن آقامحمدخان قاجار در گیلان صاحب نام و عنوان شدند. ورودي اصلي ساختمان بيروني که به “مهتابي” مشهور است سر در ورودي هلالي شکل و حاوي گچ بري ساده است، طبقه فوقاني از يک سالن پذيرايي و سه اتاق تشکيل شده است، جلوي اتاقها ايواني به عرض يک متر و طول ۱۰ متر وجود دارد که چهار ستون چوبي سقف آن را سر پا داشته اند، بام بنا به شيوه سنتي گيلان واشن ريزي شده و چوب يا سفال پوش است، لبه به شيوه سر بندي سه پوش و چکش برگردان ساخته شده است.

اين خانه به خانواده منجم باشى تعلق داشته که با روى کار آمدن آقا محمد خان قاجار صاحب نام شدند. سالن و تزئينات اين خانه نمونه اى از هنر معمارى گيلان در دوره قاجار است. اين بنا در فهرست آثار ملى به ثبت رسيده است.

پل خشتی لنگرود معروف ترین بنای تاریخی شهر

پل خشتی لنگرود روي رودخانه لنگرود و از خشت و آجر ساخته شده است.اين پل، معروفترین بنای تاریخی لنگرود است و با نام محلـي « خشته پورد » معروف است.اين رودخانه از يکي از آبراه‌هاي سفيدرود سرچشـمه مي‌گيرد و كامـلا از مركز شهر لنگرود مي‌گذرد.پل خشتي لنگرود از آنجا كه در مركز شهر و در جاي منـاسبي قرار
دارد كماكان از اهـميت رفت و آمـد خاصي برخوردار است. اين پل به خـاطر جنس مواد به كاررفته و شكل خاص آن، هميشه مورد توجه و اهميت بوده است.پل خشتي لنگرود، « فشکالي محله » را به « راه پشته »؛ دو تا از محله‌هاي بزرگ شهر لنگرود، وصل مي‌كند.

چمخاله ، بهترین ساحل ماسه ای

ساحل چمخاله، منطقه ای ساحلی در استان گیلان و در حدود ۱۰ کیلومتری شرق لنگرود و ۳۹ کیلومتری غرب رودسر،۲۰ کیلومتری شرق لاهیجان قرار دارد. یکی از بهترین سواحل ماسه‌ای منطقه ساحل چمخاله می‌باشد که این ساحل یکی از سواحل قدیمی و زیبای منطقه است. ساحل چمخاله لنگرود با شرایطی زیبا و دلپذیر، مناسب واسه تفریح و شنا ست واز بهترین ویژگی هایش هم ساحل ماسه ای فوق العادش و رودخانه بزرگ چمخاله است.

لیلاکوه رویایی ترین منطقه در شرق گیلان

منطقه ییلاقی لیلاکوه یکی از مناطق گردشگری  در نزدیکی شهر لنگرود در استان گیلان قرار دارد و همه ساله مسافران و طبیعت‌دوستان بسیاری را به خود جذب می‌کند.

مسیر لیلا کوه در ابتدای لنگرود و میدان فرمانداری، سمت راست است. از میدان فرمانداری لنگرود تا میدان لیلا کوه حدود ۳ کیلومتر جاده آسفالته می‌باشد و این جاده به سمت روستای پرشکوه و بعد از آن به بخش کومله می‌رسد. لیلاکوه یا به گفته اهالی محلی لیله کوه در شمال ایران و یک منطقه توریستی و گردشگری زیباست. یک جاده خاکی که از میان باغ‌های سرسبز چای می‌گذرد، میدان لیلا کوه را به خط الراس عطا کوه می‌رساند.

قله عطا کوه به ارتفاع تقریبی ۷۰۰ متر از سطح دریا مرتفع‌ترین قله منطقه لنگرود و لاهیجان می‌باشد که از شمال شرق به شهرستان لنگرود و از شمال غرب به شهرستان لاهیجان مشرف می‌باشد. مسیرهای منتهی به قله عطا کوه از میان باغ های چای، درختان مرکبات و در انتهای مسیر از میان جنگل می‌باشد که پیاده روی لذت بخش و خاطره انگیزی را به همراه دارد.

منبع:توریسم پرس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *