حوله-بافی-خراشاد

حوله‌های دست بافت زنان خراشاد در چمدان گردشگران خارجی

مسئول شرکت تعاونی روستایی زنان خراشاد گفت: حوله‌های سنتی روستای جهانی خراشاد بیرجند از آغاز امسال، سوغات چمدانی گردشگران سه کشور خارجی بود.

فاطمه ذاکریان، امروز ۶ آذر، گفت: روستای خراشاد به عنوان روستای جهانی توبافی(حوله بافی)، آذرماه سال گذشته ثبت جهانی شده است و هر چند توبافی از گذشته‌های دور در روستای خراشاد رونق داشته است اما در مسیر ثبت جهانی توبافی با افزایش تعداد کارگاه‌ها تولید این صنعت دستی رونق مضاعف گرفته است.

وی ادامه داد: از آغاز امسال گردشگران تایلندی ۴ میلیون تومان، گردشگران ایتالیایی ۳.۵ میلیون تومان و گردشگران فرانسوی ۲.۵ میلیون تومان از حوله‌های سنتی تولیدی زنان خراشاد خرید کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، مسئول شرکت تعاونی روستایی زنان خراشاد افزود: از آغاز امسال ه سفارش‌هایی از شهرهای مختلف کشور از جمله اصفهان، مشهد، زاهدان و بروجرد به صورت اینترنتی داشته‌ایم که تهیه ۷۰ تن پوش حمام از جنس حوله‌های سنتی برای استان گلستان نمونه‌ای از این سفارش‌ها است.

ذاکریان با بیان اینکه ماهانه هزار تا هزار و دویست متر حوله و پارچه سنتی با تلاش ۷۵ بانوی خراشادی در شرکت تعاونی روستایی زنان این روستا تولید می‌شود، گفت: این حوله‌ها و پارچه‌ها با عرض‌های ۵۰، ۶۰ و ۷۰ سانتی متر و با قیمت‌های هر متر ۷ هزار، ۳۵ هزار و ۴۵ هزار تومان به بازار عرضه می‌شود.

وی ادامه داد: تولیدات این شرکت تعاونی تنها به صورت حوله نیست و محصولاتی از جمله لباس نوزاد، تن پوش حمام، جلیقه مردانه، مانتو و سارافون نیز از جنس همان حوله‌ها اما با تراکم‌های مختلف در این شرکت تولید می‌شود.

مسئول شرکت تعاونی روستایی زنان خراشاد خاطرنشان کرد: شرکت تعاونی روستایی زنان خراشاد ۳۰۰ نفر عضو دارد و تا کنون ۱۶۰۰ نفر در این شرکت آموزش حوله بافی و پارچه بافی را فرا گرفته‌اند که از این طریق برای خود و اعضای خانواده خود شغل ایجاد کرده‌اند.

منبع:ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *