روستای «وانشان»

دوازده کیلومتری شهرستان گلپایگان چه می‌گذرد؟

با رفتن به  روستای «وانشان» از  دنیای تاریخی با ساختمان‌های قلعه‌ای شکل  آن دیدن کنید.
گاهی اوقات دلمان می‌خواهد پا به جاهایی بگذاریم که تصاویر ذهنی‌مان به تحقق برسد و از نزدیک آن‌ها را لمس کنیم. همیشه وجود بناهای تاریخی و  قلعه‌ای شکل را فقط در ذهنمان تجسم کرده‌ایم‌. از طرفی  هم ممکن است دیگر امیدمان را برای دیدن چنین جاهایی از دست داده باشیم! اما درست زمانی که دیگر از رانندگی در جاده‌های پرپیچ و خم و یا حتی صاف خسته شده‌ایم، دیدن رنگ‌های ساختمان‌های کاهگلی به رنگ کرم  دلمان را گرم می‌کند و با خود می گوییم نکند این همان تصاویر به تحقق رسیده ذهنم باشد؟!

درست در ۱۲ کیلومتری شهرستان گلپایگان  همین چشم‌انداز به چشم می‌خورد و با نزدیک شدن به آن، بناهای کاهگلی و خاکی رنگش گویا به شهر قصه‌ها پا گذاشته‌اید.  روستای  زیبای «وانشان» با جاذبه‌هایی که دارد توانسته مخاطبان و گردشگران زیادی را به سمت خود بکشاند اما باوجود این‌ها باز هم ساکتی و آرامش خودش را حفظ کرده است.

در آبان ماه سال ۹۱ غاری قدیمی با بقایای استخوان چندین انسان و ظروف سفال شکسته در کوه تیر روستای وانشان کشف شد که پس از انجام بررسی‌ها مشخص شد که قدمت آن ها به بیش از ۳۰۰۰ سال می‌رسد و این حاکی از وجود زندگی در زمان های قدیم در این روستاست.

دیدن ساختمان قلعه‌ای شکل آن، بخش جذاب این روستا است که شاید در برخورد اول باورمان نشود که هنوز چنین جایی وجود داشته باشد.

محله بندی روستا

روستای «وانشان» دارای چهار محله است؛ محله شیخ‌ها (محله فتح اله)، محله سیدها (باغچه علی) و محله علیا که در بافت قدیمی روستا واقع شده و محله کوی انقلاب که در بافت جدید روستاست. یکی از مکان‌هایی که گردشگران به آنجا می‌روند، امامزاداه ابوالفتوح است. جایی که به محض ورود، می‌توانی آرامش را در وجودت حس کنی. به گونه‌ای که آرامش در صورتت به خوبی نمایان می‌شود و احساس سبکبالی احاطه‌ات می‌کند.
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *