سفرنامه

سفرنامه نویسی ها فراخوانده شدند

راویان سفر به جشنواره سفرنامه نویسی «اردکان‌گرام» فراخوانده شدند.

این جشنواره پس از تجربه «ماکوگرام» و «دزفول‌گرام» برگزاری می‌شود و این‌بار نیز شهر کوچکی که در مسیر سفر است اما مقصد سفر نیست، برای برگزاری جشنواره سفرنامه نویسی انتخاب شده است؛ شهرستان اردکان که شامل بخش‌های مرکزی، عقدا و خرانق است، در استان یزد واقع شده و از میراث فرهنگی، طبیعی و همچنین میراث ملموس و ناملموس مملو است.

این جشنواره برای آن‌هایی است که روایت‌گر سفرهای خود هستند، آن‌چه را می‌بینند و حس می‌کنند به رشته‌ی تحریر درمی‌آورند و در قاب دوربین ثبت می‌کنند تا مسافران آینده و آینده‌ای نزدیک استفاده کنند.

هدف از برگزاری این جشنواره، شناسایی و معرفی ظرفیت‌های گردشگری شهرستان اردکان از طریق ابزارهای فضای مجازی (وبلاگ، وب‌سایت و اینستاگرام) است. روایتگران سفر به مدت یک هفته فرصت خواهند داشت تا اردکان را به دنیا معرفی کنند.

رسانه‌های مجاز برای این جشنواره، وبلاگ (انگلیسی و فارسی) و اینستاگرام (انگلیسی و فارسی) است.

طبق آیین‌نامه‌ جشنواره‌ سفرنامه نگاری اردکان‌گرام برای شرکت در حوزه‌های مختلف جشنواره محدودیت سنی وجود ندارد. حضور در جشنواره برای افراد حقیقی و حقوقی آزاد است. شرکت‌کنندگان در جشنواره می‌توانند در هر دو بخش رقابتی وبلاگ و اینستاگرام حضور یابند. حق استفاده از آثار تولیدشده در طول جشنواره (متن، عکس و فیلم) برای حامیان جشنواره و فصلنامه‌ گیلگمش محفوظ است.

شرایط بخش وبلاگ

موضوع وبلاگ می‌تواند در یکی از حوزه‌های سفر، گردشگری، عکاسی، محیط‌ زیست، حیات‌وحش، صنایع‌دستی، خوراک، تاریخ و آداب و رسوم اقوام ایران و جهان باشد. نویسنده‌ وبلاگ، باید مؤلف اثر باشد و نه تنها منتشرکننده‌ آن. هر فرد می‌تواند حداکثر با یک وبلاگ در جشنواره ثبت‌نام کند. وبلاگ فعال باشد، به این معنی که در شش ‌ماه گذشته حداقل سه مطلب مرتبط با گردشگری و سفر در آن تولید شده باشد.

شرایط بخش اینستاگرام

موضوع صفحه‌ اینستاگرام می‌تواند در یکی از حوزه‌های سفر، گردشگری، عکاسی، محیط زیست، حیات‌وحش، صنایع‌دستی، خوراک، تاریخ و آداب و رسوم اقوام ایران و جهان باشد. صفحه اینستاگرام معرفی‌شده برای شرکت در جشنواره، عمومی (public) باشد. صفحه‌ اینستاگرام معرفی‌شده برای شرکت در جشنواره، حداقل ۱۰۰۰ دنبال‌کننده (follower) داشته باشد. صاحب صفحه‌ اینستاگرام، مؤلف اثر باشد و نه تنها منتشرکننده‌ آن. هر فرد می‌تواند حداکثر با یک صفحه‌ اینستاگرام در جشنواره ثبت‌نام کند.

شیوه‌ انتخاب شرکت‌کنندگان

وبلاگ و صفحات اینستاگرام متقاضیان، پس از ثبت‌نام در جشنواره مورد ارزیابی اولیه قرار می‌گیرد و از میان آن‌ها، برگزیدگان به مرحله‌ اصلی راه می‌یابند. برگزیدگان به مدت یک هفته مهمان شهرستان اردکان خواهند بود و در مسابقه‌ شرکت خواهند کرد.

یکی از معیارهای برتری‌بخشی برای گزینش در مرحله اول، مطالعات دسته اول شرکت‌کنندگان در رابطه با شهرستان اردکان خواهد بود. خروجی این مطالعات، باید به صورت پست post در وبلاگ/وب‌سایت و پست و هایلایت highlight در صفحات اینستاگرام ثبت‌نام‌شده درج شود. به عنوان مثال معرفی فیلم، معرفی کتاب، صنایع‌دستی، تاریخ، معماری، مردم‌شناسی، سبک زندگی، گویش، خوراک، آداب و رسوم، سفرنامه های مرتبط و ویژگی‌های منحصر به فرد (همگی در رابطه با شهرستان اردکان) محتوای این مرحله را شکل می‌دهند.

این فعالیت در صفحات وبلاگ/وب‌سایت و اینستاگرام در بازه‌ زمانی شروع فراخوان تا تاریخ ۸ دی‌ماه، به عنوان امتیاز ویژه توسط هیأت داوران در نظر گرفته خواهد شد.

ضروری است شرکت‌کنندگان در تمام محتوای تولیدی مرتبط با جشنواره، صفحه‌ اردکان‌گرام را منشن mention کرده و هشتگ‌های زیر را به کار برند. استفاده از هشتگ‌های بیشتر اختیاری است.

#اردکان #عقدا #خرانق #اردکان_گرام #بریم_اردکان #اردکان_رابایددید #نوسده#Ardakan# Aqda# Kharanagh# Ardakangram# gilgameshmag از جمله هشتگ‌های تعیین‌شده است.

برای برگزیدگان مرحله‌ اول تسهیلاتی همچون کمک‌ هزینه‌ رفت و برگشت سفر به اردکان و هفت شب اقامت به همراه صبحانه درنظر گرفته شده است.

برای مسابقه‌ اصلی اردکان‌گرام دست‌کم دو جلسه‌ توجیهی برای برگزیدگان در نظر گرفته شده است که یکی قبل از سفر و به صورت آنلاین برگزار می‌شود و دیگری در روز افتتاحیه، در شهر اردکان با حضور هیأت داوران و اعضای دبیرخانه خواهد بود.

سفرنگارها هر روز و در طول گشت‌وگذار خود از طبیعت، تاریخ، آداب و رسوم، خوراک و مردم روایت خواهند کرد و با ثبت عکس، فیلم، تصاویر زنده و دیگر ابزارهای موجود، این خطه از کشور را به مخاطبان معرفی می‌کنند.

هیأت داوران بر اساس شاخص‌های تعیین‌شده، محتوای تولیدشده توسط شرکت‌کنندگان در طول روزهای جشنواره را بررسی می‌کند و نهایتا در روز پایانی، بهترین‌ها را انتخاب خواهد کرد.

جایزه‌ نفر اول اینستاگرام: ۷میلیون تومان. جایزه‌ نفر دوم اینستاگرام: ۵میلیون تومان و جایزه‌ نفر سوم اینستاگرام: ۳میلیون تومان است. جایزه‌ برگزیده بخش وبلاگ نیز ۵میلیون تومان درنظر گرفته شده است.

این جشنواره بخشی را به منتخب مردمی اختصاص داده است که رأی‌گیری این بخش در وب‌سایت جشنواره etravelgram.ir انجام خواهد شد. به این ترتیب که تمام شرکت‌کنندگان فضایی شبیه به وبلاگ در اختیار خواهند داشت تا پست‌های خود را در وب‌سایت جشنواره منتشر کنند. بهترین بلاگر و اینستاگرامر مردمی توسط کاربران فضای مجازی برگزیده خواهد شد. جایزه برگزیده این بخش  ۵میلیون تومان خواهد بود.

منتخب محتوای انگلیسی به بلاگرها و اینستاگرامرهای انگلیسی‌زبان اختصاص دارد که به صورت جداگانه داوری خواهد شد. جایزه برگزیده این بخش ۵میلیون تومان است.

منتخب بومی که منظور از آن، تمام ساکنان استان یزد هستند که روایت‌های جذاب و شنیده‌نشده خود از شهرهای اردکان، عقدا، خرانق و روستاهای تابعه‌ آن‌ها را در فضای مجازی منتشر می‌کنند. این بخش نیز به صورت جداگانه داوری خواهد شد. جایزه نفر اول اینستاگرام در این بخش ۵میلیون تومان و جایزه نفر دوم اینستاگرام ۳میلیون تومان درنظر گرفته شده است.

دبیرخانه جشنواره سفرنامه نویسی اردکان در نظر دارد به یک نفر از شرکت‌کنندگان که تولید محتوای باکیفیت از طریق اسکیس، نقاشی، طراحی، اینفوگرافیک، فیلم و فوتوکلیپ حداکثر یک دقیقه‌ای ارائه دهد، جایزه ویژه‌ای اهدا کند.

ثبت‌نام در این جشنواره از ۱۳ آذرماه شروع شده و تا ۲۷ آذرماه ادامه دارد. جلسه‌ توجیهی آنلاین برای ثبت‌نام‌کنندگان نهایی ۲۸ آذرماه برگزار می‌شود. منختبان دور اول ۱۳ دی‌ماه اعلام می‌شوند. جلسه‌ توجیهی آنلاین برای برگزیدگان نهایی ۲۰ دی برگزار می‌شود و  افتتاحیه‌ جشنواره ۲ بهمن‌ماه خواهد بود. زمان برگزاری جشنواره برای تولید محتوا از ۲ تا ۷ بهمن ۱۴۰۰ درنظر گرفته شده که داوری نهایی آثار ۷ بهمن‌ماه انجام می‌شود و مراسم اختتامیه‌ جشنواره و اهدای جوایز نیز ۷ بهمن‌ماه خواهد بود.

ثبت‌نام در جشنواره اردکان‌گرام تنها از طریق وب‌سایت etravelgram.ir انجام می‌شود. برای شرکت در جشنواره تمام متقاضیان از جمله بومیان ملزم به ثبت‌نام هستند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و تماس با دبیرخانه‌ جشنواره سفرنامه نگاری اردکان‌گرام می‌توان از طریق شماره تلفن همراه ۰۹۳۶۲۱۱۵۵۲۲ و یا آدرس ایمیل info@etravelgram.ir اقدام کرد.

اردکان‌گرام از سوی فصلنامه‌ میراث و گردشگری گیلگمش، انجمن چارسوق کویر اردکان و موسسه‌ فرهنگی هنری چادرملو برگزار می‌شود.

منبع: ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *