غار کبوتر

سفرنامه ی غار های عجیب فارس

غار چاه مرگ

تاریخ ۱۳۶۰/۰۵/۳۰

ساعت ۰۶:۳۰ صبح  از طریق جاده شیراز – سپیدان  بوسیله مینی بوس عزم سفر کردیم. مقصد غار چاه مرگ در ۵۴ کیلومتری شمالغرب شیراز و ۶  کیلومتری جنوبشرق قریه شول بود.

غار چاه مرگ

در ساعت ۰۷:۳۰ در محل قریه شول پس از پرسش در مورد محل غار، از اهالی بومی از طریق تنگه ای به طرف جنوب به راه افتادیم. بعلت آشنا نبودن  به محل و ندانستن کروکی دقیق غار، پس از چند ساعت راهپیمائی موفق به پیدا کردن محل غار نشدیم.

در حدود ساعت ۱۱:۰۰ به محل سیاه چادرهای عشایر وارد شدیم و پس از رفع خستگی و پرسش در مورد محل غار، طبق گفته اهالی به طرف مشرق به راه افتادیم. طبق آنچه افراد بومی اظهار کردند غار در یک کمرگاه سنگی با نام محلی کمرمومینی ( مومیائی ) قرار دارد. در ساعت ۱۴:۰۰ به محل مورد نظر رسیدیم که بعلت گرمای زیاد هوا و در دسترس نبودن آب در کنار چشمه ای دور از رشته کوه در میان دشت  نهار را صرف نمودیم و پس از گرفتن نشانی محل از اهالی بومی و عشایر ساکن و چوپانان به راه افتادیم به دلیل خستگی مفرط افراد و دیگر مسائل که قابل ذکر نیست و تا ساعت ۱۷:۰۰ به دهانه غار نرسیدیم اما تا حدودی که برای سفرهای آینده کافی باشد اطلاعات جمع نمودیم.

تعداد افراد در این سفر جمعه” ۵ نفر بود که ۴ نفر از اعضاء اصلی و یک نفر مهمان سفر بودند.

غار کبوتر

غار کبوتر

تاریخ ۱۳۶۰/۰۴/۲۴

ساعت ۰۶:۳۰  از طریق جاده شیراز- سپیدان  بوسیله  وانت بار عزم سفر نمودیم.

مقصد غار کبوتر در ضلع شرقی قریه قلات بود.

قریه قلات در ۳۰ کیلومتری غرب شیراز در دامنه دشته کوهی واقع شده است؛ جهت رشته کوه شرقی – غربی است.

جنس این رشته کوه شنی می باشد و به همین جهت بافت سست و ریزشی دارد . همین دلیل نیز باعث شده است که از بستر سیل های اطراف این کوه ها اقدام به برداشت شن و ماسه جهت استفاده به  منظور مصالح ساختمان بشود ولاجرم معادن شن و ماسه در اطراف تاسیس گردد.

غار کبوتر در شرق رشته کوه در میان دره ای که در اثر عبور و ریزش آب بوجود آمده واقع گردیده. دسترسی به دهانه غار مشکل و مستلزم استفاده از وسایل مرسوم در روش های فنی سنگ نوردی چون طناب و میخ و غیره است.

تعداد افراد در این سفر جمعا” ۴ نفر بود که بعلت در دسترس نبودن وسایل مناسب ورود به غار امکان پذیر نگشت.

در ساعت ۱۶:۰۰ توسط وانت بار به شیراز بازگشت نمودیم.

مرتبط:

سفری به دل غار سنگ شکن در جهرم فارس

سفر به دره هفت غار نیشابور

سفری به ماهار زنوز در دل آذربایجان شرقی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *