گردشگری آب

طرح گردشگری آب در بافت سنتی یزد اجرا می‌شود

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای یزد از اجرایی شدن طرح گردشگری آب در بافت سنتی یزد خبر داد.

«محمدمهدی جوادیان زاده» در اتاق فکری که با حضور کارشناسان و صاحب نظران مربوطه برگزار شد، با بیان این که ایده گردشگری آب در بافت سنتی یزد مشمول گذشت زمان شده و آنچنان که باید و شاید اجرایی نشده است، گفت: امیدواریم با این اتاق فکر و استفاده از برنامه ها و پیشنهادات کارشناسان در حوزه های مرتبط با بحث سازه های تاریخی آبی چه از منظر میراث ملموس و یا از منظر ناملموس بتوانیم این ایده را به خوبی به نتیجه برسانیم.

وی با اشاره به علاقه مندی گردشگران داخل و خارج، از حضور در فضای دوره قدیم و استفاده روزمره از آب و درک آن از نزدیک، گفت: ما پتانسیل آن را داریم که این سازه ها را در کنار هم قرار داده و گردشگر را با یک تور پیاده روی علمی و بصورت واقعی در مسیر روایتی از آب یزد باستان قرار دهیم.

جوادیان‌زاده افزود: این طرح، یک مشاهده مشارکتی از یک سیستم اجتماعی تکنیکی  و به نوعی یک کتاب آموزشی بصورت شفاف می باشد که روایت آب را از گذشته که از مسجد شروع می‌شده از بازار و مدرسه گذر کرده و به خانه ها و آسیاب می‌رسیده و از انرژی آن استفاده می‌شده را نشان می‌دهد و در این مسیر با سنن و آداب و رسوم و فرهنگ مردم یزد باستان آشنا شده و نشان از آن است که آب در گوشه گوشه زندگی از گذشته تا کنون جریان داشته، دارد و خواهد داشت.

«عباسعلی فقیه خراسانی» کارشناس مطالعات مرکز بین‌المللی قنات نیز در ابتدای این نشست با بیان این که گردشگری آبی یک استراتژیک نوین مدرن در مقابله با بحران کم آبی است، گفت: گردشگری اب مشاهده مشارکتی است هم به لحاظ سیاستگذاری هم به لحاظ گردشگری و از ابتدا تا آخر مسیر، اهمیت آب و مسئله بحران آن به گردشگر القا می شود.

وی بحث سازگاری و مدیریت یکپارچگی منابع آب را از مباحث مهم این طرح دانست و گفت: در این طرح می توان از گذشته برای حل مشکلات منابع آبی امروز درس گرفت و برنامه سازگاری را مدیریت کرد.

به نقل از روابط عمومی آب منطقه‌ای یزد، فقیه خراسانی به ابعاد مورد توجه در طراحی مسیر گردشگری اشاره کرد و بعد زیبایی شناختی، معماری،آموزشی، تفریحی، فرهنگی، تاریخی، اقتصادی، اجتماعی و روان شناختی را از این ابعاد برشمرد و ابراز امیدواری کرد با مشارکت همه جانبه کارشناسان و نهادهای سیاستگزاری بتوانیم صنعت توریسم را نیز رونق دهیم.

منبع: ایسنا

مرتبط:

گردشگری آب در دو سد استان سمنان

“جامیشان” قطب گردشگری آبی کرمانشاه می‌شود

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *