مبنای-گردشگری-توس

مبنای گردشگری در توس، گردشگری فرهنگی است

معاون میراث فرهنگی خراسان رضوی: مبنای گردشگری در توس، گردشگری فرهنگی است و ما امیدواریم که پس از حفاظت‌ها و مرمت‌هایی که انجام می‌شود، جاذبه گردشگری وسیع‌تری در اختیار مردم قرار گیرد.

 مرجان اکبری در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص جاذبه‌ها، ویژگی‌ها و مشکلات موجود در شهر تاریخی توس اظهار کرد: این اثر سال ۱۳۷۵ با ۳۶۰ هکتار تحت عنوان شهر توس و برج و باروی مجموعه شهر توس و یا برج و بارو و ارگ توس ثبت شده است. از آن تاریخ هم تاکیدات بر این بوده که حفاظت از اثر صورت بگیرد، ولی چون محدوده‌های روستایی هیچ‌گونه طرح هادی روستایی نداشتند و منطقه هم جزو منطقه محدوده شهری نبوده، در نتیجه هیچ ضوابط ساخت و سازی برای آن وجود نداشته و اصولا ساخت و سازها غیرقانونی انجام شده است.

وی ادامه داد: با این اتفاقی که افتاده، حریمی هم همان سال‌ها تهیه و مصوب و ابلاغ شد که به همه دستگاه‌ها اعلام کردند ولی چون مرجعی نداشت، امکان برخورد یا تهیه طرحی نبود.

معاون میراث فرهنگی خراسان رضوی تصریح کرد: طرح که تهیه می‌شود، ملاحظات شهری یا ملاحظات مناطق مسکونی برای آن لحاظ می‌شود که امیدواریم این طرح‌ها مراحل تصویب خود را طی کنند و بدانیم که برای هر پلاکی باید چه اقدامی انجام دهیم.

اکبری خاطرنشان کرد: پیرو طرح راهبردی توس که  در دست تهیه  است و تقریبا مراحل نهایی خودش را در شورای عالی شهرسازی طی کرده و مدارک آن نیز به نوعی تحویل سازمان میراث فرهنگی شده تا آن را بررسی کنند و نقطه نظرات خود را اعلام کنند؛ می‌توان نتیجه گرفت که به زودی در این زمینه اعلام نظر خواهد شد.

رویکرد ما در برج و باروی توس، مرمتی است

وی با بیان این که در مورد مرمت‌ها تصمیم‌گیری شده، افزود: به لحاظ این که یک قسمت حفاظت از اثر تاریخی، مرمت است، در برج و باروی توس، رویکرد مرمتی انتخاب شد و اکنون در دروازه رودبار این مرمت‌ها شروع شده است و کارهای مرمتی در دست اقدام است. در قسمت‌های دیگر هم احتمال زیاد فعالیت‌ها گسترده‌تر ادامه پیدا خواهد کرد.

معاون میراث فرهنگی خراسان رضوی اضافه کرد: یکی از وضعیت‌های مطلوبی که همه بناهای تاریخی می‌توانند برای خودشان داشته باشند، این است که تبدیل به کانون‌ها و جاذبه‌های گردشگری فرهنگی شود؛ ضمن این که ما جاذبه‌های گردشگری متنوعی مانند جاذبه‌های گردشگری  ورزشی، تفریحی، دهکده‌های سلامت و… را داریم که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

اکبری افزود: بخشی از میراث فرهنگی، میراث غیرمنقول است ولی همیشه این میراث غیرمنقول همراه با میراث ناملموس خودش است؛ یعنی داستان‌ها و وقایع تاریخی یا اتفاقات تاریخی مهمی که افتاده و نیاز است که مطالعه بیشتر و کارهای پژوهشی بیشتری روی آن‌ها انجام شود.

وی عنوان کرد: یکی از کارهای پژوهشی‌ که چندین سال پیش انجام شد، مطالعه در خصوص نام‌آوران توس بود؛ افرادی که ادامه فامیل آن‌ها توسی داشته یا محل زادگاهشان در دوره‌های بعد از اسلام و تاریخ اسلامی به نوعی، در توس بوده، مورد مطالعه قرار گرفتند و کتاب آن هم چاپ شد. بالغ بر ۴۰۰ نفر از افراد صاحب‌نظر چه در فقه، سیاست و وقایع تاریخی اسامی آن‌ها توسی بوده و به نوعی زاده توس بوده‌اند که این خودش یک افتخار و یک سند بزرگ است؛ ولی هنوز امکان معرفی آن در سایت ایجاد نشده است.

معاون میراث فرهنگی خراسان رضوی ادامه داد: میراث کالبدی یا میراث غیرمنقول  بخشی از میراث فرهنگی است که وابسته به مکان است و می‌توان آن را دید، مانند این دروازه‌ها، بنای هارونیه و یا بنای ارگ و… ولی اتفاقات، وقایع و مسائلی که در طول تاریخ در این ابنیه و مکان‌ها رخ داده، خودش برای گردشگران جاذبه بزرگی است که از جمله آن موردی بود که اشاره کردم.

نبود اسناد ثبتی و سندی برای توس مشکلی بزرگ است

اکبری در خصوص مشکلات موجود در این مجموعه بیان کرد: مشکلات، نقاط ضعف و محدودیت‌ها برای پروژه‌های عمرانی همیشه در مرحله امکان‌سنجی دیده می‌شود. در گذشته حتی منطقه توس را به عنوان منطقه نمونه بین‌المللی و منطقه نمونه گردشگری هم انتخاب کردند، ولی هنوز مطالعات امکان‌سنجی به‌صورت مدون انجام نشده است. مشاور طرح راهبردی مطالعاتی را در این زمینه انجام داده و امیدوارم که این مطالعه به جمع‌بندی برسد و در حوزه وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم این موضوع تدوین شود؛ یعنی به کتابچه تبدیل شود و ما بتوانیم این مشکلات را تک به تک و جایگاه هر کدام، حجم و مسائلش را مدون و نوشته شده، داشته باشیم.

وی افزود: این که مشکلاتی به صورت عمومی وجود داشته باشد، طبیعی است؛ یکی این که عملا هیچ طرح زیر دستی در این مکان وجود نداشته است. از مشکلات دیگر عدم داشتن سند است؛ هر کسی در آن مکان به نوعی زراعت می‌کند یا به نوعی ساکن شده و اصولا سند مالکیتی وجود ندارد.

معاون میراث فرهنگی خراسان رضوی با بیان این که نبود اسناد ثبتی و سندی یک مشکل بزرگ است، اظهار کرد: در سال‌های اخیر چندین بار ما با اسناد موقوفه مواجه شدیم که گفته شده این مناطق وقف و موقوفه است و ما از آن‌ها خواستیم این موضوعات را پیش ببرند و دقیق کنند و ما را هم در جریان قرار دهند.

اکبری با بیان این که توس یک پایگاه منظر تاریخی و فرهنگی است، گفت: امیدوارم با توجه به بار فرهنگی بسیاری که توس برای کشور و دنیا به لحاظ زبان و ادبیات فارسی دارد و بخشی از تاریخ ما را تشکیل می‌دهد، ما بتوانیم موفقیت‌های بیشتری را در زمینه رشد و ارتقای آن داشته باشیم.

منبع:ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *