روستایی تاریخی در پنج کیلومتری لواسان

محبوب ترین جاهای دیدنی لواسان

لواسان یکی از شهر‌های شهرستان شمیرانات در استان تهران و مرکز بخش لواسانات است. در اصطلاح عامیانه به این شهرلواسون‌ می‌گویند.   لواسان درّه‌ای است ییلاقی و خوش آب و هوا در دامنه‌های جنوبی کوه‌های البرز که به خاطر داشتن چشم‌انداز‌های بکر و زیبا ازرودخانه جاجرود و دریاچهٔ زیبای سد لتیان شهرت یافته‌است. طبیعت سرسبز لواسان از دامنه‌های شمالی این شهر آغاز می‌شود و تا ساحل دریاچه سد لتیان ادامه دارد. در چشم‌انداز‌های این منطقه می‌توان طبیعت را در چهار فصل سال به زیبایی هرچه بیشتر تماشا کرد.

تاریخچه لواسان

محله لواسان تهران دارای دو بخش لو و آسان است. لو به معنای لبه و تیغه کوه و آسان به معنای بالا آمدن و بلند شدن است. به طور کلی چنین می‌توان گفت که کلمه لواسان به معنای محل برآمدن خورشید است. لواسان در گذشته نام کوه دماوند بوده است و سپس لواسانات به غرب و جنوب غرب دماوند اطلاق شده است.
لواسان در سال ۱۳۴۹ هجری شمسی به شهر تبدیل شد و نام روستاهایش را روی محله‌ها گذاشتند.
محله لواسان تهران از شمال به کوه‌های ورجین، باغدره، کند و افجه، از شرق به کوه‌های ایرا، لواسان کوه و جاجرود، از غرب به کوه‌های قصران و از جنوب به کوه‌های قوچک، زینکوه و تلو منتهی می‌شود.

در ادامه با این مجموعه می خواهیم برخی از بهترین جاهای دیدنی لواسان و مناطق زیبای لواسان را معرفی کنیم.

غار موزه وزیری

ناصر هوشمند وزیری، مسجمه ساز معروف در سال ۱۳۷۸ تصمیم گرفت، با بودجه شخصی خود، زمینی به وسعت ۱۰۰متر مربع در لواسان خریداری کند تا به حفر کوه، موزه برای آثار نفیس خود بسازد. او موفق شد پس از ۶ سال تلاش بی وقفه، در سال ۱۳۸۴ غار موزه وزیری را افتتاح کرده و یکی از بهترین جاهای دیدنی لواسان را معرفی کند. غار موزه وزیری که با نام باغ موزه وزیری هم شناخته می شود، مکانی برای مشاهده اکثر آثار استاد ناصر هوشمند وزیری طی ۵۰ سال تلاش او می باشد و در میان آثار غار موزه، می توان فرهنگ اصیل ایرانی را به وضوح مشاهده کرد.

برای دسترسی به غار موزه وزیری کافیست در شهر لواسان وارد بلوار امام خمینی (ره) شده و در این بلوار در محور شرق به غرب، وارد خیابان اسدیان شوید. در واقع اسدیان مسیر دسترسی به روستای راحت آباد و امامه است اما هنگامی که وارد خیابان شدید، پس از طی کردن ۴ کیلومتر به باغ موزه وزیری خواهید رسید. در این باغ موزه ابتدا وارد یک باغ بسیار سرسبز و دیدنی خواهید شد که استاد وزیری با اشیاء بازیافتی مجسمه ها و دیوارهای بسیار زیبا و خاصی ساخته و سپس با ورودیی غار دسترسی خواهید داشت. در داخل غار موزه وزیری نیز علاوه بر بخش های بی نظیری و بسیار زیبا، چندین کارگاه از جمله کارگاه صنایع دستی و مجسمه سازی وجود دارد تا بازدیدکنندگان بتوانند مراحل ساخت مجسمه ها را از نزدیک مشاهده کنند.

غار موزه وزیری لواسان

 

غار خمیره تهران

یکی از غارهای جذاب لواسان، غار خمیره نام دارد. این غار در شمال شرق لواسان و در روستای برگ جهان واقع شده و با نام زندانخانه لاز نیز شناخته می شود. این غار  دهانه ورودی به ابعاد ۲ متر در ۲ متر دارد و شاید برایتان جالب باشد در روزگاران قدیم، به عنوان زندان مورد استفاده قرار می گرفت بطوری که زندانی ها در غار ۳۰ متری خمیره قرار می گرفتند در روبروی غار، محلی وجود دارد که تنها یک انسان می تواند در آنجا قرار گیرد لذا پیش بینی شده در آن روزگار، نگهبان زندان در آنجا بوده است.

غار خمیره تهران

 

روستای امامه لواسان

یکی از بهترین مناطق دیدنی در لواسان روستای امامه است. روستای امامه در میان بزرگترین روستاهای لواسان قرار داشته و  تاریخچه جالبی هم دارد. در زمان های قدیم، مردم برای دسترسی به روستا می بایست از مسیرهای بسیار سختی عبور می کردند تا به روستا می رسیدند و این مسیرها در فصل زمستان، به لطف بارش سنگین برف محو می شدند لذا در گذشته های دور، حکومت ها دستور می دادند تا زندانی ها را در این روستا رها کنند.

روستای امامه امروزه از دو بخش امامه بالا و امامه پایین تشکیل شده و منطقه ای شامل قنات ها، چشمه ها و طبیعت بی نظیری است و شاید برایتان جالب باشد بدانید در دوران قاجاریه، پادشاهان برای تفریح و شکار همواره به روستای امامه مراجعه می کردند.

روستای امامه لواسان

 

آبشار ناران تهران

آبشار ناران از جمله جذاب ترین دیدنی های لواسان است که در میان مهم ترین دلایل محبوبیت لواسان در بین مردم شده است. این آبشار در دوران پیش از کرونا، یکی از قطب هایی توریستی لواسان به حساب می آمد و در روزهای آخر هفته و بخصوص ایام خاص مانند تعطیلات چند روزه، گردشگران بسیاری را در اطراف آبشار ناران مشاهده می کردیم که طبیعت زیبا، آبشاری مرتفع و خروشان و هوای دلنشین لذت می بردند.

اگر می خواهید بعد از پایان کرونا، به لواسان سفر کرده و از آبشار ناران بازدید کنید، می بایست ابتدا به محله ناران در نزدیکی روستای کند علیا واقع در لواسان کوچک مراجعه کنید تا در فاصله ۷۰۰ متری شمال ناران، به آبشار معروف برسید. آبشار ناران در ارتفاع ۲۲۸۶ متری از سطح دریا واقع شده و خود آبشار هم ارتفاعی بین ۱۰ تا ۱۵ متر بسته به حجم آب جاری دارد لذا فصل تابستان به لطف ذوب شدن برف ها و افزایش حجم آب، بهترین زمان بازدید از آبشار ناران می باشد.

آبشار ناران تهران

مرتبط:

روستایی تاریخی در پنج کیلومتری لواسان

توچال _فرصتی برای توسعه صنعت گردشگری استان تهران است

آبشار ایگل _آبشاری چشم نواز در فشم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *