قرارداد مکتوب گردشگری

مردم به قرارداد مکتوب خرید تور گردشگری توجه کنند

رئیس انجمن صنفی دفاتر گردشگری، مسافرتی و هوایی استان اصفهان گفت: ۳۰۰ آژانس مجاز گردشگری در استان اصفهان فعالیت دارند همچنین لازم است مردم در ابتدای خرید پکیج سفر به داشتن قرارداد مکتوب و ذکر همه موارد سفر در آن دقت کنند.

سید محسن روناسی در حاشیه جلسه تقدیر انجمن صنفی خدمات مسافرتی از زحمات جامعه پزشکی و در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، اظهار کرد: در صنف آژانس‌های مسافرتی قریب به ۳۰۰ آژانس در استان اصفهان فعالیت دارند که دارای مجوزهای مختلفی از سازمان‌های حج و زیارت، گردشگری و هواپیمایی دارند.

وی با تاکید بر اینکه سال گذشته سال خوبی برای صنعت گردشگری نبود، افزود: حساسیت گردشگری در بحران کنونی کرونا بالاتر از دیگر مشاغل است و سال ۹۸ سال خوبی برای این صنعت نبود، چراکه حوادثی نظیر سیل، زلزله، افزایش قیمت بنزین، اتفاقات اغتشاشات، شهادت حاج قاسم سلیمانی پس از آن سقوط هواپیمای اوکراین و آخرین و بدترین حادثه‌ای که این صنعت را به شدت متضرر کرد شیوع بیماری کرونا بود.

رئیس انجمن صنفی دفاتر گردشگری، مسافرتی و هوایی استان اصفهان با اشاره به تعطیلی همه مشاغل گردشگری از ابتدای اسفندماه، تصریح کرد: ایام نوروز برای همه مشاغل گردشگری به عنوان زمان پیک فعالیت است و می‌توانند خسارت یک سال خود را جبران کنند اما متأسفانه این اتفاق برای گردشگری نیفتاد و تقریباً با ورود به ماه رمضان و پس از آن شروع امتحانات و کنکور قطعاً شش ماهه اول امسال برای این صنعت هیچ رشدی رقم نخواهد خورد.

وی با ابراز امیدواری از بهتر شدن و کاهش شیوع بیماری، خاطرنشان کرد: امیدواریم با رعایت موارد بهداشتی روند سفرها از ابتدای خردادماه با شیب ملایمی آغاز شود و در اواخر تابستان به حالت قبل بازگردد.

فعالیت مجازی دفاتر مسافرتی

روناسی در خصوص فعالیت دفاتر گردشگری و آژانس‌های مسافرتی گفت: دفاتر ما بسترهای فروش خود را در فضای مجازی ایجاد کرده‌اند تا خرید حضوری در آژانس‌های مسافرتی را کاهش دهند و در موضوع اجرای تورها هم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اجرای ۵۰ درصدی تور با تعداد نفرات کمتر قابلیت اجرای تورهای گردشگری در حال تعریف است.

وی در خصوص لزوم ارائه تجهیزات به مسافران گفت: در اجرای تور باید تجهیزات محافظتی به مسافران ارائه شود و نیروی ارائه دهنده خدمات ملاحظات و آموزش‌های لازم را داشته باشند و در این راستا استان اصفهان در پی تعریف پروتکل بهداشتی خاص با همکاری دانشگاه علوم پزشکی است.

رئیس انجمن صنفی دفاتر گردشگری، مسافرتی و هوایی استان اصفهان در خصوص قیمت تورها در سال جدید، اظهار کرد: طبیعی است که در ابتدای فعالیت با سود ناچیز یا قیمت تمام شده تورها ارائه می‌شود تا استقبال لازم صورت بگیرد همچنین قیمت خدمات تورها از طریق ایرلاین‌ها و راه‌آهن تا حدودی کاهش داشته سقف مبلغ تورها هم کمتر شده تا بتوانند به حالت قبل بازگردند.

تورهای غیرمجاز، آفت دفاتر رسمی خدمات سفر

وی در توصیه به مردم برای استفاده از خدمات مسافرتی و گردشگری گفت: امیدوارم مردم با رعایت موارد بهداشتی ورود پیدا کنند و اگر افراد بیمار وارد تور مسافرتی شوند باعث درگیری همه افراد یک تور مسافرتی به بیماری مبتلا شوند و این نیازمند توجه مردم است.

روناسی در خصوص بازرسی‌ها و تخلفات تورها، تصریح کرد: در انجمن دفاتر گردشگری و مسافرتی کمیته رسیدگی به تخلفات وجود دارد که ترکیبی از هفت عضو است و همه دفاتر از نظر رعایت موارد اداری و مصوبات اداره میراث فرهنگی و رعایت حضور و طریقه ارائه خدمات به مراجعان به طور مرتب بازرسی می‌شوند.

وی با بیان اینکه تخلفات دفاتر گردشگری دارای مجوز بسیار اندک بوده است، افزود: بزرگترین مشکل این صنف فعالیت دفاتر گردشگری غیرمجاز در فضای مجازی است که آسیب‌های بسیاری به این صنف وارد کردند و تقریباً معادل همین ۳۰۰ آژانس گردشگری فعال دارای مجوز، دفاتر گردشگری بدون مجوز در استان فعالیت دارند که هیچ مجوزی از هیچ سازمانی ندارند که نمونه آنها در فضای مجازی بسیار زیاد است.

مردم به قراردادهای سفر توجه کنند

رئیس انجمن صنفی دفاتر گردشگری، مسافرتی و هوایی استان اصفهان در توصیه به مردم برای استفاده از خدمات این دفاتر گردشگری، اظهار کرد: مردم باید به مجوزهای لازم و قرارداد مکتوب این دفاتر توجه کنند، چراکه آسیب‌های مختلفی تاکنون داشته‌اند در سال گذشته ۱۲۰ شماره تلفنی که در فضای مجازی به عنوان آژانس مسافرتی به طور غیرمجاز فعالیت می‌کردند به قوه قضائیه معرفی شده‌اند که ۶۰ مورد از آنها مسدود شده‌اند و امیدواریم دادگستری با مابقی این افراد برخورد لازم قضائی داشته باشد.

وی با بیان اینکه رسانه‌ها باید آسیب‌های تورهای غیرمجاز را برای مردم مطرح کنند، افزود: این تورهای غیرمجاز آسیب‌های اخلاقی و اجتماعی بسیاری دارند که امیدواریم مردم در استفاده از خدمات آنها دقت بیشتری داشته باشند.

روناسی با تاکید بر اینکه مردم به بندهای ذکر شده در قرارداد مکتوب گردشگری و مسافرتی توجه لازم را داشته باشند، گفت: انجمن با توجه به وجود برخی شکایات و نارضایتی‌ها در تورهای مسافرتی قرارداد مکتوب آماده کرده که مردم قبل از خرید این تورهای گردشگری باید قرارداد را به طور کامل مطالعه کنند و همه سفرها باید قرارداد مکتوب داشته و خدمات ارائه شده در آن ذکر شده باشد تا میزان شکایات از تورها کاهش و رضایت مردم افزایش یابد.

منبع:ایمنا

مرتبط:اصفهان مهمان می‌پذیرد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *