مسجد قاضی شیشوان

مسجد قاضی _ زیباترین مسجد تاریخی عجب شیر

مسجد زیبای قاضی روستای شیشوان زیباترین مسجد تاریخی عجب شیر بوده که از دوران صفویه به نسل های کنونی به یادگار مانده است. این مسجد زیبای چوبی که شاهکاری از هنر معماری اسلامی است، در وسط میدان مرکزی روستای شیشوان قرار گرفته و به عنوان عبادتگاه از سوی مومنان محلی و بازدیدکنندگان مورد استفاده قرار می گیرد.

سقف چوبی بی نظیر و دیدنی این مسجد که مزین به طرح های زیبای گل و بوته و طرح های اسلیمی بوده بر روی شش ستون چوبی با پایه هایی از قطعات سنگ استوار است.

مسجد قاضی عجبشیر که از نظر معماری به مساجد تاریخی سفید مراغه و کبود بناب شباهت دارد، جزو اولین مساجد تاریخی چوبی کشور بوده و دارای طاقچه های پنج و هفت قومی است.

مسجد قاضی شیشوان

ارتفاع این مسجد و همچنین پایه های سنگی آن در مقایسه با دیگر مساجد چوبی منطقه کوتاه تر بوده و از سادگی خاصی برخوردار است.

این اثر در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۱۹۵۶۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

وجه تسمیه نام روستا:

شيشوان به معني ني زار مي باشد گويا در زبان ارمني قديم يا آشوري به ني زار – شيشوان يا شوشوان مي گفته اند كه با توجه به وضع زمين هاي قريه در سابق و پيش از تغيير مسير قوري چاي اسم بامسمايي بوده است.
اين قريه در ضلع جنوب غربي شهر و دژ معروف تورچان قرار دارد و شهر فعلي عجب شير در مجاورت تورچان ساخته شده و خرابه اين دژ تاريخي و قبرستان آن هنوز باقي است.

مسجد قاضی شیشوان

موقعیت مکانی روستای شیشوان:

استان آذربایجان شرقی، شهرستان عجب شیر، بخش مرکزی، دهستان دیزجرود غربی، روستای شیشوان

مرتبط:

سفری به ماهار زنوز در دل آذربایجان شرقی

شوش قوم _کویری گمشده در دل آذربایجان شرقی

میشو داغی _کوه بی نظیر آذربایجان شرقی!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *