فرانسه

معرفی ۲۵ جاذبه گردشگری در معرض خطر

هرست جدیدی از مکان‌های تاریخی سراسر جهان که در معرض خطر قرار دارند منتشر شده است.

صندوق بناهای تاریخی جهان، که یک سازمان مستقل است و در زمینه حفظ مکان‌های باارزش جهان فعالیت می‌کند، فهرست جدید خود را برای سال ۲۰۲۰ منتشر کرده است. این فهرست شامل ۲۵ جاذبه گردشگری است که بیشتر از سایر مکان‌ها در معرض خطر قرار دارند.

برخی از این مکان‌ها عبارتند از کلیسای نوتردام در پاریس، دره مقدس اینکاها در پرو، و پارک ملی «رپا نوئی» در جزیره ایستر شیلی.

صندوق بناهای تاریخی جهان می‌گوید، این مکان‌ها با «خطرات شدیدی مانند شهرسازی، هرج و مرج سیاسی، فجایع طبیعی، و درگیری‌های خشونت‌آمیز و …» روبه‌رو هستند.

این فهرست، شامل مکان‌هایی است که هم از نظر تاریخی اهمیت زیادی دارند و هم در دوران معاصر از تأثیر اجتماعی چشمگیری برخوردار بوده‌اند.

کلیسای نوتردام نیز پس از آتش‌سوزی ویرانگر سال گذشته، به این فهرست اضافه شد. دره مقدس اینکاها هم به خاطر آن که طرح ساخت یک فرودگاه آن را تهدید می‌کند، در آن فهرست قرار گرفته است.

هر دو سال یک بار، گروه‌های اجتماعی و افراد، آن دسته از مکان‌های تاریخی را که نیازمند مراقبت فوری هستند و حفظ آنها می‌تواند به ایجاد تغییرات اجتماعی کمک کند، نامزد می‌کنند.

بیش از۲۵۰ مکان تاریخی به صندوق بناهای تاریخی جهان معرفی شده‌اند تا در فهرست ۲۰۲۰ این نهاد قرار بگیرند و گروه مستقلی از کارشناسان آثار باستانی، ۲۵ مورد نهایی را از میان آنها انتخاب کردند.

این برنامه در بهار سال آینده به اوج خود خواهد رسید. حامی مالی این برنامه، «امریکن اکسپرس»، سزاواترین مکان‌های تاریخی را انتخاب خواهد کرد ویک میلیون دلار بودجه برای حفاظت از آنها تخصیص خواهد داد.

«بندیکت دی مونتلور»، مدیر اجرایی صندوق بناهای تاریخی جهان، در این باره گفت: «فهرستی که از بناهای تاریخی جهان برای حفاظت در سال ۲۰۲۰ انتخاب شده است، شامل سرمایه‌های نمادینی مانند جزیره ایستر و مکان‌های اجتماعی پراهمیتی مانند ساختمان وول‌ورث در شهر سن آنتونیو است، و این به ما یادآوری می‌کند که مکان‌های تعیین شده برای حفظ و مراقبت، نه تنها بر اساس ارزش معماری آنها، بلکه بر اساس تأثیر آنها بر جوامع جهان نیز انتخاب می‌شوند.»

او افزود: «حفظ این مکان‌های ارزشمند، نیازمند راه‌کارهای پایدار و جامعه‌محوری است که بتواند مردم را دور هم جمع کند و فعالیت‌های حفاظتی را با ایجاد تحول اجتماعی ترکیب کند. ما بسیار خوشحال هستیم که نهاد دیده‌بان آثار تاریخی جهان، آغازگر این تأثیرگذاری است.»

صندوق بناهای تاریخی جهان و «امریکن اکسپرس» از سال ۱۹۹۶ تا کنون ۱۶۰ میلیون دلار به بازسازی و نگهداری بیش از ۸۰۰ مکان تاریخی و دارای اهمیت فرهنگی، کمک کرده‌اند.

فهرست کامل مکان‌های در معرض خطر به شرح زیر است:

۱. کوتاماکو، سرزمین باتاماریبا، بنین و توگو

۲. انتاریو پلِیس، کانادا

۳. پارک ملی رپا نوئی، جزیره ایستر، شیلی

۴. کاخ الکسان، مصر

۵. کلیسای نوتردام پاریس، فرانسه

۶. پارک ملی توشتی، گرجستان

۷. محله جینجربرد در شهر پورتو پرنس، هائیتی

۸. سیستم‌های آبی تاریخی واقع در فلات دَکَن، هند

۹. ورزشگاه سردار والابای پاتل، هند

۱۰. حرم مام رشان، عراق

۱۱. حمام ایناری-یو، ژاپن

۱۲. منطقه ایواماتسو، ژاپن

۱۳. آب‌راه ناسیونال، مکزیک

۱۴. معبد چویجین لاما، مغولستان

۱۵. خانه‌های روستایی سنتی برمه، میانمار

۱۶. چیواها و چایتیاهای دره کاتماندو، نپال

۱۷. بازار انارکلی، پاکستان

۱۸. دره مقدس اینکاها، پرو

۱۹. کلیسای كیندلر، گورستان اوانجلیکال پابیانیتزه، لهستان

۲۰. خانه‌های حیاط‌ دار آکسارکیا، اسپانیا

۲۱. پل راه‌آهن بنرلی، بریتانیا

۲۲. یادبود ملی بِرز اییرز، ایالات متحده

۲۳. منطقه تاریخی آگیره مرکزی، ایالات متحده

۲۴. ساختمان وولورث در سن آنتونیو، ایالات متحده

۲۵. خانه‌های سنتی در محله قدیمی یهودیان بخارا، ازبکستان

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *