مقصد-رقابتی-گردشگری-گشت-تور

مقصد رقابتی گردشگری یعنی چه؟

یک فعال حوزه گردشگری گفت: اگر این همه پول خرج شود تا راه‌آهن بسازیم و امکانات حمل و نقل و اقامتی را بهبود ببخشیم اما گردشگر بدون اینکه پول خرج کند از مقصد برود، چه فایده‌ای دارد؟ مقصدی که بخواهد این بهبودها را رایگان انجام دهد، مقصد رقابتی نیست.

محمد زاهدی، عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور اصفهان در دومین همایش سالانه توسعه پایدار گردشگری اصفهان که از صبح تا عصر ۲۶ آذرماه در تالار شیخ بهایی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد، با مقایسه دو موضوع مقاصد پایدار و رقابتی گردشگری در سه مقیاس استانی، ملی و منطقه‌ای گفت: صاحب نظران گردشگری معتقدند مقاصدی رقابتی محسوب می‌شوند که مقدم بر تعداد بالای گردشگر بتوانند گردشگران پولساز را به کشور خود بیاورند.

زاهدی ادامه داد: امروز یک نفر در این همایش اعلام کرد که گردشگری نیازمند ایجاد زیرساخت است تا چرخه اقتصاد را به گردش دربیاورد اما اگر این همه پول خرج شود تا راه‌آهن بسازیم و امکانات حمل و نقل و اقامتی را بهبود ببخشیم و گردشگر در آنجا پول خرج نکند و از مقصد برود، چه فایده‌ای دارد؟ مقصدی که بخواهد این بهبودها را رایگان انجام دهد، مقصد رقابتی نیست.

این فعال حوزه گردشگری خاطر نشان کرد: باید منافع گردشگری در جیب مردم محلی برود و رفاه آن‌ها که بخشی از ذی نفعان گردشگری هستند، تامین شود و سکه‌های گردشگری در جیب آنها صدا دهد. اگر بخواهیم مقصدی، رقابتی باقی بماند باید داشته‌های این مقصد را برایش حفظ کرد. بنا نیست منطقه‌ای داشته‌های خودش را تاراج کند، برای این که بتواند در یک مقطعی مثلا به اوج ورودی گردشگر یا کسب درآمد برسد و ثابت شده است که هرچه شاخص رقابت‌پذیری مقصدی بالاتر بوده است، گردشگر پول بیشتری در آنجا خرج کرده است.

زاهدی افزود: سازمان جهانی جهانگردی می‌گوید گردشگری پایدار، شکلی از گردشگری است و آمار جاری و ثابت خود را در ابعاد اقتصادی، اجتماعی فرهنگی و زیست محیطی حساب می‌کند. پایداری در ابتدا نیازمند محاسبه است؛ در بسیاری از مواقع که داده‌ها کافی نیستند، رسیدن به این محاسبات کار ساده‌ای نیست ولی تلاش کردن برای رسیدن به این درک، کار واجبی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور اصفهان تصریح کرد: در حال حاضر اقامتگاه‌های بوم گردی بسیار زیادی شکل گرفته و شاهد این هستیم که به محض وقوع یک اتفاق جدید، عده زیادی، فارغ از این که از اطلاعات لازم در این مورد برخوردار باشند و یا بدانند آثار فرهنگی اجتماعی حاصل از آن چه خواهد بود، به دنبال ورود به این موضوع هستند. آن ها برایشان فرقی نمی کند این موضوع، تاسیس دانشگاه باشد یا راه انداختن یک فلافل فروشی و یا ایجاد اقامتگاه بومگردی!

وی ادامه داد: کسب پول راحت از گردشگری نگران کننده و بحث پایداری در این درآمدزایی مهم است. باید دقت کنیم که این پایداری در تمام ابعاد گردشگری حفظ شود. پایداری در سه حوزه طبیعت و محیط زیست، حوزه اقتصاد و حوزه مسائل اجتماعی باید مورد توجه باشد چرا که همه شاهد بودیم  مسائلی که روزگاری به خوبی مدیریت نشد، چه تبعاتی در گردشگری امروز شهر ما بجا گذاشته است.

زاهدی با بیان اینکه همه ریسک‌ها فقط در حوزه نفت نیست و در حوزه گردشگری هم ریسک وجود دارد، گفت: گردشگری حوزه کم دلی است که سرمایه گذاران آن بسیار نگرانند، بنابراین مقصدی پایدار می شود که بتواند از منابع خود به شکل مناسبی بهره‌بردای کند.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: امروز ندیدم کسی در مورد پارک‌های ملی صحبتی بکند، درحالی که مقاصد گردشگری پایدار، حفاظت میراث تاریخی و محیط زیستی خود را جدی می‌گیرند و ارزش‌های سنتی جامعه خود را حفظ می‌کنند. گردشگران، اصفهان را دوست دارند؛ چون اصالت زندگی مردم در اینجا جاری است.

این فعال حوزه گردشگری تاکید کرد: مقصد پایدار گردشگری، مردم را نرم‌خو و شکیبا بار می‌آورد و اجازه می دهد مردم تعاملشان را با گردشگران بالا ببرند.

وی همچنین افزایش همکاری و مشارکت مردم در بخش‌های مختلف مناطق را تلاشی برای پخش منافع گردشگری در بخش های مختلف شهری دانست و گفت: مردم را درگیر کنید و اجازه دهید اقداماتی در بدنه دولت برای توسعه گردشگری انجام شود.

منبع:ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *