مونسان: نگفتم سفر اثری در شیوع کرونا ندارد-سفر مسئولانه-سفر کارت-اورامانات

مونسان: نگفتم سفر اثری در شیوع کرونا ندارد

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بیان این که در هماهنگی کامل با وزارت بهداشت هستیم، گفت: صحبت از این است که ما پروتکل‌های دقیق را در حوزه گردشگری و سفر رعایت می‌کنیم، این پروتکل‌ها به تائید وزارت بهداشت نیز رسیده است.

نقل از میراث‌آریا، علی‌اصغر مونسان صبح امروز _سه‌شنبه ۴ شهریور _ در گفت‌وگو با رادیو جوان درباره سفر در دوران کرونا عنوان کرد: در سفرهایی که خارج از حوزه گردشگری انجام می‌شود، یعنی به صورت تور نیست احتمال گسترش بیماری کرونا و انتقال این ویروس وجود دارد، همین مسئله باعث شده تا وزارت بهداشت از مردم درخواست کند، سفر نروند. به طور حتم سلامت مردم در درجه اهمیت اول است و ما حتماً با هماهنگی کامل آنچه را که وزارت بهداشت تصمیم می‌گیرد اجرا می‌کنیم.

او به موضوع کرونا و تأثیر آن بر صنعت گردشگری نیز اشاره کرد و افزود: کرونا در سطح جهان به بسیاری از کشورها آسیب‌هایی وارد کرده، در کشور ما نیز به دلیل شیوع این ویروس، صنعت گردشگری آسیب دیده و برآورد ما این است که این آسیب تا مردادماه ۱۲ هزار میلیارد تومان بوده است.

نباید زحمات کادر درمان نادیده گرفته شود

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با انتقاد از انعکاس نادرست صحبت‌های اخیرش در خصوص نقش سفر در گسترش بیماری کرونا، اظهار کرد: من نگفتم سفر اثری در شیوع کرونا ندارد، این بخش از صحبت‌های من بد منعکس شده است، کادر درمانی در کشور زحمت بسیار زیادی می‌کشد، خدای نکرده نباید زحمات آن‌ها را نادیده گرفت. ما در هماهنگی کامل با وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم. صحبت از این است که ما پروتکل‌های دقیق را در حوزه گردشگری رعایت می‌کنیم، این پروتکل‌ها به تائید وزارت بهداشت نیز رسیده است.

او گفت: به‌عنوان مثال در حال حاضر هتل‌های ما ضدعفونی می‌شوند، اتاق‌ها تا ۲۴ ساعت به مسافر بعدی واگذار نمی‌شود و تمام هتل‌های ما باید تا ۵۰ درصد ظرفیت پذیرش کنند.

مونسان در ادامه و در پاسخ به سوال مجری این برنامه رادیویی در خصوص تسهیلات گردشگری در دوران کرونا بیان کرد: در حالی که ما ۱۲ هزار میلیارد تومان آسیب دیدیم اما تا کنون ذی‌نفعان و فعالان صنعت گردشگری موفق به دریافت ۱۷۵ میلیارد تومان تسهیلات شده‌اند. گاهی اوقات شرایط برای دریافت تسهیلات برای آن‌ها نیز سخت می‌شود که به عنوان مثال می‌توان به شرایط تضامین اشاره کرد. در همین ارتباط رئیس‌جمهوری دستوراتی را داده‌اند و وضعیت ارائه تسهیلات کمی بهبود یافته اما انتظار داریم دستگاه‌هایی که در این خصوص نقش دارند، همکاری روان‌تری داشته باشند.

او در پاسخ به پرسش دیگر مجری برنامه در خصوص تمهیدات سفر بعد از مهار کرونا، اضافه کرد: بازار داخلی ما در حوزه گردشگری به حدی وسیع است که بلافاصله می‌توان آسیب‌های وارد شده را جبران کرد. به‌عنوان مثال در خردادماه شاهد ۲۰ میلیون نفرشب اقامت بودیم و باعث شد تا صنعت گردشگری یک نفسی بکشد. بنابراین حجم بازار داخلی ما بسیار خوب است، برای گردشگری خارجی نیز برنامه‌های خوبی برای تحریک تقاضا داریم و اکنون منتظر هستیم تا تلاش‌های وزارت بهداشت به نتیجه برسد و شاهد مهار این ویروس و پایان این بیماری در کشور باشیم.

بازگشت اشیای تاریخی به کشور

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هم‌چنین به موضوع بازگشت اشیای تاریخی به کشور اشاره کرد و گفت: ۲۶۷۱ شیء تاریخی در دولت تدبیر و امید به کشور بازگشت که بخشی از آن‌ها بعد از ۸۰ سال از آمریکا به کشور برگشته است.

او افزود: در حوزه موزه‌ها در سال گذشته، هر ۱۰ روز یک موزه غیردولتی به بهره‌برداری رسید که این موزه‌ها با سرمایه‌گذاری مردم راه‌اندازی شده و این نشان می‌دهد که موزه جای خود را در کشور باز کرده است.

افزایش چشمگیر تعداد مراکز اقامتی و گردشگری

مونسان همچنین از بهره‌برداری از ۴۰۰ هتل و هتل‌آپارتمان در دولت تدبیر و امید خبر داد و تصریح کرد: تا قبل از دولت تدبیر و امید، ۹۹۸ هتل و هتل‌آپارتمان در کشور داشتیم اما بیش از ۴۰۰ هتل و هتل‌آپارتمان در این دولت به مجموعه اقامتی کشور اضافه شده و در حال حاضر ۵۰۰ هتل در حال ساخت است.

او در پایان گفت: درباره بوم‌گردی‌ها نیز که یک اتفاق جدید در حوزه گردشگری است، بیش از دو هزار واحد بوم‌گردی در دولت تدبیر و امید اضافه شده و توانسته با سرمایه‌گذاری اندک برای بسیاری از افراد شغل ایجاد کند.

مرتبط:

چهارمحال و بختیاری را برای سفر‌های آخر هفته انتخاب نکنید

اعتراض به اطلاعیه «سفر» ستاد کرونا

سفر با هواپیما در دوران پاندمی کرونا چقدر ایمن است؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *