نجوم‌شناسی

نجوم‌شناسی بستری مهیا برای توسعه گردشگری ابرکوه

پیدا شدن شهاب‌سنگ در مناطق کوه باغک و کوه اعلا ابرکوه و همچنین فقدان آلودگی نوری در این شهرستان، بستر مناسبی برای ایجاد رصدخانه و اجرای برنامه‌های مختلف نجوم‌شناسی است که می‌تواند موجب جذب گردشگر و توسعه این صنعت شود.

ابرکوه در سال‌های دور مهد پرورش عالمان بزرگی بوده که بعضاً در علوم مختلف به اجتهاد رسیده و از برجسته‌ترین افراد روزگار خویش بوده‌اند؛ از جمله‌ی آنها می‌توان از «آقا میرزا عبدالغنی» یاد کرد که در فاصله زمانی قرن ۱۳ و اوایل قرن ۱۴ هجری قمری در شهرستان ابرکوه ‌می‌زیسته و در ۱۴ علم از جمله علم نجوم به درجه اجتهاد رسیده بود.

هر چند براساس شواهد موجودی از این دست، علم نجوم در ابرکوه سابقه‌ای دیرینه داشته و بسترهای آن نیز برای علاقه‌مندان در قرون گذشته فراهم بوده است اما به مرور زمان این علم کمرنگ شده تا این که در سال‌های اخیر علاقه‌مندان به این حوزه با تشکیل انجمن «هفت‌اورنگ کویر» تحت نظر پژوهش‌سرای دانش‌آموزی ابرکوه، فعالیت‌های اخترشناسی در این شهرستان را از سر گرفتند.

«عبدالحمید مژده‌پور» عضو این انجمن و از دوستداران علم نجوم‌ که سال‌های زیادی در این حوزه تحقیق کرده و حتی چند قطعه شهاب‌سنگ در مناطق کوه باغک و کوه اعلا ابرکوه کشف و مورد بررسی قرار داده است، در گفت‌وگو با ایسنا، از ابرکوه به عنوان یکی از مناطق مستعد برای توسعه نجوم‌شناسی یاد می‌کند.

وی اظهار می‌کند: آلودگی نوری یکی از موضوعاتی است که بر کیفیت رصد کهکشان و ستارگان تأثیر گذاشته و بعضاً مشکلاتی را به وجود می‌آورد اما خوشبختانه در ابرکوه به علت پراکنده بودن جمعیت، این آلودگی نوری وجود ندارد و بستر مناسبی برای رشد و توسعه اخترشناسی مهیاست.

مژده‌پور می‌گوید: با توجه به این که ابرکوه یکی از شهرهای نمونه گردشگری کشور است، می‌توان از نجوم‌شناسی در حوزه جذب گردشگران داخلی و خارجی نیز بهره‌مند شد و گامی بزرگ در جهت توسعه صنعت توریسم برداشت.

وی که از دوران کودکی علاقه زیادی به مباحث ستاره‌شناسی و نجوم داشته و در نوجوانی نیز یک رادیوتلسکوپ ساخته است، خاطرنشان می‌کند: فعالیت‌های نجوم‌شناسی در سال‌های گذشه به علت نبود امکانات بسیار دشوار بود و می‌بایست با چشم غیرمسلح یا دوربین و تلسکوپ‌های ضعیف فعالیت می‌کردیم ولی مدتی است که یک تلسکوپ قوی برای انجمن خریداری شده و با استفاده از آن چندین رصد سحابی از جمله صورت فلکی جبار یا شکارچی و کهکشان آندرومدا را انجام داده‌ایم.

عضو انجمن نجوم هفت‌اورنگ کویر ابرکوه که به گفته خودش از سال ۶۵ تاکنون تمام پدیده‌های نجومی در شهرستان از مقابله‌های مریخ و گذرهای سیاره‌های عطارد و ناهید مقابل خورشید تا بارش‌های شهابی و عبور ستاره‌های دنباله‌دار را رصد کرده است، مناطق اطراف ابرکوه و به‌ویژه احمدآباد را محل مناسبی برای رصد صورت‌های فلکی اعلام می‌کند.

وی در ادامه نهادینه کردن علم نجوم شناسی در ابرکوه را ضروری می‌داند و اضافه می‌کند: آشنایی مردم با نجوم موجب زنده شدن تعقل و تدبر گرایی در اذهان عمومی و پی بردن آنها به عظمت خالق هستی می‌شود.

مژده‌پور در پایان تأکید می‌کند: نجوم باید به عنوان یک علم دانش‌بنیان نهادینه شود نه این که تنها یک علم تحقیقاتی باقی بماند اذا اولین اولویت شهرستان ابرکوه در این حوزه، داشتن یک رصدخانه مجهز است تا جوانان ابرکوهی تشنه به فعالیت در عرصه نجوم را سیراب کند.

منبع:ایسنا

مرتبط:

گنبد سنگی هگ _محکم ترین بنای ابرکوه

سرو ابرکوه (کهنسال ترین موجود زنده ایران)

جاهای دیدنی یزد ، معرفی ۲۰ مکان دیدنی حیرت‌آور

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *