جشنواره ازگیل (کنس

نخستین جشنواره ازگیل (کنس) در شهرستان نور برگزار شد

برگزاری انواع جشنواره‌های بومی محلی بستر و فرصت مناسبی برای همدلی وهم‌زبانی است و در واقع می‌توان گفت در برگزاری چنین جشنواره‌هایی باید حوزه‌های مختلف فرهنگی، هویتی، هنری، اجتماعی و اقتصادی در نظرگرفته شود و شور و نشاط اجتماعی محصول برگزاری چنین جشنواره‌هایی است.

اجرای ورزش‌های سنتی و بازی‌های بومی و محلی و به نمایش گذاشتن غذاهای سنتی باعث انتقال آداب و رسوم گذشته به نسل جدید و نشان دادن فرهنگ اصیل مردمان هر دیار می‌شود.
استان مازندارن با پیشینه تمدن چند هزار ساله و دارای فرهنگ‌های متفاوت و ارزشمندی است که باید به نسل امروز نشان داد و برگزاری جشنواره‌های بومی محلی مانند پلی می‌تواند این هویت اصیل و فرهنگ غنی را به نسل جوان و آینده داران فردا که بیشتر خودر ا در دنیای مجازی غرق کرده‌اند، نشان دهد.

استقبال بی‌نظیر از جشنواره نشان دهنده توجه مردم به فرهنگ بومی محلی است

داوود فلاح رئیس اداره فرهنگ وارشاد شهرستان نور در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به برگزاری شانزدهمین جشنواره بومی محلی در روستای انارجار از توابع بخش مرکزی شهرستان نور اظهار کرد: جشنواره بومی محلی ازگیل (کنس) برای نخستین بار در استان مازندارن و شهرستان نور به همت دهیاری و شورای روستای انارجار، موسسه فرهنگی و هنری پژواک هنر آرمان ودبیری اداره فرهنگ و ارشاد نور در یک روز بسیار زیبا و همزمان با فصل برداشت کنس از جنگل‌های مازندران برگزار شد.
وی با بیان اینکه استقبال بی‌نظیر از جشنواره نشان دهنده توجه مردم به آداب و سنن وفرهنگ بومی محلی است، تصریح کرد: جشنواره بومی و محلی باعث نشاط اجتماعی و شادابی مردم و رشد امید در زندگی می‌شود.
رییس اداره فرهنگ و ارشاد  نور با اشاره به اینکه ۱۵ هکتار از زمین‌های این شهرستان به غیر از جنگل‌ها که به صورت طبیعی این درخت رشد دارد، زیر کشت درخت ازگیل (کنس ) رفته است، خاطرنشان کرد: میوه، رب ازگیل (کنس) و چوب استفاده‌های مردم از این میوه جنگلی است.
فلاح افزود: اکثر دامدارن و حشم‌داران از چوب سخت و محکم این میوه جنگلی برای محافظت از دام خود به عنوان یک سلاح سرد از آن استفاده می‌کنند.
وی بیان کرد: در نظر داریم در جشنواره بعدی این روستا با توجه به خاصیت منطقه‌ای همان طور که از نامش پیداست، جشنواره انار را برگزار کنیم.

منصور محمدی فر دهیار روستای انارجار در گفت‌وگو با ایسنا در ادامه این جشنواره با اشاره به اینکه روستای انارجار حدود ۵ کیلومتر از شهرستان نور فاصله دارد، اظهار کرد: اسم روستا انارجار برگرفته از دررخت‌های اناری که به صورت طبیعی در این محل رشد می‌کنند.
وی با بیان اینکه این روستا حدود ۱۱۰خانوار دائم و ۳۲۴ نفر جمعیت و بیش از ۲۰۰ خانوار مهاجر است، تصریح کرد: قلعه قدیمی به نام انارک در ضلع شمال غربی و قلعه وازیر در قسمت جنوبی و وجود آب‌های معدنی به نام‌های  بچا لارو و گرم لارو و همچنین باقی مانده قسمتی ازسنگ فرش جاده معروف به عباسی از جاذبه‌های گردشگری این روستای بسیار زیبا است.
دهیار روستای انارجار با اشاره به اینکه برای رسیدن به روستا باید از جاده بسیار زیبا که دو طرف آن را درختان جنگلی احاطه کرده عبور کرد، خاطرنشان کرد: برگزاری جشنواره ازگیل(کنس ) باعث شد تا مردم این روستا و روستاهای همجوار در کنار هم لحظات شاد و خوشی را سپری کنند و همچنین مسافرانی که در این شادمانه حضورداشتند با این میوه جنگلی که خاصیت درمانی بیماری‌هایی چون قند خون، فشارخون و غیره هم دارد، آشنا شوند.
محمدی فر بیان کرد: ازگیل جنگلی (کنس) را به چند صورت خام (میوه) و رب ازگیل  و پودری برای ریخت در داخل غذا می‌توان استفاده کرد.
به گزارش ایسنا، در جشنواره بومی محلی ازگیل(کنس) برنامه‌هایی چون موسیقی سنتی، اجرای دروم، کشتی لوچو، بازی‌های بومی و محلی مانند طناب‌کشی، کنس چوکا، پخت ترشی ازگیل و نان محلی همراه بود و در پایان مراسم مهمانان  با آش دوغ محلی  پذیرایی شدند.
گفتنی است حدود ۱۰۰ نوع بازی، بومی و محلی در بیش از ۳ هزار روستاهای مازندران وجود دارد که بخشی از شناسنامه فرهنگی استان را تشکیل می‌دهداما با کمرنگ شدن این سنت و آیین‌های محلی، بخشی از فرهنگ و سنت در این مناطق از بین خواهد رفت.

منبع:ایسنا

blank

blank

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *