زنجان ،عبور از معبر به مقصد گردشگری

استاندار زنجان گفت: استان زنجان، معبر گردشگران بوده و برای مقصد کردن این استان، نیازمند توجه مدیران است.

فتح‌الله حقیقی ظهر امروز در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی استان زنجان، با تاکید بر برنامه‌ریزی برای رونق گردشگری استان و نزدیکی تعطیلات عید، اظهار کرد: برای رونق گردشگری در استان باید به ساماندهی گردشگری از نظر مکانی و زمانی در فصول مختلف سال توجه کرد؛ چراکه سفرها به تعطیلات عید نوروز و فصل تابستان، منحصر شده و مسافرت‌های چندانی در سایر فصول سال انجام نمی‌شود.

این مسئول ادامه داد: رونق گردشگری و ماندگاری مسافر باید با پیگیری مدیران مربوطه استان و از طریق وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ساماندهی شود که در صورت برنامه‌ریزی عملیاتی در وزارتخانه، استان زنجان نیز ساماندهی لازم را انجام و با برنامه ملی هماهنگ می‌شود.

وی افزود: نکته دوم این است که نباید بیش از حد در پی مطالعه و تدوین اسناد بی‌شمار باشیم، بلکه باید برنامه‌های راهبردی و اسناد موجود که با صرف وقت و انرژی و هم‌فکری متولیان، تدوین شده را عملیاتی کنیم که ایجاد پارک لجستیک، یکی از این نمونه‌ها است که از ۱۲ سال گذشته آغاز شده اما در حالی که ۳۲ شاخص دارد، تنها یک شاخص آن عملیاتی شده و بقیه باقی‌مانده و مشکلات بعدی را نیز ایجاد کرده است.

حقیقی با بیان اینکه در برنامه‌ریزی بر روی برگه، خیلی خوب هستیم، تصریح کرد: باید برنامه‌ها را اولویت‌بندی کرده و به صورت عملیاتی پیگیری کنیم تا برنامه به نتیجه کامل برسد. برای مثال، پس از گذشت یک سال از تاکید بر ساخت المان شهر زنجان، این موضوع هنوز عملیاتی نشده است و اگر به دنبال رونق گردشگری هستیم باید به صورت ویژه به مسئله گردشگری نگاه کنیم، زیرا با نگاه و برخورد عادی با مسئله مشکلی حل نمی‌شود.

استاندار زنجان یادآور شد: ایران از نظر جاذبه‌های گردشگری، فرهنگی و زیارتی، رتبه ۱۵ دنیا را دارد ولی به اندازه رتبه خود هیچ‌گونه درآمد و اشتغالزایی نتوانسته ایجاد کند. از هر هفت شغل موثر دنیا، یک مورد مربوط به گردشگری است، در حالی که در ایران این‌گونه نیست.

نماینده عالی دولت در استان زنجان با بیان اینکه به گردشگری به عنوان عامل توسعه و زمینه ایجاد زیرساخت توجه نشده است، گفت: در ایران نیز استان زنجان، معبر گردشگران بوده و برای مقصد کردن این استان نیاز به عملیاتی کردن برنامه‌ها با استفاده از همه ظرفیت‌ها و نقشه‌های راهبردی است.

وی از برقراری مجدد پروازهای فرودگاه زنجان از ۲۴ بهمن‌ماه امسال خبر داد و خاطرنشان کرد: مردم استان زنجان باید از این پروازها استقبال کنند تا هم انجام پرواز برای شرکت هواپیمایی بصرفد و هم بتوانیم پروازهای دیگر را برقرار کنیم.

در ادامه این جلسه، رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان نیز اظهار کرد: تقویت و رونق صنعت گردشگری نیازمند توجه ویژه بخش خصوصی و بخش دولتی است تا بتواند آن‌گونه که باید جایگاه خود را پیدا کند.

علی یگانه‌فرد ادامه داد: باید زیرساخت‌های لازم برای بخش گردشگری فراهم شود تا اشتغال این بخش ارتقا پیدا کند و از آنجایی که بخش خدمات  اشتغال پایین‌تری نسبت به  سایر بخش‌ها دارد، گردشگری می‌تواند به ارتقای اشتغال در بخش خدمات کمک شایانی کند.

وی با اشاره به صادرات کالای تولیدی در استان زنجان، خاطرنشان کرد: صادرات استان زنجان به اوراسیا خوب بوده است و امیدواریم تقویت شود.

منبع:ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *