پارک جنگلی خشکه داران

پارک جنگلی خشکه داران

تنکابن که اغلب با نام قدیمی شهسوار شناخته میشود، با چشمه های آب گرم معدنی، پارک جنگلی خشکه داران و جاذبه های سحر آمیز و رویایی پذیرای گردشگری داخلی و خارجی در کرانه خزر شده است.

اثر طبيعي ملي خشكه داران در استان مازندران و بين ۴۳/۳۶ الي ۴۴/۳۶عرض شمالي و ۰۴/۵۱ الي ۰۳/۵۱ طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود ۲۵۴ هكتارمي باشد.

این اثر در ارتفاع متوسط ۲۲- متر از سطح دریا واقع و متوسط دما و بارندگی سالیانه ۱۶ درجه سانتیگراد و ۱۱۰۰ میلیمترمیباشد به همین دلیل این منطقه دارای اقلیم خیلی مرطوب معتدل میباشد. ضمنا بخشهایی از این منطقه حالت تالابی دارد و از مناطق مهم لانه سازی و جوجه آوری بسیاری از پرندگان نیز به شمار می آید.

پارک جنگلی خشکه داران
انواع مختلف گونه های جانوری و گیاهی مانند توسکا از نوع کرک که در ایران رو به انقراض است سه قلو انجیلی، انار، ممرز، بلوط، لیکلی یا کرات خرمندی، لرگ، ملج، انواع مهم شمشاد، ازگیل جنگلی و یاس وحشی است.

گونه های متنوع و فراوان جانوری نیز از قدیم در آن می زیستند و در حال حاضر زیستگاه حیوانات وحشی نظیر شغال، گرگ، خوک، گربه وحشی و پرندگانی مثل حواصیل خاکستری، قره، غاز، مرغابیها، دار غاز باکلان، اگوت بزرگ و کوچک است.

خشكه داران با شرايط مذكور و برخورداري از ساحل زيباي درياي خزر و مجاورت با شهرهاي توريستي و امكانات اقامتي و پذيرايي از جمله بهترين مناطق گردشگری ایران است.

پارک جنگلی خشکه داران

جاذبه های گردشگری تنکابن
چشمه کیله، صفارود، علم کوه و تخت سلیمان، آبشار فرهاد جوی و … از مهمترین جاذبه های شهرستان تنکابن است که گردشگران را به خود می خواند.
این شهرستان دریاچه های کوهستانی و چشمه های آبگرم و معدنی دارد که از جمله آنها می توان فلکده در لیر سر، آب گرمی در روستای میانرود و آب گرم سه هزار را که به گرمای حضرت سلیمان معروف است را نام برد.
چشمه آب معدنی شلفت، در سه هزار و در نزدیکی چشمه آب گرم سه هزار واقع شده است، آب معدنی شلفت از آبهای معدنی بسیار گوارا و شفابخش است برای هضم غذا و ناراحتی های کبدی و تنظیم دستگاه گوارشی بسیارمفید و موثر است، طعم آن شبیه لیموناد است و املاح معدنی گوناگونی دارد.

مرتبط:

اشکورات _ جنگلی در جنوب رودسر

جاذبه های گردشگری بکر مازندران برای سفری کم هزینه

قلعه مارکوه و علت نامگذاری آن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *