مسجد پامنار مهدیشهر

پاسخ میراث‌فرهنگی به انتقادها از مرمت مسجد پامنار مهدی شهر

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان در پاسخ به مطالب منتشر شده در رسانه‌ها در خصوص مرمت منار مسجد پامنار مهدی شهر گفت: در هیچ‌یک از ادوار تاریخی، پوشش منظری منار، به‌صورت سنگی اجرا نشده و آخرین تغییر در سطوح جداره بدون نظر ‌و تایید میراث فرهنگی با استفاده از سیمان اجرا شده است.

مصطفی یغمائیان با اشاره به اخبار منتشر شده در خصوص مسجد پامنار مهدیشهر اظهار کرد: منار مسجد امام حسن مجتبی (ع)، معروف به مسجد پامنار مهدی‌شهر، به احتمال فراوان منتسب به دوران صفویه است که در طول ادوار متمادی دست‌خوش تغییرات کالبدی و ظاهری شده است.

وی ‌بیان کرد: سطوح جداره خارجی منار طی قریب به ۳۰ سال گذشته با مصالح اندود سیمان به شکلی نامتعارف و ناهمگون با مصالح بدوی و حائز اصالت اثر، به‌شیوه‌ای که در نگاه اول شباهت به سنگ داشته باشد اجرا شده که هم به‌لحاظ تکنیک اجرا و هم از منظر مصالح بکار رفته، فاقد معیارهای هویت تاریخی و اصالت منار بوده است.

یغمائیان گفت: از این‌رو پس از بررسی‌های کارشناسی، همچنین بررسی فن‌شناسی و تکنیک‌های اجرای پوشش جداره منارهای دوران صفویه، پیشنهاد شد به‌منظور هویت‌بخشی به منار مسجد پامنار که از جمله المان‌های مهدی‌شهر محسوب می‌شود، مصالح ناهمگون جداره جمع‌آوری و پاک‌سازی‌شده و پوشش با اندود گچ و خاک که مصالح اصلی اثر در زمان احداث بوده، جایگزین شود.

معاون میراث فرهنگی استان سمنان افزود: منار مسجد امام حسن مجتبی (ع) دارای شالوده و ساختار با مصالح خشتی است.

وی تصریح کرد: متاسفانه بدون توجه به ساختار مصالح اصیل بنا، اقدام به اجرای پوشش با اندود سیمان به‌صورت ظاهرا نمای سنگی انجام شده که فاقد هرگونه اصالت منظری و مصالح بوده و با پیگیری‌های بعدی هیأت امنأ مسجد، راهنمایی لازم برای تغییر و اصلاح نمای جداره بیرونی از سوی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان در راستای بازگرداندن هویت و اصالت بنا ارائه شد که نهایتاً حذف سیمان جداره و جایگزینی با مصالح گچ سفید روی شالوده خشتی در دستور کار قرار گرفت .

معاون میراث فرهنگی استان سمنان ادامه داد: اینک مراحل مرمت مطابق با اسناد تاریخی با درخواست هیأت امنأ مسجد، در حال اجرا است.

یغمائیان تاکید کرد: این بنا در فهرست میراث ملی کشور ثبت نشده و مطابق شواهد و وجوه تسمیه آثار تاریخی با معماری منتسب به عهد صفوی در منطقه و شهرستان مهدی شهر که به طور عمده با جداره بیرونی اندود گچ ساخته شده، اجرا می شود.

منبع:ایسنا

مرتبط:

شکافتن قلب آسمان با مناره‌های مسجد جامع یزد

تنها منار جنبان تمام خشتی جهان در معرض تخریب

سفر به «پامنار» : بهشت پنهان دزفولی‌ها

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *