روز خرم‌آباد

۲۰ اردیبهشت روز خرم‌آباد _شهر هزار چشمه

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان گفت: ۲۰ اردیبهشت به‌عنوان روز خرم‌آباد نامگذاری شده، دیاری که وجود چشمه‌ها و سراب‌های زیبا آن را به شهر هزار چشمه شهره کرده است.

سید امین قاسمی امروز بیشتم اردیبهشت‌ماه در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: ویروس کرونا نباید سبب شود روز خرم‌آباد به فراموشی سپرده شود و اگر امکان برگزاری این جشن با حضور مردم ممکن نیست، شهرداری و اصحاب رسانه استان می‌بایست از طریق فضای مجازی برگزارکننده این جشن و نکوداشت شهر تاریخی و زیبای خرم‌آباد باشند.

وی با بیان اینکه امسال به خاطر شیوع بیماری کرونا مراسم روز خرم‌آباد برگزار نمی‌شود افزود: در هفته نکوداشت خرم‌آباد باید توجه به ظرفیت‌های طبیعی و تاریخی شهر گوشزد شود و از این فرصت برای معرفی جاذبه‌های گردشگری و ایجاد حس انگیزه در شهروندان برای تفاخر و پاسداری از این میراث ارزشمند و ماندگار در فضاهای مجازی بهره برد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان با اشاره به پیشینه دره خرم‌آباد تصریح کرد: این منطقه با توجه به یافته‌های غار تاریخی کلدر دارای بیش از ۵۴ هزار سال سابقه حیات انسانی بوده و در حقیقت می‌توان گفت پاسداشت خرم‌آباد به معنای پاسداشت بخشی عمده‌ای از تمدن بشری و تاریخ پرافتخار ایران است.

قاسمی خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته با هماهنگی‌های انجام شده توسط استاندار، شورای شهر و شهرداری خرم‌آباد، ۲۰ اردیبهشت به‌عنوان روز نکوداشت خرم‌آباد نام‌گذاری شد و همین مسئله توجه شهروندان به این شهر و جاذبه‌های گردشگری آن را دوچندان کرده است.

وی اضافه کرد: این روز دستاورد دیگری هم داشت که خوشبختانه هرساله در روز جشن خرم‌آباد از کسانی که به شهر خود، خدمت کرده‌اند توسط مسئلان استان تجلیل می‌شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان بیان کرد: استان با دارا بودن حدود ۶۰ آبشار منحصربه‌فرد، پوشش انبوه درختان بلوط، خواستگاه مفرغ و ۱۰۰ پل تاریخی به سرزمین چشمه‌ها و آبشارها، دیار مهر و مفرغ و پایتخت پل‌های تاریخی معروف بوده به همین خاطر نامگذاری روز خرم‌آباد بهانه خوبی است که این ظرفیت‌های بی‌بدیل مورد غفلت قرار نگیرند.

قاسمی ادامه داد: لرستان و به‌ویژه شهر خرم‌آباد دارای ظرفیت‌های منحصربه‌فردی است و مسلماً اگر از همه این ظرفیت‌ها استفاده شود، مورد توجه سرمایه گذران قرار گرفته و وضعیت اقتصادی و درآمدزایی آن نیز متحول خواهد شد.

گفتنی است، خرم‌آباد با حدود ۴۵۰ هزار نفر جمعیت، بیست و سومین شهر پرجمعیت ایران و مرکز لرستان است که در ارتفاع ۱۱۴۷٬۸ متری از سطح دریا و در میان کوه‌های زاگرس و در ۴۹۰ کیلومتری تهران واقع شده است.

منبع:ایسنا

مرتبط:فلک‌الافلاک _چشم‌گیرترین اثر تاریخی خرم آباد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *