۶ فرودگاه برتر جهان

زمانی که در حال پرواز هستید و آسوده در هواپیما نشسته‌اید، شاید خبر از این موضوع نداشته باشید که در پشت‌صحنه‌ی هر پرواز، چند نفر و چه ساختار بزرگی در فرودگاه در حال تنظیم و نگهداری لحظه‌ی پرواز شما هستند.

البته طبیعی است که تا خود شخص مستقیم در حال فعالیت درزمینهٔ حساسی مانند پرواز و به‌طورکلی هوانوردی نباشد، نمی‌تواند درک درستی از موضوع پیدا کند. در فرصت پیشرو، علاوه بر حساسیت این صنعت جهانی و بررسی زوایای پنهان آن، نگاهی هم به ده فرودگاه برتر جهان می‌اندازیم و به‌طور واضح با مشخصه‌هایی که این ده فرودگاه را از دیگر فرودگاه‌های جهان تمیز داده است آشنا می‌شویم.

بهترین فرودگاه، بهترین پرواز

قبل از معرفی این ده فرودگاه برتر، باید چند نکته را در مورد هر پروازی به یاد داشته باشیم. اول‌ از همه، باید دقت داشت که پرواز خوب، مستلزم فرود در فرودگاهی با کیفیت و معتبر است. پرنده‌ای افسانه‌ای مانند ققنوس را تصور کنید که بال‌هایش با طول زیاد در آسمان در حال پرواز است و عضلات قدرتمندش را به زیبایی حرکت می‌دهد. بی‌شک از دیدن چنین صحنه‌ای لذت می‌برید اما ته به حال به این نکته فکر کرده‌ایم که مکان نشستن این پرنده افسانه‌ای، قله‌های مرتفع، سرسخت و امن است؟ حتی برای پرنده‌ای با این قدرت هم جای امنی برای نشستن باید باشد؛ و گرنه او هم موفق به فرود موفقیت‌آمیزی نمی‌شود و هر آنچه رشته، پنبه می‌شود. در بسیاری از گزارش‌هایی که از نقص پرواز هواپیماهای جان به دربرده در جهان، می‌بینیم که دو عامل باعث نجات جان مسافران شده است؛ اول، خلبان شجاع و با تجربه آن هواپیما و دوم، فرودگاهی که هنگام فرود هواپیمای منقوص، امکانات و آمادگی لازم را برای یک فرود پراضطراب داشته است!

ال پرات د یبرگات در بارسلون

در حالی‌ که هر روز، بسیاری از فرودگاه‌ها درخواست‌های فرود را از طرف هواپیماها نادیده می‌گیرند و رد می‌کنند، هستند فرودگاه‎هایی که خانه امن هر فرودی از هر نقطه‌ای از دنیا هستند. ال پرات د یبرگات در شهر بارسلون یکی از همان خانه‌های امن فرود در جهان است.

سانتوس دوموند در ریو دو ژانیرو

بعد از تعطیلی کای تاک در هنگ کنگ در سال ۱۹۹۱ و پایان صحنه‌های رؤیایی که هواپیماهای در حال فرود این فرودگاه از ساختمان‌های سربه‌ فلک‌کشیده این شهر به مسافران می‌دادند، نوبت به فرودگاه سانتوس دوموند در ریو دو ژانیرو رسید. در حال حاضر، بسیاری از مسافران برزیل، به‌عمد، پروازی را انتخاب می‌کنند که فرودگاهش، سانتوس دوموند باشد؛ آتش این انتخاب از زیر سر کسی بلند می‌شود که محل ساخت این فرودگاه را انتخاب کرده است.

بین‌المللی کانسای در اوساکا

این فرودگاه در میان معماران فرودگاه‌ها و ساختمان‌های بزرگ شهری به فرودگاه خط‌کشی شده معروف است. کارشناسان این حوزه می‌گویند دقت و طراحی فرودگاه بین‌المللی کانسای آدم را یاد طراحی‌های کاغذی می‌اندازد که با خط کش و مداد شکل‌ گرفته‌اند. حتی رودخانه مصنوعی این فرودگاه هم از چنین نظمی برخوردار است. تصویر هوایی گیت‌های فرودگاه بین‌المللی کانسای با این‌که پیچیده هستند، درعین‌ حال از زیبایی منحصربه‌ فردی برخوردارند. بعضی از سازه‌های نمادین این فرودگاه از روکش نقره‌ای ساخته‌ شده‌اند تا در شب و با نورپردازی ویژه‌ای، بتوانند نماد خاصی از مقاومت ملت ژاپن را برای مسافران به نمایش بگذارند. علائم هشداری که در فرودگاه کانسای کار گذاشته‌شده‌اند، می‌توانند هر نوع خطری را پیش‌بینی کنند و به‌موقع مسئولین فرودگاه را از خطر آگاه کنند.

چک لپ کوک در چین

یکی از دیگر از شاهکارهای نورمن فاستر فرودگاه چک لپ کوک در هنگ کنگ است؛ اما به انصاف، فرودگاه چک لپ کوک در میان آثار فاستر چیز دیگری است! طراحی این فرودگاه کاملاً نمادین است! همه می‌دانند که نماد پررنگ و جهانی چین چیست. بله یک اژدهای بزرگ و قدرتمند. طرح این فرودگاه یک اژدهایی است که اگر در هنگ کنگ ایستاده باشید، نمی‌توانید آن را نادیده بگیرید.

باراخاس در مادرید

فرودگاهی معروف که نه‌تنها مادرید بلکه تمام اسپانیا و کشورهای آمریکای لاتین آن را می‌شناسند. سقف چوبی و منحنی عسلی‌رنگ آن بیش از هر چیز دیگری، آن را معروف و همین‌طور محبوب کرده است. ستون‌ها و سقف همگی از چوب بامبو ساخته‌ شده‌اند. بوی این چوب‌ها احساس اضطراب قبل از پرواز را در مسافران از بین می‌برد و با معماری بی‌نظیر وبی نقص، فرودگاه باراخاس به مسافران خود قوت قلبی می‎دهد که ما بهترین را برای شما انتخاب کرده‌ایم! نگران هیچ‌چیز نباشید!

شارل دو گل در پاریس

این فرودگاه در سال ۱۹۷۴ افتتاح‌ شده است. از همان آغاز فعالیت، مشخص بود که معماری آن با دیدی آینده‌نگر ساخته‌شده است. طراحی آن به‌صورت تونل‌های بزرگی است که مسافران را با نظم خاصی از تمام مراحل لازم برای آمادگی سفر می‌گذراند و بدون آن‌ که ایستادن در صف آن‌ها را مضطرب و خسته بکند، آن‌ها را مستقیم به خط پرواز هدایت می‌کند. ترمینال اصلی این فرودگاه بدون هیچ دغدغه و عجله‌ای می‌تواند هزاران مسافر را در طول شبانه‌روز، راهی مقصدشان بکند.

منبع:ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *