هتل‌ قو

آخرین جزییات از وضعیت احیای عمارت “هتل‌قو” اهواز

سرپرست اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اهواز با بیان این‌که خوشبختانه پس از کش و قوس‌های فراوان هماهنگی‌های موثری میان مالک و اداره‌کل استان در راستای احیای “هتل‌قو” ایجاد شده است، گفت: در حال حاضر، پلان مدیریت بنا و فازبندی مرمت و احیای آن در حال شکل‌گیری است.

تبار قریب اظهار داشت: هتل‌قو یکی از بناهای شاخص شهر اهواز است که ساخت آن در اواخر دوره قاجار آغاز شد و در سال ۱۳۷۹ با شماره ۳۳۵۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

او ادامه داد: این بنا دارای آرایه‌های متنوع معماری از جمله کاشی‌کاری‌ پیرامون ورودی و سردر، تزئینات و گچ‌بری و تشکیل‌شده از فضاهای متنوع و وابسته به هم با فضای سبزی دلنشین است.

بنا بر اعلام سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اهواز؛ ارزش‌، موقعیت بنا، قرارگیری در بافت تاریخی، همجواری با رودخانه کارون و چشم‌انداز زیبا، ظرفیت بسیار مناسبی برای احیاء و بهره‌برداری از این اثر و ایجاد کاربری متناسب و در شان بنا به وجود آورده است.

او تصریح کرد: در سال‌های گذشته و پس از طی روند ثبت، اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان اقدام به تهیه طرح مرمت و ساماندهی برای این بنا کرد و سپس در قالب پروژه مرمت و در دو مرحله اقدامات حفاظتی و رفع خطر شامل مرمت بدنه‌های زیرزمین، اصلاح و مرمت بخش‌های آسیب دیده پله شرقی، تثبیت و مرمت بخش‌های در معرض خطر سقف‌ها، اجرای عایق بام، شمع‌بندی و مهاربندی، اصلاح بازشوها و مرمت جداره‌های سنگی و آجری انجام شد.

قریب با بیان این‌که خوشبختانه در سالیان اخیر انجمن‌های غیردولتی و گروه‌های مردمی نیز در فرآیند احیای بنا ایفای نقش کرده‌اند، گفت: هماهنگی‌های موثری نیز بین مالک و اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایجاد شده است و در همین زمینه و پیرو اقدامات انجام‌شده، سرانجام در اولین گام، هفته گذشته، شرایط برای بازگشایی درب‌های هتل‌قو و حضور بازدیدکنندگان ‌و علاقه‌مندان به آثار و بناهای تاریخی در این بنا میسر شد.

به نقل از اداره کل میراث فرهنگی خوزستان، او اظهار کرد: به منظور تداوم اقدامات مؤثر نیز، در حال حاضر، پلان مدیریت بنای پیش‌گفته و فازبندی مرمت و احیای آن با همکاری مالک و اداره‌کل استان در حال شکل‌گیری است.

سرپرست اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اهواز در پایان تأکید کرد: استفاده از ظرفیت مشارکت بخش خصوصی و پشتیبانی و حمایت‌های بخش‌های دولتی و شهرداری قطعا به تسریع در روند مرمت، احیا و بهره‌برداری از اثر ثبت‌ملی هتل قو منجر خواهد شد.

منبع:ایسنا

مرتبط:

همه چیز درباره دیدنی‌های اهواز

در مورد پل سفید اهواز چه میدانید؟

اهواز و جاذبه های گردشگری بی نظیرش

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *