درگاه قلی‌بیگ کرمان

آغاز مرمت بنای تاریخی تخت درگاه قلی‌بیگ کرمان

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان گفت: مرمت تخت ‌درگاه قلی‌بیگ کرمان از ابتدای هفته گذشته آغاز شده و به زودی کاربری آن در قالب فرهنگی و گردشگری تغییر خواهد یافت.

“فریدون فعالی” در جلسه کارگروه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان اظهار کرد: مرمت تخت درگاه قلی‌بیگ کرمان از ابتدای هفته گذشته آغاز شده و به زودی کاربری آن در قالب فرهنگی و گردشگری تغییر خواهد یافت و برای نگهداری از این بنای تاریخی به همکاری انجمن‌های میراث‌فرهنگی استان نیاز داریم تا بار دیگر تخت درگاه‌قلی‌بیگ به یکی از جاذبه‌های پربازدید گردشگری کرمان مبدل شود.

وی با اشاره به اینکه برخی از بناهای با ارزش تاریخی نیاز به مرمت و بازسازی دارند ولی مالک اصلی ندارند، گفت: در این مورد باید از طریق قانون وارد عمل شد و آنها را مرمت و در قالب فرهنگی و گردشگری تغییر کاربری داد.

فعالی به قبه سبز به عنوان برند گردشگری کرمان اشاره و تصریح کرد: خوشبختانه گمانه زنی‌های بنای تاریخی قلی‌بیگ به پایان رسیده و با تعیین عرصه پیشنهادی عملیات کاوش آن آغاز و ادامه خواهد یافت.

همچنین “مصطفی آیت‌اللهی موسوی” معاون عمرانی استانداری کرمان نیز در این جلسه به همکاری انجمن های میراث فرهنگی با اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان اشاره کرد و گفت: از ظرفیت‌ انجمن‌های میراث‌فرهنگی برای شناسایی بناهای تاریخی واجد ارزش این استان استفاده حداکثری شود.

وی افزود: این همکاری‌ها به منظور حفاظت و صیانت از آثار تاریخی و فرهنگی استان کرمان لازم و ضروری است.

در این جلسه “مجتبی شفیعی” معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان گفت: متاسفانه در چند سال اخیر ردیف بودجه‌ای در اعتبارات ملی و استانی برای مستندسازی و تهیه پرونده‌های ثبتی بناهای تاریخی این استان در نظر گرفته نشده است.

وی در ادامه به هدایت پروژه‌ها و پژوهش‌های دانشجویان رشته‌های معماری و مرمت ابنیه تاریخی از سوی دانشگاه‌ها به حوزه مستندسازی و تهیه پرونده‌های ثبتی ابنیه‌تاریخی استان کرمان اشاره و اظهار کرد: همراهی و کمک انجمن‌های دوستدار و حامی میراث‌فرهنگی نیز در این زمینه می ‌تواند تاثیر زیادی داشته باشد.

شفیعی با اشاره به نقش آفرینی دستگاه‌های دولتی در راستای حفاظت، مرمت و احیای ابنیه تاریخی بیان کرد:‌ طبق قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور دستگاه‌های اجرایی مکلفند به منظور صیانت از میراث‌فرهنگی و حمایت از صنایع‌دستی و تشویق و توسعه گردشگری هزینه‌های مربوط به پژوهش، حفاظت و مرمت آثار منقول و غیرمنقول ثبت شده در فهرست آثار ملی و فهرست‌های ذیربط آثار در اختیار و در حیطه وظایف تخصصی همان دستگاه را در قالب بودجه سنواتی از محل اعتبارات خود تامین کنند.

وی ادامه داد: باتوجه به اهمیت مرمت بناهای تاریخی، فرهنگی و احیای بافت‌های ارزشمند کشور، به تمامی دستگاه‌های اجرایی اجازه داده می‌شود بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی ثبت شده در فهرست آثار ملی در اختیار خود را با تعیین کاربری مشخص شده از سوی وزارت میراث فرهنگی به بخش خصوصی و تعاونی واگذار کنند.

منبع:ایسنا

مرتبط:

کرمان ، دیار کریمان

عمارت «تخت دریا قلی بیگ» کرمان در بلاتکلیفی

زخم‌هایی بر تن عمارت تخت درگاه قلی بیگ کرمان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *