پره‌ صیادی گیلان

اقامت گردشگران در پره صیادی گیلان

معاون گردشگری میراث فرهنگی گیلان از اجرای آزمایشی طرح استفاده دو منظوره از جایگاه‌های پره صیادی در گیلان خبر داد و گفت: دوره‌های مقدماتی آشنایی با گردشگری جهت استفاده دو منظوره از جایگاه‌های پره در قالب خانه مسافر برای اعضای ۶ پره صیادی برگزار و گواهینامه‌های شرکت در این دوره‌ها نیز صادر شده‌ است.

حمیدرضا آذرپور در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به برنامه‌ریزی برای اجرای آزمایشی طرح استفاده دو منظوره از پره‌های صیادی در گیلان، اظهار کرد: باتوجه به ظرفیت‌های گردشگری جایگاه‌های پره صیادی و در راستای ارتقای وضعیت اقتصادی آن‌ها در گیلان، پس از برگزاری جلسات متعدد با اداره کل تعاون، کار و رفاه‌ اجتماعی و بازدید از امکانات موجود و ارائه راهنمایی‌های لازم با طرح استفاده دو منظوره از جایگاه‌های پرده صیادی به عنوان خانه‌مسافر موافقت شد و در صورت اصلاح وضع موجود و اعمال تغییرات لازم می‌توانند برای اخذ مجوزهای لازم اقدام کنند.

معاون گردشگری میراث فرهنگی گیلان با تاکید بر لزوم آموزش‌های لازم در این زمینه به صاحبان این جایگاه‌ها، افزود: با پیشنهاد معاونت گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان و همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دوره‌های مقدماتی آشنایی و آموزش مبانی گردشگری به صورت آزمایشی برای اعضای ۶ پرده صیادی برگزار و گواهینامه‌های شرکت در این دوره‌ها نیز صادر شده‌ است.

وی با بیان اینکه گردشگری خلاق امکان استفاده از ظرفیت‌های مغفول استان را فراهم می‌کند، ادامه داد: یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های گردشگری گیلان، توسعه گردشگری کشاورزی است و اجرای این طرح بر اساس استانداردهای لازم، در صورت موفقیت و اقبال عمومی می‌تواند زمینه‌ساز فعال شدن یکی دیگر از ظرفیت‌های این استان در صنعت گردشگری و توسعه آن باشد.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان با تشریح مزیت‌های استفاده دو منظوره از جایگاه‌های پره صیادی خاطرنشان کرد: صیادی یکی از شغل‌های اصلی فصلی مردم در گیلان است و این فعالیت حرفه‌ای علاوه‌بر اینکه شغل جمع کثیری از مردم منطقه است، فرهنگ، آیین و شیوه خاصی از زندگی مردمان گیلان را نیز یادآور می‌شود و با استفاده دو منظوره از این جایگاه‌ها ضمن ایجاد فضای اسکان، گردشگران از نزدیک می‌توانند با زندگی صیادان و فرهنگ صید در گیلان آشنا شده و تجربه همراهی با صیادان را در دوره‌های مجاز صید داشته باشند.

به گزارش ایسنا؛ صید پره یا تور گستر یکی از قدیمی‌ترین روش‌های صید ماهیان استخوانی از جمله ماهی سفید در حاشیه جنوبی دریای کاسپین و میراث فرهنگی ناملموس گیلان است. در این روش یک سر توری که معمولا ۱۰۰۰ متر طول و ۷ الی ۱۰ متر ارتفاع دارد در دریا گسترده می‌شود و سر انتهایی تور با فاصله حدود ۱۰۰ متری از نقطه اولیه به ساحل بازمی‌گردد. قطر سوراخ‌های تور پره به اندازه‌ای است که تنها ماهیان بالغ را صید کرده و بنابراین در حفظ ذخایر آبزیستی و بچه ماهی‌ها بسیار مؤثر است. در گذشته کشیدن و جمع کردن تور توسط نیروی صیادان و با کمک حیوانات صورت می‌گرفته‌ و صیادان با خواندن اشعار محلی انسجام و شور ویژه‌ای را ایجاد می‌کردند. اما امروزه این کار توسط نیروی مکانیکی تراکتور صورت می‌گیرد.

منبع:ایسنا

مرتبط:

ییلاقات رویایی و شگفت انگیز ماسال گیلان

ساحل چمخاله _ساحلی اروپایی در گیلان

آیا از عروس گیلان و بهشت‌های زمینی خبر دارید؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *