باتوم کوهنوردی-رشته کوهنوردی

تورهای مجازی عامل بدنامی و تخریب رشته کوهنوردی است

رییس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی ایران گفت: متاسفانه تورگردانی و فعالیت‌های مجازی توسط افراد بی‌تجربه باعث بدنامی رشته کوهنوردی شده است.

رضا زارعی در مجمع سالیانه هیات رشته کوهنوردی و صعودهای ورزشی خراسان رضوی، اظهار کرد: در دو ماه ابتدای سال ۹۹، به دلیل شیوع کرونا و قرنطینه، هیچ فعالیتی نداشتیم، اما از خردادماه به بعد با مساعدت وزارت ورزش و جوانان، فعالیت‌هایمان به ویژه در بخش آموزش بیشتر شد. در حال حاضر بالغ بر ۹۶ هزار ورزشکار فعال در پرتال فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی فعالیت دارند و حدود ۶۰ هزار نفر هم دوره‌های آموزشی سال جاری را پشت سر گذاشته‌اند.

وی افزود: در دو بخش همگانی و قهرمانی در سال های ۹۸ و ۹۹ عملکرد خوبی داشتیم. در سال ۹۸ وزارت ورزش و جوانان حمایت خوبی از بعد همگانی این ورزش داشت. امسال هم دوره‌های جدیدی در بعد همگانی آغاز کردیم و بیشتر تمرکز خود را بر روستاها و دامنه‌نشین‌ها گذاشتیم.

رییس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی ایران خاطر نشان کرد: موازی‌ کاری باشگاه‌ها با گروه‌های مجازی عامل تخریب کوهستان و کوهنورد است و اختلافات زیادی بین این دو وجود دارد. فعالیت‌های طبیعت گردی بی‌رویه باشگاه‌ها و نیز ورود گروه‌ها و سازمان‌های مجازی به حوزه کوهستان کاملا خطرناک و مخرب است.

زارعی عنوان کرد: متاسفانه شاهد این هستیم که بسیاری از افراد که عمدتا مربیان مورد تایید فدراسیون هم هستند، بدون توجه به نیازهای اولیه و اخذ مجوزهای لازم، اقدام به فعالیت در فضای مجازی و تورگردانی می‌کنند. حوادث زیادی هم متاثر از همین بی‌توجهی است و سبب بدنام شدن فعالیت باشگاه‌ها می‌شود.

وی ادامه داد: ممانعت سازمان‌های مربوطه از فعالیت این گروه‌ها کافی نبوده و لازم است باشگاه‌ها با اخذ مجوزهای لازم اقدام به فعالیت‌ کنند تا جای هیچ بهانه‌ای نباشد. تورگردانی بدون مجوز توسط باشگاه‌ها، کار را برای آژانس‌های گردشگری سخت کرده است.

رییس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی ایران گفت: حوادث کوهستان در چند وقت اخیر زیاد بوده و نباید تصور کرد که آسیب‌دیدگان کوهنورد حرفه‌ای هستند، بلکه بسیاری از آن‌ها افراد بی‌تجربه‌ای هستند که بدون مجوز و در قالب تیم چند نفره اقدام به صعود می‌کنند.

زارعی بیان کرد: تمام سعی فدراسیون و هیات‌های ورزشی استان‌ها بر این است که افراد علاقه‌مند را جذب باشگاه‌ها کنیم تا به صورت سازمان‌دهی شده به فعالیت خود بپردازند. در سال‌های قبل حداقل دو دوره رقابت‌های استعدادهای برتر داشتیم که در بخش سنگ‌نوردی پسران، خراسان رضوی توانست مدال‌های خوبی را کسب کند. نکته مهم در خصوص توجه هیات به بخش بانوان است و باید از پتانسیل بالای استان استفاده شود.

وی تشریح کرد: برای سال ۹۹ برنامه داشتیم تا در دوی کوهستان و درای تولینگ، بتوانیم رقابتهای استعدادهای برتر را در تابستان و زمستان برگزار کنیم. یخ‌نوردی در خراسان رضوی آینده خوبی دارد و احتمالا تا چند سال آینده هم وارد رقابت‌های المپیک خواهد شد.

منبع:ایسنا

مرتبط:

تجربه ی کوهنوردی در کوه های قوشاداغ

در چه سفرهایی از باتوم کوهنوردی استفاده کنیم؟

کوهنوردی در زیباترین کوه های جهان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *