هتلداران استان کرمان-صنعت گردشگری-صنعت هتلداری

خسارت ۶۷ میلیاردی کرونا به هتلداران استان کرمان

رییس جامعه هتلداران استان کرمان با اشاره به اینکه در اسفندماه، ۹۰ درصد واحدهای اقامتی استان کرمان بسته بود و در فروردین و در طرح فاصله گذاری اجتماعی حدود ۹۹ درصد تعطیل و تنها یکی، دو واحد کشیک فعال بودند، در ادامه درباره وضعیت نیروی انسانی واحدهای اقامتی بیان کرد: بحث تعدیل نیرو فعلا در برنامه همکاران نیست و معرفی به سامانه‌ بیمه بیکاری انجام شده تا ارتباط کارگر و کارفرما قطع نشود و برخی کارفرمایان خودشان حقوق نیروها را پرداخته اند.

“جاوید سبحانی” در گفت وگو با ایسنا درباره خسارت وارد شده به مجموعه های اقامتی استان کرمان در پی شیوع کرونا اظهار کرد: در اسفند ۹۸ و فروردین ماه جاری و با شیوع کرونا، به واحدهای تحت پوشش جامعه هتلداران استان از جمله هتل ها، اقامتگاه های سنتی، مهمانپذیرها و… ۶۷ میلیارد تومان خسارت وارد شده است.

وی افزود: درصد اشغال مجموعه های اقامتی استان در اسفندماه به زیر ۵ درصد رسیده و در فروردین صفر شده است.

سبحانی با اشاره به اینکه در اسفندماه، ۹۰ درصد واحدهای اقامتی استان کرمان بسته بود و در فروردین و در طرح فاصله گذاری اجتماعی حدود ۹۹ درصد تعطیل و تنها یکی، دو واحد کشیک فعال بودند، در ادامه درباره وضعیت نیروی انسانی واحدهای اقامتی بیان کرد: بحث تعدیل نیرو فعلا در برنامه همکاران نیست و معرفی به سامانه‌ بیمه بیکاری انجام شده تا ارتباط کارگر و کارفرما قطع نشود و برخی کارفرمایان خودشان حقوق نیروها را پرداخته اند.

هتلداران استان کرمان

رییس جامعه هتلداران استان کرمان در بخش دیگری از سخنانش گفت: اکنون گردشگری دچار بحران شده و دولت در مواقع بحران کمک بلاعوض می کند.

سبحانی افزود: پرداخت تسهیلات ۱۲ درصدی و امهال اقساط دردی از فعالان گردشگری دوا نمی کند و انتظار این است که دولت در مرحله اول برای واحدهایی که دارند نابود می شوند، نقدینگی تامین کند تا بتوانند خود را سرپا نگه دارند، به ویژه واحدهای ضعیف.

وی با بیان اینکه در مرحله دوم باید کمک بلاعوض بشود، زیرا کسی که فعالیت نداشته چگونه می‌تواند قسط تسهیلات بپردازد بیان کرد: ما مصوبه ای برای تعطیلی هتل ها نداشتیم اما به دلیل نبود مسافر و حفظ سلامتی هموطنان و کارکنان مجموعه، هتل ها تعطیل کردند و انتظار است مسوولان و دولت همکاری کرده و مشکلات را دریابند.

رییس جامعه هتلداران استان کرمان با اشاره به اینکه نفع فعالیت گردشگری به دولت هم می‌رسد، گفت: پیشنهاد این است عوارض مختلف واحدهای اقامتی و مالیات ها تا آخر امسال بخشیده شود.

سبحانی بیان کرد: همچنین پیشنهاد ما این است برای جبران بخشی از خسارت وارد شده به واحدهای اقامتی استان در پی شیوع کرونا، حق بیمه سهم کارفرما از ۲۳ درصد به ۱۰ درصد تخفیف داده شود.

منبع:ایسنا

مرتبط:هشدار رییس جامعه هتلداران: موج بزرگ بیکاری در راه است

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *