مازندران-گردشگری مازندران

زمزمه تعطیلی گردشگری مازندران در پی اوج‌گیری کرونا

هنوز حدود ۲ ماه از بازگشایی تدریجی تاسیسات گردشگری مازندران نمی‌گذرد که زمزمه‌های آغاز موج دوم شیوع ویروس کرونا بار دیگر لرزه تعطیلی بر اندام اقتصاد گردشگری استان انداخته است.

ویروس کووید ۱۹ که در تاریخ ۳۰ بهمن به صورت رسمی وارد استان مازندران شد، علاوه بر مردم تمامی بخش های اقتصادی استان را نیز از همان روزهای نخست مورد حمله قرار داد و خسارات سنگینی تاکنون به اقتصاد مازندران وارد کرد. این ویروس در مازندران بیش از هر بخش دیگری ، بزرگ ترین صنعت گردشگری کشور را در این استان تحت تاثیر خود قرار داد، صنعتی که بیش از ۱۵۰ هزار نفر شاغل دارد که از این تعداد حدود ۱۶ هزار نفر به صورت مستقیم در تاسیسات گردشگری مشغول فعالیت هستند.

شیوع ویروس کرونا با اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و ممنوعیت گسترده تردد و فعالیت در مازندران از اواخر فروردین ماه سیر نزولی را طی کرد و کاهش مبتلایان باعث شد ستاد ملی کرونا از اواسط اردیبهشت ماه دستور کاهش محدویت ها را صادر کند و از اوایل خرداد بود که تاسیسات گردشگری مازندران به عنوان آخرین کسب و کارها به چرخه فعالیت بازگشتند.

کاهش محدودیت های فاصله گذاری اجتماعی منجر به موج تازه ای از مسافرت ها به استان سرسبز مازندران شد و این وضعیت از یک طرف به تاسیسات خسارت دیده گردشگری مازندران جان تازه ای بخشید، از طرف دیگر موج بزرگی از نگرانی برای بازگشت پیک شیوع کرونا به استان ایجاد کرد.

افزایش حضور مسافران از یک طرف و عادی انگاری مردم که تقریبا با اجرای پروتکل های بهداشتی در تضاد بود نگرانی ها را از جان گرفتن دوباره کرونا در استان قوت بخشید. مثل اینکه نگرانی ها در این زمینه نیز بی دلیل نبوده زیرا در یک هفته اخیر دستکم پنج شهرستان استان به وضعت قرمز کرونایی وارد شده و تعداد مبتلایان روند صعودی را طی می کند.

بر اساس آمار دانشگاه علوم پزشکی مازندران فقط در شبانه روز گذشته ۱۱۶ بیمار جدید مشکوک مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان های مازندران بستری شدند. همچنین طی یک هفته اخیر تعداد بیماران بستری مشکوک مبتلا به ویروس کرونا تنها در بیمارستان های زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی مازندران رشد ۶۵ درصدی داشته و اکنون به ۴۴۸ نفر رسیده است. آمار بیماران بستری در بیمارستان های زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی بابل جداگانه منتشر می شود و در آنجا نیز بیش از یکصد نفر بستری هستند.

این مسئله گمانه زنی ها در مورد آغاز پیک دوم ویروس کرونا را افزایش داده است . حال گردشگری مازندران تقریبا جان دوباره از خسارات پیک نخست ویروس کرونا گرفته است ، با ترس تعطیلی دوباره رو به رو شده است.

جمعه گذشته استاندار مازندران به عنوان ریس ستاد استانی مقابله با ویروس کرونا اعلام کرد که محدودیت های کرونایی به شهرهای قرمز باز خواهد گشت که یکی از این محدودیت ها که تجربه تلخی برای گردشگری آورد تعطیلی گسترده تاسیسات و همچنین ممنوعیت در ورود مسافران بود. استاندار مازندران زمانی این مسئله را اعلام کرد که تنها ۲ شهر استان در وضعیت قرمز قرار داشتند و اکنون این آمار به پنج شهرستان رسیده است.

حال تعطیلی دوباره صنعت گردشری استان به دغدغه بزرگی برای فعالان این حوزه تبدیل شده است که روز به روز با افزایش آمار مبتلایان تقویت می شود.

مازندران

تعطیلی دوباره کرونایی مساوی با ورشکستگی گردشگری

بسیاری از کارشناسان و مسئولان گردشگری معتقد هستند که چنانچه آغاز موج دوم شیوع ویروس کرونا منجر به تعطیلی گردشگری شود، صنعت گردشگری استان با ورشکستگی و بیکاری عمده مواجه خواهد شد. همچنین به گقته برخی پزشکان در صورت عبور تعداد مبتلایان از یک حد خاصی تعطیلی گردشگری استان و بازگشت به شرایط قرنطینه دور از ذهن نخواهد بود.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران در گفت گو با ایرنا اظهار داشت: خسارت ویروس کرونا فقط به گردشگری مازندران ختم نمی شود و تمام کشور و گردشگری جهانی را آسیب زده است.

به گفته مهران حسنی ، مازندران به عنوان قطب گردشگری کشور بیشترین خسارت و آسیب را از ناحیه تعطیلی ویروس کرونا دیده است که اکنون از تحمل و توان مجموعه های گردشگرانه خارج شده است.

وی پیک دوم شیوع ویروس کرونا را برای صنعت نوپای گردشگری مازندران کشنده توصیف کرد و گفت: ما در آستانه ورود به یک بحران بزرگ اقتصادی در صنعت گردشگری مازندران و حتی کشور هستیم.

معاون گردشگری مازندران اظهار داشت: کنترل خسارات گردشگری از ما و خود مجموعه ها خارج شده و اکنون منتظر هستیم بزرگان کشور چه تصمیم می گیرند و این ویروس نیز تاکی در کشور تداوم خواهد داشت.

به گفته معاون گردشگری مازندران ، تا به امروز نیز بسیاری از مشاغل وابسته به گردشگری در مازندران در شرف ورشکستگی هستند، و ورود به پیک دوم و بازگشت تعطیلی ها عملا مهر ورشکستگی بر گردشگری خواهد زد.

مازندران-شمال کشور

تحقق پیش‌بینی‌ها در سایه کاهش محدودیت

یک پزشک عمومی حدود یک ماه پیش در گفت و گو با خبرنگار ایرنای مازندران پیش بینی کرده بود : ممکن است باز شدن جاده‌ها و کاهش محدویدت در کوتاه مدت برای بازاریان سودآور باشد و تکانی به اقتصاد مازندران بدهد اما این استان را با بحرانی جدی رو به رو می کند.

قربان نژاد احتمال عدم استقبال مسافران برای مسافرت به مازندران را خوش بینی کاذب عنوان کرده ، و گفته بود : با باز شدن جاده های مازندران ، استان وارد بحران جدی از شیوع ویروس کرونا خواهد شد.

این پزشک در آستانه کاهش محدودیت های کرونایی ، برداشتن محدودیت تردد آن هم برای استان گردشگر و مسافر پذیری مانند مازندران را ریسک بزرگ دانست و گفته بود که در صورت سرعت گرفتن شیوع دوباره ویروس کرونا خسارات اقتصادی چندین برابر خواهد بود.

وی پیش از این به خستگی آشکار کادر درمانی و پزشکی استان اشاره کرده بود و گفت : در شرایط فعالی کادر پزشکی توان پاسخگویی به موارد مشکوک داخلی مازندران را نداشته و بسیاری را به قرنطینه خانگی هدایت می کنند حال تصور کنید که همین کادر درمانی خسته و آسیب پذیر بخواهد جمعیت بیشتری با ورود مسافران بپذیرد.

تعطیلی کرونایی شایع یا واقعیت

اظهارات معاون گردشگری مازندران در حالی است که تعطیلی و محدودیت های ناشی از پیک دوم شیوع ویروس کرونا هنوز به عنوان گزینه از سوی مسئولان مطرح نشده است در حالی که میان مردم و خود مجموعه های گردشگری دهان به دهان می شود.

در بررسی خبرنگار ایرنا تقریبا همه کارکنان و مسئولان تاسیسات گردشگری به خصوص هتل ها نسبت به تعطیلی بخش گردشگری ناشی از پیک دوم کرونا ابراز نگرانی کرده اند.

مدیر یکی از اقامتگاه های گردشگری مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه میزان خسارت مجموعه های گردشگری تا به امروز بسیار بیشتر از آمارهای اعلام شده است ، گفت: تا این لحظه خسارت تعطیلی کرونایی از میزان سرمایه و تاب آوری ما خارج شده است.

قلی پور تاکید کرد : در صورت ورود به موج دوم و تداوم شیوت کرونا تا پایان تابستان خسارت ها بسیار شدید و خردکننده خواهند بود.

وی با اشاره به اینکه مجموعه های گردشگری بر درآمد و هزینه مداوم وابسته هستند ، گفت : ورود به پیک دوم نه تنها تاب‌آوری را از گردشگری خواهد گرفت، بلکه بسیاری را از گردونه فعالیت اقتصادی خارج می کند.

شنیده ها و امار و ارقام حکایت از واقعی بودن پیک دوم شیوع ویروس کرونا دارد ، اما اینکه چقدر جدی خواهد بود که منجر به تعطیلی دوباره شود هنوز کسی خبر ندارد و نمی تواند پیش بینی کند.

آموزش‌های عمومی سفر در شرایط کرونا

رعایت بهداشتی تنها راه حل

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران رعایت پروتکل های بهداشتی را تنها راهکار برای مقابله با ویروس کرونا عنوان کرد و گفت : فقط با فاصله گذاری اجتماعی و بهداشت فردی می توان از خسارات جانی و  مالی پیشگیری کرد.

دکتر سیمین بابایی افزود : استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی کننده باید به یک فرهنگ تبدیل شود تا اینکه از این شرایط خطرناک با کمترین خسارت عبور کنیم.

وی از مردم خواست تا در صورت امکان کمترین میزان تردد در اماکن عمومی را داشته باشند و سعی کنند بیشتر در منازل خود سر کنند.

بابایی با بیان اینکه باید زیست در شرایط کرونایی برای همه یک تکلیف شود ، افزود: مردم نباید با بی اعتنایی شرایط را برای شیوع ویروس مهیا و آسیب ها و خسارات را برای خود و اطرافیانشان افزایش دهند.

طبق آمارها و بررسی تاسیسات رسمی شیوع ویروس کرونا تا به امروز حدود ۲ هزار میلیارد تومان به بخش گردشگری استان مازندران خسارت وارد کرد که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان خسارتها بیش از این است.

منبع:ایرنا

مرتبط:

آب بندان _جاذبه جدید روستاهای هدف گردشگری مازندران

بایدها و نبایدهای سفر به مازندران در ایام کرونایی

قلعه پولاد صعودی به قدمت تاریخ مازندران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *