سال جدید با سامانه جامع گردشگری تهران آغاز می شود

سال جدید با سامانه جامع گردشگری تهران آغاز می شود

بر اساس سخنان رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران، سامانه جامع گردشگری تهران تا پیش از نوروز ۹۹ راه اندازی می شود.

جریان از چه قرار است؟

مهرشاد کاظمی در یک نشست خبری پیرامون سامانه جامع گردشگری تهران گفت: تهران، با وجود ظرفیت ها و جاذبه های فراوان گردشگری، فرهنگی، هنری و موزه ها همچنان برای گردشگران ناشناخته است. به همین دلیل، برنامه های کوتاه مدت و میان مدتی را برای معرفی این شهر و جاذبه های آن در دستور کار قرار داده ایم که تدوین و راه اندازی سامانه جامع گردشگری تهران از جمله آن هاست. وی افزود: سعی کرده ایم در سامانه جامع گردشگری شهر تهران، تمامی اطلاعات این حوزه، تاریخچه ای از بناهای تاریخی و اطلاعات مورد نیاز درباره مراکزی همچون سینماها، موزه ها، تئاترها، مسیرهای دسترسی به این اماکن و مراکز خدماتی را گردآوری و معرفی کنیم. رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران تصریح کرد: این سامانه بر مبنای اپلیکیشن و سایت http://visit.tehran.ir/ طراحی شده که فاز اول آن تا پیش از نوروز ۹۹ و فازهای بعدی آن در تابستان راه اندازی خواهند شد. وی اظهار داشت: بانک اطلاعات گردشگری دیگر سامانه ای است که تا پیش از نوروز ۹۹ با تاکید بر مباحث پژوهشی راه اندازی خواهد شد و در آن اطلاعات پایان نامه و پژوهش های انجام شده در حوزه گردشگری، اسامی و نشانی مراکز گردشگری، گالری ها، سینماها، تماشاخانه ها، نشست های مرتبط با تهران، تقویم و رویدادهای گردشگری، نشریات تخصصی، کتاب های مرتبط با گردشگری با کلید واژه گردشگری، توریست و آثار تهران بارگذاری می شود. رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران، برگزاری کلاس های آموزشی رایگان تهران پژوهی با اولویت مسئولان گردشگری مناطق و شورایاری ها، تورگردانان و شهروندان با همکاری دانشگاه های تهران و علمی کاربردی، برگزاری نخستین جایزه گردشگری تهران و معرفی و اهدای جایزه به برترین پایان نامه، رسانه، خبرنگار، کتاب، شورایار، مکان، ناشر، ایده و آژانس برتر و فعال در حوزه گردشگری را از دیگر برنامه های این ستاد عنوان کرد. وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه «جاذبه های گردشگری تهران ۱۴۰۰» در هفته تهران گفت: گالری گردی برای حمایت از گالری ها با حضور هنرمندان در دهه فجر در روزهای جمعه، گردشگری محله در روزهای پنجشنبه با محوریت شورایاری ها با هدف معرفی ظرفیت ها و جاذبه های گردشگری محلات و «حکایت تهران» با همکاری شورایاری ها برای بیان خاطرات و داستان های کهن از تهران و محلات آن و گردآوری آن ها از دیگر برنامه های ستاد گردشگری شهرداری تهران است.

برنامه های نوروزی شهرداری تهران

کاظمی درباره برنامه های نوروزی ستاد گردشگری شهرداری تهران گفت: با توجه به همزمانی اعیاد همچون میلاد حضرت علی(ع) با نوروز ۹۹ شهرداری برنامه های مفصلی در راستای شعار «تهران، شهری برای همه» برای افزایش نشاط و شادی شهروندان در نظر گرفته است. وی افزود: برنامه نوروزگاه در پایتخت نیز از ۱۵ تا ۲۸ اسفند و از ۲۸ اسفند تا ۱۵ فروردین در قالب راه اندازی کارناوال های شادی، گروه های موسیقی، اجرای تئاتر در نقاط مختلف تهران با همکاری سازمان زیباسازی، شهرداری های مناطق و اداره کل فرهنگی برگزار می شود. وی گفت: پیشنهاد داده ایم که امسال برای آشنایی مردم با آداب و رسوم و آئین های ورود به نوروز سنت هایی همچون نوروزخوانی، سبزه رویاندن، خانه تکانی و قالیشویی که نماد آن در چشمه علی است، سمنوپزان و چهارشنبه سوری را احیا کنیم. کاظمی با اشاره به اینکه برنامه های ستاد گردشگری شهرداری تهران در نوروز شامل بخش های اطلاع رسانی و خدماتی است، افزود: سامانه ۱۳۷ همچون سال های گذشته آماده پاسخگویی به سوالات شهروندان در حوزه گردشگری است، همچنین ۵۰۰ هزار پک گردشگری شامل نقشه تهران، معرفی اماکن گردشگری و مکان هایی که در نوروز خدمات ارائه می دهند، از طریق یکصد ایستگاه ثابت و متحرک توزیع خواهد شد. رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران گفت: با همکاری بانک های شهر، گردشگری و آینده تخفیف هایی که اماکن و مجموعه های مختلف برای نوروز در نظر گرفته اند به صورت کارت در این بسته ها قرار می گیرد. وی با بیان اینکه ستاد گردشگری شهرداری تهران مجاز به دریافت مبلغی از شرکت های خدماتی و گردشگری برای تبلیغاتشان نیست، اظهارداشت: برای برگزاری تورهای گردشگری، موسسات و مراکزی که مجوز وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را دارند، در صورت تمایل می توانند اطلاعات خود را در اختیار ستاد گردشگری قرار دهند و ما نیز در برنامه های خود از آن ها بهره مند شویم. کاظمی خاطرنشان کرد: شهرداری تهران مبلغ و هزینه ای از این موسسات برای برگزاری تورهای گردشگری دریافت نمی کند و از آن ها درخواست می کند که در قبال تسهیلات شهرداری به شهروندان تخفیف دهند. رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران با اشاره به راه اندازی ۱۰ دستگاه اتوبوس رایگان گردشگری در نوروز ۹۹ گفت: این اتوبوس ها به همراه راهنما در مسیرهای تعریف شده که اکثرا در مناطق ۱۱ و ۱۲هستند، حرکت خواهند کرد و راهنما مکان های گردشگری را معرفی می کند، علاوه بر این در مناطق هم اتوبوس های گردشگری تعریف خواهد شد.

سازمان گردشگری شهرداری

وی دریاره آخرین وضعیت تبدیل ستاد گردشگری به سازمان اظهارداشت: این ستاد در گذشته زیرمجموعه سازمان رفاه شهرداری فعالیت می کرد و توجه چندانی به آن نمی شد که سال ۹۱ به عنوان ستادی به مناسبت نوروز فعالیت کرد و تصمیم گرفته شد فعالیت های این ستاد ادامه پیدا کند، اما متاسفانه ساختاری برای آن دیده نشده است. کاظمی گفت: در دوره جدید مدیریت شهری توجه بیشتری به موضوع گردشگری می شود و شورای اسلامی شهر تهران، شهرداری را موظف کرده که لایحه سازمان گردشگری را ارائه دهد و این نهاد نیز باید تا پایان سال، لایحه را به شورا ارائه دهد و در حال حاضر کارگروه های تدوین این لایحه ایجاد شد.

مرتبط:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *