بلوار طاق بستان

سفری به بلوار طاق بستان کرمانشاه

بلوار طاق ‌بستان خیابانی در شهر کرمانشاه و طولانی ترین بلوار جنگلی ایران است که از میدان طاق‌ بستان در شمال این شهر آغاز شده و تا پل لب آب امتداد دارد. ساخت این خیابان در فاصلهٔ سال ‌های ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۱ خورشیدی انجام شد. بلوار طاق ‌بستان مسیر اصلی حمل و نقل در بخش شمال غربی شهر کرمانشاه به ‌شمار می ‌آید و یکی از پرتردد ترین خیابان‌ ها و اصلی ‌ترین مسیرهای حمل و نقل شهر کرمانشاه است. طول این بلوار ۳۶۰۰ متر است. نام این خیابان در ابتدا بلوار تاق‌ بستان بود، چون مسیری بود که از بافت قدیمی شهر کرمانشاه به آثار تاریخی طاق ‌بستان منتهی می ‌شد. اما در سال‌ های جنگ ایران و عراق تابلوی آن به نام بلوار شهید شیرودی تغییر یافت، با این حال همچنان در میان مردم و نیز بسیاری از مقامات حکومت با همان نام بلوار طاق ‌بستان شناخته می ‌شود.

بلوار طاق بستان

ساخت بلوار طاق‌ بستان به عنوان جاده ‌ای برای دسترسی به آثار تاریخی طاق ‌بستان و تفریحگاه‌ های آن ناحیه ابتدا در دههٔ ۱۳۳۰ آغاز شد. با این حال تا سال ۱۳۴۸ این مسیر جاده ‌ای باریک بود که از میان زمین‌ های کشاورزی روستاهای مرادحاصل و چقاکبود (به کردی: چیاکه‌و) می‌ گذشت و تا روستای طاق ‌بستان امتداد می‌ یافت. درختکاری و آغاز جدی ساخت آن از سال ۱۳۴۸ با انتصاب جواد شهرستانی به عنوان استاندار کرمانشاه و نیز طرح بازپیرایی مجموعهٔ تاریخی طاق ‌بستان آغاز شد و تا سال ۱۳۵۲ به طول کشید. با ساخت این بلوار برنامه‌ های شهرک ‌سازی و شهرسازی دیگری نیز در ناحیه شمالی و شمال شرقی شهر کرمانشاه به اجرا گذاشته‌ شد.

عبور مونوریل
در طرح قطار شهری کرمانشاه که قرار است به صورت قطار سبک شهری و از روی زمین ساخته شود، ستون‌ های سازهٔ قطار از بلوار طاق ‌بستان خواهد گذشت. این مسئله انتقادات زیادی را برانگیخته‌ است، چرا که علاوه بر از بین بردن منظر طبیعی بلوار طاق ‌بستان به حریم منظری شکارگاه خسروپرویز نیز آسیب جبران ‌ناپذیری وارد خواهد کرد.

بلوار طاق بستان

کاربری بیشتر ساختمان‌ های قرار گرفته در دو سوی این بلوار اداری، خدماتی و نیز تجاری است. علاوه بر اداره‌ های دولتی، بانک ‌ها، هتل‌ ها، پارک و نیز واحد های تجاری نیز در این خیابان وجود دارند. بلوار طاق ‌بستان یکی از محورهای گردشگری اصلی در شهر کرمانشاه به‌ شمار می‌ رود.

بلوار طاق ‌بستان مسیر ارتباطی اصلی شهرک‌ های پرجمعیت ناحیه شمال کرمانشاه است. این بلوار در مسیر خود از میدان طاق‌ بستان، میدان دانشگاه (سه‌راه مسکن)، پل صیاد شیرازی، دوراهی اول و دوم کارمندان، دوراهی فرهنگیان، دوراهی چهل ‌متری تعاون و پل ولایت (لب آب) نیز می ‌گذرد. کمربندی شمال کرمانشاه (بلوار صیاد شیرازی) از طریق پل صیاد شیرازی به این بلوار متصل است.

مرتبط:

کشف سنگ‌نگاره‌ای جدید در طاق‌بستان

تاق بستان _رویای روبه فراموشی کرمانشاه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *