شیراز-ثبت جهانی

شیراز به ثبت جهانی نزدیک می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس با اشاره به اینکه ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی، هفته پایانی آذر به شیراز سفر می‌کنند، این امر را نزدیک شدن شیراز به ثبت جهانی ارزیابی کرد.

مصیب امیری پنج‌شنبه ۲۱ آذر گفت: ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی ۲۵ آذر ماه با هدف بازدیدی سه روزه از فعالیت هنرمندان و کارگاه های صنایع دستی و بررسی ادامه روند پرونده ثبت جهانی شیراز، وارد این شهر می‌شوند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی فارس، امیری با اشاره به اینکه انتخاب شهرها و روستاهای ملی و جهانی در معرفی و توسعه و ترویج صنایع دستی آن منطقه تاثیر به سزایی دارد، افزود: سال گذشته “غاده هیجاوی رئیس منطقه غرب آسیا و اقیانوسیه و ارزیاب شورای جهانی صنایع دستی”، در سفر به شیراز، بازدیدی از برخی از کارگاه‌ها و فروشگاه‌های عرضه کننده صنایع دستی داشت و با توجه به تنوع تولید محصولات و صنایع دستی در این شهر، بر ثبت شیراز در فهرست شهرهای جهانی صنایع دستی تاکید کرد.

این مقام مسئول اضافه کرد: شهر شیراز خاستگاه هنرهای سنتی چون خاتم، کاشی هفت رنگ و قلم زنی است و دیگر هنرهای دست ساز این شهر نیز همواره مورد توجه گردشگران قرار داشته و شهرت ملی وجهانی دارند و همین ظرفیت‌ها دلیل بر تهیه و تکمیل پرونده شیراز برای ثبت در شورای جهانی صنایع دستی بود.

امیری گفت: هم‌اکنون در شهر شیراز بیش از ۸۰ رشته صنایع دستی فعال است که قابلیت ثبت در فهرست جهانی را دارند و قطعا محقق شدن این امر، منجر به جلب توجه مخاطبان و رشد سطح کیفی محصولات، افزایش فروش و ارزآوری بیشتر، رفع بیکاری، ارتقاء زیرساخت‌های تولیدی و توجه بیش از پیش به حوزه آموزش می شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس با بیان اینکه ۲۰ هزار صنعتگر و هنرمند در زمینه صنایع دستی در شیراز فعالند، خاطر نشان کرد: تاکنون ۱۳ هزار پروانه تولید انفرادی و کارگاهی برای این هنرمندان صادر شده است.

به گزارش ایسنا و برابر اعلام نتایج سومین جلسه شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی ایران که ۳۱ تیر امسال برگزار شد، شیراز به عنوان شهر ملی صنایع دستی ثبت شده بود و اگر مراحل ثبت جهانی توسط ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی انجام شود، تا پایان امسال عنوان شهر جهانی صنایع دستی نیز به سایر عناوین شیراز اضافه خواهد شد.

منبع:ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *